Mongolia news,News

Najważniejsze wydarzenia w mongolskiej polityce zagranicznej w 2013 roku

9d924d2e00935ffbbigW ramach grudniowych podsumowań mongolskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało listę najważniejszych wydarzeń dyplomatycznych mijającego roku.

1. Konferencja Ministerialna Wspólnoty Demokratycznej W dniach 27-29 kwietnia Mongolia była gospodarzem 7. Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokratycznej. Na konferencję przybyło około 800 delegatów ze 103 krajów. Pozycja gospodarza wydarzenia pomogła wzmocnić reputację Mongolii na arenie międzynarodowej.

2. Współpraca ze Światowym Forum Ekonomicznym W dniach 14-15 września we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym została zorganizowana w Ułan Bator konferencja pt. “Strategiczny dialog dotyczący rozwoju Mongolii”, poświęcona m.in. długoterminowym planom rozwoju i szukaniu wspólnych rozwiązań w tym zakresie. Spotkanie uważane jest za ważny krok na drodze tworzenia własnej polityki rozwoju przez Mongolię.

3. Największa w historii Mongolii ilość podpisanych umów międzynarodowych W tym roku Mongolia podpisał 63 dwustronne i wielostronne traktaty i umowy międzynarodowe. Do najważniejszych z nich należą Umowy o Partnerstwie i Współpracy z Unią Europejską, Umowa o Przejrzystości w Zakresie Inwestycji i Handlu Zagranicznego ze Stanami Zjednoczonymi, Średnioterminowy Program Rozwoju Strategicznego Partnerstwa z Japonią oraz Średnio i Długoterminowy Program Rozwoju Strategicznego Partnerstwa z Chinami.

4. Ochrona interesów obywateli mongolskich za granicą Mongolia zwiększyła fundusze przeznaczone na rzecz wspierania  mongolskojęzycznych placówek oświatowych i stowarzyszeń działających poza granicami kraju. W ramach ochrony interesów przebywających za granicą Mongołów oraz przyspieszenia usług konsularnych podjęto również decyzję o otwarciu ambasad w Indonezji i Brazylii, konsulatów generalnych w Istambule, Biszkeku oraz konsulatów Chajlarze i Pusanie. Zdecydowano się także na ponowne otwarcie ambasady w Afganistanie.

5. Wybory przeprowadzone poza granicami kraju W trakcie szóstych wyborów prezydenckich zorganizowano głosowanie również w mongolskich ambasadach na świecie. W głosowaniu wzięło udział 4248 osób.

6. Ułatwienia w polityce wizowej Mongolia podpisała umowy o zniesieniu wiz z Turcją, Białorusią i Serbią. Podobne umowy dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i paszportów służbowych z Brunei, Kolumbią, Peru, Kuwejtem i Birmą. Podpisano również umowy z Francją i Niemcami o możliwości bezwizowych odwiedzin dla posiadaczy biometrycznych paszportów dyplomatycznych.

7. Założenie Fundacji na rzecz Współpracy Międzynarodowej Fundacja została założona celem dzielenia się doświadczeniami w dziedzinie demokracji, praw człowieka i gospodarki rynkowej z innymi krajami rozwijającymi się. Fundacja ma również za zadanie wspieranie mongolskiej polityki zagranicznej oraz działanie na rzecz wzmacniania pozycji Mongolii na arenie międzynarodowej i zwiększania możliwości jej współpracy z innymi państwami

8. Rozmowy w Ułan Bator w kwestii bezpieczeństwa w regionie Prezydent Mongolii Cachiagijn Elbegdordż zgłosił inicjatywę przeprowadzenia w Ułan Bator rozmów na temat bezpieczeństwa w Azji Północno–Wschodniej, w kontekście wzrastającego napięcia na Półwyspie Koreańskim. Ponad to mongolska stolica gościła w tym roku Forum Parlamentarzystek z Krajów Azji Północno–Wschodniej.

9. Wzrost liczby wizyt na wysokim szczeblu W tym roku liczba wizyt na wysokim szczeblu złożonych zarówno przez przedstawicieli rządu mongolskiego za granicą, jaki i reprezentantów innych państw na terenie Mongolii wyniosła 35. Mongolię odwiedzili m.in. prezydent Polski, gubernator generalny Kanady, parlamentarzyści z Dani, Finlandii, Korei Południowej oraz premierzy Japonii, Turcji, Tajlandii i Białorusi. Mongolię odwiedzili również ministrowie spraw zagranicznych 18 krajów, w tym, Wielkiej Brytanii, Francji i Nowej Zelandii.

10. Nawiązanie stosunków dyplomatycznych z 11 krajami Celem nawiązania stosunków dyplomatycznych ze wszystkimi członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych Mongolia podpisała oficjalne oświadczenia o nawiązaniu kontaktów dyplomatycznych z Antiguą i Barbudą, Erytreą, Burundi, Vanuatu, Palau, Surinamem, Sierra Leone, Togo, Uganda, Ruandą i Mikronezją.

11. Polityka „jednego okna” w kwestii relacji międzynarodowych Mongolski rząd zaaprobował zasadę jedności między polityką zagraniczną rządu i podejmowanymi przez niego działaniami. Nowe ustalenia mają zapewnić przepływ rzetelnych informacji na temat Mongolii i zbudować bardziej stabilne i zrozumiałe środowisko dla zagranicznych inwestorów.

12. Nagroda przyznana przez Światową Radę Przyszłości (World Future Council) Światowa Rada Przyszłości w uznaniu dla antynuklearnej polityki Mongolii, nagrodziła kraj oficjalnym wyróżnienie podczas ceremonii, która miała miejsce 23 października w Nowym Yorku, w siedzibie głównej ONZ.

13. Historyczne i kulturowe dziedzictwo Mongolii wpisane na listy UNESCO W tym roku na listę przedmiotów objętych programem Pamięć Świata został wciągnięty stu jedenastotomowy Kandżur, zbiór świętych tekstów buddyjskich, którego mongolska wersja z 1819 roku, wykonana jest przy użyciu 9 kamieni szlachetnych. Z kolei na Liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO znalazły się mongolska kaligrafia oraz techniki i zwyczaje związane z wytwórstwem mongolskiej jurt.

Na podstawie: infomongolia.com
Opracowanie: Karolina Zygmanowska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Najważniejsze wydarzenia w mongolskiej polityce zagranicznej w 2013 roku Reviewed by on 28 grudnia 2013 .

W ramach grudniowych podsumowań mongolskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało listę najważniejszych wydarzeń dyplomatycznych mijającego roku. 1. Konferencja Ministerialna Wspólnoty Demokratycznej W dniach 27-29 kwietnia Mongolia była gospodarzem 7. Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokratycznej. Na konferencję przybyło około 800 delegatów ze 103 krajów. Pozycja gospodarza wydarzenia pomogła wzmocnić reputację Mongolii na arenie międzynarodowej. 2. Współpraca ze Światowym

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź