Intensyfikacja niewielkich sieci w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego jest kluczowe do osiągnięcia powszechnego dostępu do nowoczesnych usług energetycznych, orzekli delegaci uczestniczący w czwartek w międzynarodowych warsztatach współorganizowanych przez Azjatycki Bank Rozwoju ( Asian Development Bank- ADB) oraz Nepalskie Centrum Promocji Energi Alternatywnej.
Mini-grid to mała sieć energii elektrycznej, która używa źródeł, takich jak elektrownie wodne, słoneczne i wietrzne, generująca wystarczająco dużo mocy, aby zapewnić skupiskom miast i wsi dostawy energii elektrycznej, co w pełni spełnia lokalne zapotrzebowanie. „Drobne systemy energii odnawialnej mogą pomóc w rozwiązaniu problemów energetycznych Nepalu, nie przyczyniając się do zanieczyszczenia powietrza i emisji dwutlenku węgla, które powodują globalne ocieplenie.”, powiedział Jiwan Acharya, specjalista od zmian klimatu z ADB.
„Ludność Nepalu jest rozproszona na wielu trudno dostępnych terenach, co z perspektywy technicznej i finansowej znacznie utrudnia rozszerzenie sieci krajowej. Mini-sieci są istotnym rozwiązaniem do doprowadzenia energii do społeczności tego kraju „, powiedział Keshab Prasad Bhattarai,sekretarz Ministerstwa Nauki, Technologii i Środowiska.
Centrum Promocji Energii Alternatywnej (Alternative Energy Promotion Center- AEPC) już w lipcu 2012 roku rozpoczęło krajowy Program Energii Odnawialnej na terenach wiejskich. Podczas warsztatów AEPC podzielił się doświadczeniami dotyczącymi niedawno rozwiniętej sieci mini-systemów w Baglung, dzielnicy w zachodnim Nepalu, która zapewnia energię elektryczną 1200 gospodarstwom domowym z 6 siatek mikro-hydrologicznych generujących łącznie 107 kW. Pochwalono się tam również innowacyjnym modelem Bushlight.
Około 37 procent ludności wiejskiej w Nepalu nadal nie ma dostępu do energii elektrycznej, podczas gdy w całym regionie Azji i Pacyfiku, ten problem obejmuje aż 700 milionów ludzi.
Źródło: Nepalnews.com
Pozostaw odpowiedź