Mongolia news

Mongolia – najważniejsze wydarzenia roku 2013

Flag-map_of_Mongolia

1. Wybory prezydenckie

W wyborach prezydenckich, 26 czerwca tego roku, zwyciężył większością głosów dotychczas urzędujący prezydent Cachiagjin Elbegdordż. Uzyska 622 749 (50,23 proc.) z 1 224 940 głosów. Rywalami Elbegdordża byli Natsag Udval, nominowana przez Mongolską Partię Rewolucyjną, i Badmaanjambuugjin Bat-Erdeni, nominowany przez Mongolską Partię Ludową.

Udval, ówczesna minister zdrowia i pierwsza kobieta historii Mongolii ubiegająca się o urząd prezydenta, zdobyła zaledwie 6,6 proc. głosów. Nie była jednak ona pierwszym wyborem partii. Pierwotnie rywalem Elbegdordża miał być jego poprzednik na stanowisku prezydenta Nambarjin Enchbajar. Został on jednak obciążony zarzutami korupcyjnymi i aresztowany w kwietniu tego samego roku. W tej sytuacji głównym rywalem Elbegdordża okazał się być Bat-Erdeni, który uzyskał 41,97 proc. głosów.

2. Protest na Placu Czyngisa

Wydarzenie, które zaszokowało mongolską opinię publiczną, miało miejsce w czasie jesiennej sesji plenarnej Wielkiego Churału (nazwa mongolskiego parlamentu) podczas debaty nad zmianami w ustawach dotyczących inwestycji i zasobów mineralnych.

16 sierpnia przed budynkiem parlamentu zgromadziła się grupa protestujących domagająca się wprowadzenia zmian w Prawie o Zakazie Eksploracji i Wydobycia Minerałów w Pobliżu Źródeł Wody, Obszarów Chronionych i Lasów (tzw „Prawo o Długiej Nazwie). Protest szybko przerodził się w awanturę z udziałem broni palnej, która doprowadziła do zablokowania przez policję Placu Czyngisa (dawniej Plac Suche Batora) i okolicznych budynków. Okazało się, że protestujący mieli przy sobie nie tylko broń palną, lecz również ręcznie robione granaty. Dodatkowo odnaleziono materiały wybuchowe umieszczone w koszach na śmieci znajdujących się na placu. Przywódca protestujących Ts. Munchbajar obecnie nadal przebywa w więzieniu.

3. Liczne wizyty na wysokim szczeblu i VII Konferencja Ministerialna Wspólnoty Demokracji

W dniach 27-29 kwietnia Mongolia była gospodarzem VII Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokracji. Na czas konferencja do Ułan Bator zjechało około 800 delegatów ze 103 państw. Jej rezultatem było podpisanie Deklaracji Ułanbatorskiej.

2013 rok to również rok wizyt na wysokim szczeblu. W trakcie roku przedstawiciele najwyższych władz Mongolii złożyli 14 wizyt zagranicznych, m.in. w Chinach, Japonii i Korei Północnej. Z kolei Mongolię odwiedziło 21 zagranicznych delegacji na wysokim szczeblu, w tym prezydent Polski, generalny gubernator Kanady oraz premierzy Japonii, Turcji, Tajlandii i Białorusi.

4. Powrót T-Bataara

17 maja 2013 roku po długiej nieobecności do Ułan Bator powrócił Tyranozaurus Bataar, szkielet dinozaura liczący sobie 70 milionów lat. T-Batar, jak jest w skrócie określany, został sprzedany za ponad milion dolarów w maju 2012 roku podczas aukcji na Manhatanie, przez paleontologa Erica Prokopi. Władze Mongolii podejrzewając, że szkielet został nielegalnie wydobyty i wywieziony z regionu Nemegt w prowincji Umnugobi, zażądały jego zwrotu. Szkielet został przechwycony przed dostarczeniem zwycięzcy aukcji i po podpisaniu 6 maja 2013 roku przez Stany Zjednoczone i Mongolię umowy o zwrocie, przetransportowany do Ułan Bator.

Powrót T-Bataara daje również nadzieję na zwrot innych skamielin i szkieletów dinozaurów, nielegalnie wywiezionych z Mongolii. Sam T-Bataar po przywiezieniu do Mongolii został umieszczony w specjalnie przygotowanym budynku znajdującym się na Placu Czyngisa. Poświęcona mu tymczasowa wystawa w ciągu dwóch miesięcy zarobiła około 120 milion tugrików (220 tys. złotych).

