Szkic trzynastoletniego planu ogłoszonego przez Narodową Komisję Planowania ukazuje długookresową strategię, która ma na celu przemianę Nepalu z kraju rozwijającego się w kraj rozwinięty.
Yubraj Bhusal, sekretarz Komisji, powiadomił media, że ostateczna wersja dokumentu zostanie ogłoszona do 29 czerwca, natomiast w dniach 5-6 lipca dokument zostanie zatwierdzony przez odpowiednie władze Nepalu. Na podstawie planu rząd ustali budżet oraz sformułuje konkretne rządowe programy, które wspomogą realizację celów.
Na planie pierwszym widnieje hasło obniżenia poziomu ubóstwa. Obecnie około 24% obywateli Nepalu żyje poniżej poziomu ubóstwa. Plan ma zredukować tę liczbę do 18%. Innymi priorytetami, nad którymi rząd planuje się skupić, są: rozwój alternatywnych źródeł energii (głównie z elektrowni wodnych), rozwój sektora rolnego wraz z jego dywersyfikacją oraz komercjalizacją, zapewnienie podstawowej edukacji, zdrowia, dostępu do urządzeń sanitarnych i wody pitnej, budowa dróg krajowych oraz ogólny rozwoju infrastruktury, turystyki i handlu.
Zmniejszenie deficytu handlowego oraz uzyskanie większego wzrostu gospodarczego są głównymi wyzwaniami w nadchodzącym planie rozwojowym.
Liderzy partii politycznych i innych publicznych ugrupowań podchodzą bardzo sceptycznie do założeń trzynastoletniej strategii. Twierdzą, że do realizacji planu może dojść tylko wtedy, gdy zakończy się okres niestabilności rządów, braku gwarancji bezpieczeństwa, a także rozwiąże się problem z bezrobociem oraz wzrośnie poziom inwestycji zagranicznych.
Na podstawie: nepalnews.com
Opracowanie: Karolina Jankowska
Pozostaw odpowiedź