BLOGOSFERA

Mówisz, Nanjiecun – to jedziemy! (Dziennik z Chin)

Miejsce zwie się wioską południowej ulicy, po chińsku Nán jiē cūn (南街村 ). Jedyna maoistyczna gmina w Chinach, pozbawiona świątyń i mglisych wzgórz, burgada ofiarowuje zanurzenie w rewolucyjnych Chinach z lat 1950. Jej mieszkańcy żyją w/g konceptu, który sami kwalifikują jako „socjalizmem będącym na drodze do komunizmu”. Oznacza to, że pracują bez otrzymywania wynagrodzenia finansowego. W zamian mają bezpłatny dostęp do udogodnień miasta: mieszkań, szkół, szpitali, wody, gazu i energii elektrycznej, bonów żywnościowych, kina, spektakli, turystyki …

Filozofia miasteczka jest skupiona na kulcie osobowosci Mao Zedong’a, wraz z komunistycznymi zasadami kolektywizmu z okresu Wielkiego Skoku Naprzód.
Już po wjeździe do miasteczka natrafiamy na swoistą atmosferę. Czegoś takiego nigdy i nigdzie nie spotkaliśmy. Jesteśmy na głównym placu nazwanym czerwonym, w głośnikach rozlegają się przemowy dawnego przywódcy. Monumentalna statua Mao w towarzystwie Marksa, Engelsa, Lenina i Stalina wita nas w miasteczku.

mao

Jedną z głównych działalności miasteczka jest fabryka posągów Mao Zedonga. Małe statuetki są sprzedawane turystom, którzy przyjeżdżają tutaj w odwiedziny. Każdego roku miejsce zwiedza około 500 000 turystów. Na pokładzie elektrycznych pojazdów ciekawscy turyści za opłatą są obwożeni po miasteczku. My z tego „przywileju” nie korzystamy woląc na własną rękę się przechadzać.

turystyczny pojazd

Istniejące gałęzie przemysłu koncentrują się na produktach spożywczych, chemicznych, rękodziele, drukarstwie, produktach farmaceutycznych i pozalają zwiększyć korzyści ekonomiczne mieszkańców Nanjiecun.

Mieszkańcy pracujący nie otrzymują pensji, dostają tylko małe wynagrodzenie i urlop. Część pracowników jest „przyjezdnych”, otrzymują oni wynagrodzenie równoznaczne z wysokością zarobków w regionie. Suma ta przedstawia równowartość około stu euro miesięcznie. Jedynie dyrektor fabryki, który mieszka w miasteczku zalicza się do uprzywilejowanych otrzymując równowartość wynagrodzenia 50 euro. Część przedstawicieli lokalnej partii otrzymuje 25 euro. Podobno w celu poszanowania komunizm.

Istnieje też fabryka makaronu i piwa. Ulice są czyste, trochę wymarłe, nie ma chodników, ulicami poruszają się samochody, motory i rowery. Komunistyczne slogany są powypisywane przy wjazdach do fabryk, przy wejściach do szkół …

slogany

… i zauważalne na ulicach są znane powiedzenia ku chwale życia dążącego poprzez naukę do wytyczonego celu.

slogany 2

Po obu stronach prostych długich alei szpalery wierzb dają schronienie przed prażącym słońcem.
Emanuje tutaj surowe „piękno” socjalizmu, rzędy jednakowych budynków, portrety wielkiego wodza czuwają nad wszystkimi.
Zadziwiająca jest częstotliwa obecność publicznych toalet w nienagannym stanie i dość ciekawych koszy na śmieci

toaleta

smietnik

Rozrywki są zdefiniowane przez lokalne władze i są organizowane grupowo. Należą do nich wspólne oglądanie filmów, wspólne posiłki, wspólna gimnastyka wspólne bezpłatne wycieczki do znanych miejsc zwanymi „czerwonymi”, np. do domu rodzinnego Mao w prowincji Hunan.

Mieszkańcy przestrzegają praw opartych na atrybucji 10 gwiazd [*]. Co trzy miesiące, zachowanie każdej rodziny jest oceniane i liczba gwiazd jest wpisana w miniony kwartał. W zależności od ich otrzymania, udogodnienia miasta są przyznane danej rodzinie. Poniżej 7 gwiazd, warunki życia są trudne do przetrwania i mieszkańcy często wolą opuścić miejscowość. Zastanawiający jest fakt, że ulice miasteczka są puste. Podczas naszej wędrówki spotykamy niewielu tutejszych mieszkańców. Większość z nich stanowią starsi mężczyźni na emeryturze, którzy chętnie udzielili nam niniejszych informacji.

emeryci

Jesteśmy jednodniowymi gwiazdami CCTV, która akurat tego dnia kręci reportaż o tym swoistym miejscu. Podobnie jak mieszkańcy miasteczka, młodzi dziennikarze są zafascynowani naszym widokiem i pewną znajomością historii i kultury chińskiej. Udzielamy im wywiadu, odpowiadając na pytania dotyczące naszych spostrzeżeń o miasteczku. Obiecują, że przyślą nam link o ukończonym reportażu.

W celu wzmocnienia zarządzania mieszkańcami, Nanjiecun opracowało swe zasady na zasadzie ideologicznego stylu pracy i stylu życia. Istnieje komisja składająca się z 15 mieszkańców. Został też powołany w tym celu Komitet Nadzoru z 35 osóbami, które spotykają się regularnie aby omawiać wszelkie problemy związane z codziennym życiem mieszkańców, opieką zdrowotną, żywnością, kulturą i rozrywką.

Na skraju Nanjiecun zauważamy stare budynki z powybijanymi szybami – zupełnie odmienne od okolic północno-wschodnich wioski. Dość przykry zapach kanałów ściekowych unosi się w powietrzu. Szybko omijamy te okolice i natrafiamy na pasieki wśród małego zagajnika. Zwodzeni spojrzeniem ich gospodarza zostajemy zaproszeni na odpoczynek i zawarcie znajomości … jak to pięknie zwią Chińczycy „złączyć przyjaźń”. Zostajemy obdarowani miodem, już moja ½ zamartwia się jak dowieziemy słoik miodu do domu. Jakoś tam będzie …

Dowód nowonarodzonej sympatii utrwalamy na zdjęciu, które obiecujemy po powrocie wysłać naszemu pszczelarzowi.

Tak upłynął nam dzień spędzony w miasteczku z innego świata w gigantycznych Chinach.

[*]Lista przyznawanych gwiazd wygląda mniej więcej tak:

1. Gwiazda komunistyczna: oznacza być wiernym partii, myśli Mao Zedong’a i Deng Xiaoping’a.

2. Gwiazda odpowiedzialności : pracować w grupie, lubić swoją pracę, być skrupulatnym w swojej pracy, być gotowym do wykonywania różnego rodzaju misji.

3. Gwiazda wysiłku: pracować z zapałem dla dobra ogółu bez obawy o wysiłek i trudności, nie mieć obaw do poświęceń i cierpień dla innych. Wszędzie i we wszystkich okolicznościach manifestować entuzjazm, być gotowym aby pomóc ludziom, starać się o dobrą renomę Nanjiecun. Każdego miesiąca, rodziny muszą wykonywać bezinteresowne działania.

4. Gwiazda kulturalna: poznawać z werwą kulturę, stale powiększać swą wiedzę. Aktywnie uczestniczyć w każdej działalności, regularnie czytać książki, gazety i czasopisma, troszczyć się o sprawy kraju, nie oglądać filmów pornograficznych, nie uczestniczyć w działalnościach szkodliwych dla ogółu mieszkańców

5. Gwiazda szacunku i dyscypliny : edukacja systemu prawnego – zrozumienie i poszanowanie prawa, sumiennie przestrzegać wszystkie regulaminy i konwencje. Członkowie rodzin nie mogą naruszać kontroli urodzeń i przestrzegać przepisy dotyczące porządu publicznego

6. Gwiazda nowego ducha : jakoś nie mogę pojąć czego ona dotyczy…

7. Gwiazda techniki : …

8. Gwiazda starannej gospodarki : …

9. Gwiazda dobroci : ukazywać więź z rodzicami, być uprzejmym i dbać o swoje dzieci, być dla nich wyrozumiałym, ale jednocześnie być wymagającym i surowym dla swoich dzieci, wychowywać i kształcić je, wymagać od nich bogatej wiedzy naukowej i kulturalnej. Oddawać szacunek osobom starszym, wspierać je i otaczać dobrocią, zapewnić im leczenie w razie choroby. Prawidłowo organizować rozrywkę dla całej rodziny, zapewnić osobom starszym spokojną starość, zagwarantować harmonię w rodzinie i wzajemnie się wspierać w życiu

10. Gwiazda higieny: chronić środowisko, nie wyrzucać odpadów według własnego uznania, nie pluć, nie zanieczyszczać wody, regularnie zamiatać korytarze budynków. Zwracać uwagę na higienę osobistą, często zmieniać ubrania, często myć włosy, często obcinać paznokcie. Nie powino się widzieć członków rodziny z rozwianymi włosami i brudną twarzą. Mieszkanie musi być utrzymane w porządku, meble, naczynia kuchenne, muszą być przechowywane w ładzie; wnętrze mieszkania i balkon nie mogą być brudne i niechlujne.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Mówisz, Nanjiecun – to jedziemy! (Dziennik z Chin) Reviewed by on 12 listopada 2015 .

Miejsce zwie się wioską południowej ulicy, po chińsku Nán jiē cūn (南街村 ). Jedyna maoistyczna gmina w Chinach, pozbawiona świątyń i mglisych wzgórz, burgada ofiarowuje zanurzenie w rewolucyjnych Chinach z lat 1950. Jej mieszkańcy żyją w/g konceptu, który sami kwalifikują jako „socjalizmem będącym na drodze do komunizmu”. Oznacza to, że pracują bez otrzymywania wynagrodzenia finansowego.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Zhongguo 中国

"中国" - jest sinologiem, propagatorem Chin i kultury chińskiej. Przyjaciel narodu chińskiego. Podróżując po Chinach zagląda w miejsca trudno dostępne dla turystów. Mawia: "CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"

Pozostaw odpowiedź