Dyrektor afgańskiej organizacji newsowej, syryjska fotoreporterka i kambodżańska reporterka śledcza otrzymały nagrody Courage in Journalism.
The International Women’s Media Foundation (IWMF) również uhonorowała Ednę Machirori, pierwszą czarnoskórą kobietę, redaktorkę gazety w Zimbabwe, za całokształt twórczości podczas lunchu w środę (23.10) w Nowym Jorku. Najiba Ayubi z Afganistanu, Nour Kelze z Syrii i Bopha Phorn z Kambodży zdobyły nagrody za odwagę.
Ayubi prowadzi niezależną organizacją newsową Killid Group i jest współzałożycielem Afghan Independent Media Consortium. – Na co dzień mierzy się z bezpośrednim zagrożeniem, pochodzącym z wielu źródeł – politycy wysyłają bandytów do jej domu, anonimowi agresorzy grozili, że zaszkodzą jej rodzinie, do tego została publicznie zniesławiona – podkreślono w oświadczeniu IWMF, opisując jej pracę.
Kelze, fotograf dla agencji Reutera, była nauczycielką w szkole przed rozpoczęciem wojny domowej w Syrii. – Była kierowana do proreżimowej propagandy oraz otrzymywała groźby za pośrednictwem mediów społecznościowych, a w tym roku podczas ucieczki od ognia snajperskiego złamała nogę – zaznaczono w komunikacie IWMF. Kelze nie była w stanie wziąć udziału w lunchu, ale wypowiadała się w krótkim filmie o jej pracy, w którym została pokazana również śmierć 19-letniego przyjaciela, który zginął od kuli snajperskiej. Ze łzami w oczach opisywała go jako jej brata. Został postrzelony w pierś, podczas gdy ratował rannego z linii ognia.
Phorn, która pisze dla Cambodia Daily, ledwo uszła z życiem, kiedy pojazd, w którym jechała znalazł się pod ciężkim ostrzałem, podczas gdy ona wraz z kolegami badali sprawę nielegalnego wyrębu drzew. Działacz podróżujący z nią zginął – stwierdzono w oświadczeniu. Nielegalne pozyskiwanie drewna jest szeroko rozpowszechnione w Azji Południowo-Wschodniej.
Machirori, który została dziennikarzem 50 lat temu, powiedziała publiczności, że swoją pracę rozpoczęła w wieku 19 lat. W jej wczesnych latach pracy w afrykańskim Daily News, Machirori była jedyną kobietą wśród pracowników. Zimbabwe od dawna jest uważane za jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów dla dziennikarzy. Od 2010 roku co najmniej 60 osób zostało aresztowanych i oskarżonych o znieważenie prezydenta Roberta Mugabe.
– Dożywotnia nagroda za osiągnięcia IWMF uznaje pionierskiego ducha i determinację, która otworzyła drzwi dla kobiet na całym świecie – podkreślili przedstawiciele organizacji.
Na podstawie: washingtonpost.com
Opracowanie: Daria Nurkiewicz
0
Pozostaw odpowiedź