5. Osiągnięcia artystyczne i współpraca z UNESCO

2013 rok przyniósł Mongolii znakomite osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki. Na listy UNESCO trafiły kolejno mongolski Kandżur, tradycyjna kaligrafia oraz techniki i zwyczaje powiązane z wykonaniem jurty. Tym samym liczba mongolskich obiektów wpisanych na listy UNESCO wzrosła do 23.

Wśród innych ważnych osiągnięć mongolskich artystów warto wymienić sukces grupy folkowej Domog, która wygrała grand prix na Światowych Mistrzostwach Folkloru 2013 zorganizowanych w sierpniu w Bułgarii, oraz wygraną filmu „Pilot” (Alsyn Udirdlag) w reżyserii Sachjagiin Bjamby na 18 Festiwalu Filmów Międzynarodowych w Pusanie (Korea Południowa).

6. Skompletowanie obsady Wielkiego Churału

Chociaż wybory parlamentarne miały miejsce w 28 czerwca 2012 roku, dopiero w 10 maja 2013 roku, po długotrwałych negocjacjach między Partią Demokratyczną i Mongolską Partią Ludową udało się zatwierdzić ostatnich 2 z 76 członków Wielkiego Churału. Mimo to mongolski parlament nadal boryka się z licznymi problemami i może stanąć w obliczu rozwiązania m.in. w związku zarzutami złamania prawa wyborczego postawionymi dwóm parlamentarzystom z prowincji Uws.

7. Obligacje Samurai

Rok 2013 przebiegł pod znakiem zacieśniania współpracy z Japonią i wymiany wizyt na wysokim szczeblu. Najważniejszym owocem tego procesu było uzyskanie przez Mongolię zgody na emisję obligacji na rynek japoński (10.12). Według doniesień agencji prasowej Bloomberg 16 grudnia 2013 roku Mongolia wypuściła pierwsze obligacje w wysokości 385 miliardów dolarów (30 miliardów jenów) z 10-letnim terminem wykupu i kuponem 1,52 proc. Na razie jednak nie zostało to jednak oficjalnie potwierdzone przez rząd mongolski, a inne źródła prasowe, w tym specjalizująca się w wiadomościach ekonomicznych japońska Nihon Keizai Shimbun, podały jako datę ewentualnej emisji 25 grudnia.

8. Oju Tolgoi rozpoczęła eksport koncentratu miedziowego

Po latach przygotowań kopalnia Oju Tolgoi wreszcie rozpoczęła eksport. Pierwszy konwój 16 ciężarówek wiozących 576 ton koncentratu miedziowego wyruszył do Chin 9 lipca. Rozpoczęcie eksportu przez Oju Tolgoi oznacza wzrost ogólnokrajowej produkcji koncentratu o 80 proc., eksportu o 30-40 proc. i wzrostu PKB o 20 proc. Co więcej, lokuje to również Mongolię na 15 pozycji wśród 50 krajów wydobywających najwięcej miedzi na świecie.

9. Namówienie zagranicznych inwestorów do powrotu

Zgodnie z informacjami podanymi przez Bank Centralny Mongolii, zagraniczne inwestycje na terenie kraju osiągnęły 4,6 miliardów dolarów w 2011 roku, ale do pierwszej połowy roku 2013 spadły do poziomu 1,4 miliarda. Z tego powodu rząd Mongolii postanowił podjąć szereg środków zaradczych mających na celu przyciągniecie nowych zagranicznych inwestorów i zatrzymanie odchodzących. Ratyfikowano m.in. nowe Prawo Inwestycyjne, które ma za zadanie stworzyć stabilne, przyjazne inwestycjom środowisko biznesowe, ograniczając m.in zaangażowanie władz w inwestycje biznesowe i regulując kwestie podatkowe.

Na podstawie: infomongolia.com
Opracowanie: Karolina Zygmanowska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Mongolia – najważniejsze wydarzenia roku 2013 Reviewed by on 2 stycznia 2014 .

1. Wybory prezydenckie W wyborach prezydenckich, 26 czerwca tego roku, zwyciężył większością głosów dotychczas urzędujący prezydent Cachiagjin Elbegdordż. Uzyska 622 749 (50,23 proc.) z 1 224 940 głosów. Rywalami Elbegdordża byli Natsag Udval, nominowana przez Mongolską Partię Rewolucyjną, i Badmaanjambuugjin Bat-Erdeni, nominowany przez Mongolską Partię Ludową. Udval, ówczesna minister zdrowia i pierwsza kobieta historii Mongolii ubiegająca się o urząd prezydenta, zdobyła zaledwie 6,6 proc. głosów. Nie była jednak ona

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź