Komentarz eksperta,Korea Pn news

N. Levi: Co się dzieje w Korei Północnej?

Dr Nicolas Levi2Dlaczego Korea Północna jest tak agresywna? Co się dzieje w tym kraju? Czy wybuchnie konflikt z Koreą Południową? Na te nurtujące pytania postaram się odpowiedzieć  w poniższym tekście. Jedno jest pewne: nie możemy lekceważyć postawy KRLD i nie możemy jej obwiniać za obecne prowokacje (jak na przykład hakerski atak na ważne instytucje Korei Południowej).

Dlaczego Korea Północna jest tak agresywna?

Aktualna podstawa Korei Północnej to po pierwsze ideologia. 14 kwietnia świętowana będzie kolejna rocznica urodzin Kim Ir Sena. Korea Północna każdego roku jest zmuszona z przyczyn ideologicznych do legitymizowania władzy Kim Ir Sena i ustroju politycznego, który panuje w Korei Północnej. Dlatego agresywna polityka Korei Północnej to, w swoim rodzaju, pokaz sił północnokoreańskich.

Korea Północna (przede wszystkim wojsko) jest więc zmuszana do pokazu siły. Czy jest jej to potrzebne?

Prawdopodobnie nie, a agresywna podstawa Korei Północnej to przede wszystkim potencjalny chaos wewnętrzny. Na to akurat nie mamy dowodu. Z licznych rozmów, które przeprowadziłem z osobami, które ostatnio wróciły z KRLD, wynika, że na ulicach stolicy nie widać paniki. Wyjazdy turystyczne nie są przerywane, kompleks gospodarczy w Kaesongu (gdzie 300 firm południowokoreańskich zatrudnia 100 tys. pracowników z Korei Północnej) i Specjalna Strefa Gospodarcza w Kaesongu dalej funkcjonują. Wygląda na to, że nic się nie zmieni. Niektórzy uważają mimo wszystko, że przyszłe spotkanie Komitetu Centralnego Partii Pracy, które ma się odbyć pod koniec miesiąca ma być przełomem jeśli chodzi o sytuację w Korei Północnej. Mają być przedstawione ważne informacje. Osobiście nie przewiązywałbym wagi do spotkań Komitetu Centralnego. Na ostatnim spotkaniu z tego rodzaju, które miało miejsce w październiku ubiegłego roku, czekaliśmy na ogłoszenie reform gospodarczych. Niestety nic z tego nie wyszło. Co się stanie tym razem? Wydaję mi się, że zostaną powołani nowi urzędnicy do Biura Politycznego Partii Pracy Korei i do innych struktur polityczno-wojskowych Korei Północnej. Myślę między innymi o awansie Kim Kyung Hee (ciotka Kim Dzong Una, generał i ekspert od spraw ekonomicznych Korei Północnej) i Kim Kyong Oka (generał i dyrektor departamentu Propagandy i Agitacji w Partii).

Czy wybuchnie konflikt w Korei Północnej? To też jest mało prawdopodobne. Elity północnokoreańskie nie mogą dążyć do takiego konfliktu, ponieważ prowadzą obecnie wygodne życie w stolicy Korei Północnej i rozwijają interesy z partnerami zagranicznymi. Nie dotyczy to tylko urzędników partyjnych, ale także niektórych wojskowych (takich jak O Kuk Ryol), którzy zarządzają niektórymi projektami gospodarczymi Korei Północnej. Konflikt wydaje się być więc sprzeczny z planami elit północnokoreańskich. Bardziej prawdopodobna wydaje się prowokacja północnokoreańska. Ta też mimo wszystko nie może być za silna, ponieważ odpowiedź południowokoreańska będzie automatyczna i ostra.

Czy atak hakerski był dziełem Koreańczyków z Północy? W ubiegłym tygodniu niektóre instytucje publiczne i strony południowokoreańskie, które się zajmują kwestiami Korei Północnej, zostały zaatakowane: czy to wina informatyków Korei Północnej? Nie bądźmy tacy pewni, szczególnie wiedząc, że atak został przygotowany w Chinach (kraj, gdzie mieszka zaledwie 30 informatyków z Północy – informacja dostarczona przez byłego hakera z Korei Północnej): osobiście uważam, że mogło to być dziełem władz południowokoreańskich, które chciały w ten sposób zwrócić uwagę na północnokoreańskie cyber-zagrożenie. Zagrożenie może być jednak inne, a następne dni będą decydujące.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
N. Levi: Co się dzieje w Korei Północnej? Reviewed by on 29 marca 2013 .

Dlaczego Korea Północna jest tak agresywna? Co się dzieje w tym kraju? Czy wybuchnie konflikt z Koreą Południową? Na te nurtujące pytania postaram się odpowiedzieć  w poniższym tekście. Jedno jest pewne: nie możemy lekceważyć postawy KRLD i nie możemy jej obwiniać za obecne prowokacje (jak na przykład hakerski atak na ważne instytucje Korei Południowej). Dlaczego

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź