
Źródło: flickr.com
We wtorek (31.01) zanieczyszczenie powietrza osiągnęło niebezpieczny dla zdrowia poziom w kilku dzielnicach Ułan Bator. Poziomy pyłu PM2,5, które są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia, w silnie zanieczyszczonych obszarach Ułan Bator przekraczają 66-krotność norm podanych przez Światową Organizację Zdrowia, a niekiedy nawet 120-krotność norm osiągając 3000 mikrogramów na metr sześcienny.
Zgodnie z raportem dotyczącym jakości powietrza opublikowanym przez agaar.mn, stężenia pyłu PM2,5 we wtorek wyniosły:
1661 mikrogramów na metr sześcienny w Bayanhoshuu,
1289 mikrogramów na metr sześcienny w Tolgoit,
864 mikrogramów na metr sześcienny w pobliżu siedziby Mongolskiej Narodowej Telewizji Publicznej,
616 mikrogramów na metr sześcienny w okolicy o Nisekh.
Według wytycznych WHO dotyczących jakości powietrza, zanieczyszczenie powietrza jest bezpieczne, jeśli ilość cząstek w powietrzu nie przekracza 25 mikronów, ale jest uznawana za niebezpieczne jeśli ich ilość jest wyższa niż 301 mikronów.
W związku z tak dużym zanieczyszczeniem powietrza 28 stycznia odbyła się druga już demonstracja na placu Suche Batora wzywająca urzędników do podjęcia natychmiastowych działań. Ponad 10.000 mieszkańców wzięło udział w demonstracji i podpisało apelacje, która została przedłożona do Parlamentu. Stolica Mongolii jest domem dla około 1.372.000 mieszkańców. Każdej zimy, mieszkańcy miasta Ułan Bator cierpią z powodu niebezpiecznych poziomów zanieczyszczenia powietrza spowodowanego rozbudową tak zwanych dzielnic jurtowych, gdzie ludzie żyją bez dostępu do systemu centralnego ogrzewania i korzystają z pieców węglowych aby przetrwać temperatury, które spadają poniżej 35 stopni Celsjusza.
Na podstawie: gogo.mn
Opracowanie: Anna Dolega
7 - 7Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź