Minister Finansów Ch. Ulaan ogłosił, że budżet na rok 2014 bierze pod uwagę zaliczkę podatkową Oyu Tolgoi LLC wraz z obciążającymi państwo obligacjami w wysokości 250 mln dol. i odsetkami w wysokości 27 mln dol.
Mongołowie wciąż pamiętają urzędników państwowych, którzy przekonywali do pomysłu zadłużenia państwa i składali związane z tym wyjaśnienia na temat hojności firmy wydobywczej Rio Tinto w 2009 roku. Urzędnicy państwowi nie raczyli wówczas poinformować narodu, że otrzymane pieniądze stanowią dług publiczny. Prawdopodobnie sądzili, że kopalnie Oyu Tolgoi (OT) i Tavan Tolgoi (TT) będą miały okres szybkiego rozkwitu i staną się azjatyckim odpowiednikiem arabskiego Kataru.
Należy pamiętać, że od tamtego czasu roczne wpływy urzędników Oyu Tolgoi (OT) powiązanych z rządem gwałtownie wzrosły. Przykładowo w 2009 roku przychody byłego premiera S. Bayara wzrosły 20-krotnie, tj. od 5,3 mln do 109 mln tugrików, a oszczędności z 94 mln do 156 mln tugrików. Przychody byłego ministra finansów S. Bayartsogta, który również został oskarżony o posiadanie firmy poza granicami kraju z kontem w Szwajcarii, również wzrosły z 249 mln do 665 mln tugrików.
Mongołowie marzyli o tym, że rozwój przemysłu wydobywczego poprzez kopalnie Oyu Tolgoi (OT) i Tavan Tolgoi (TT) uczyni z nich „panów stepów”. Nie wiadomo, czy niepowodzenia były spowodowane problemami strukturalnymi gospodarki czy nieporadnością i korupcją urzędników. Nie zmienia to faktu, że sukcesywne zadłużanie państwa nie służy mongolskiej gospodarce.
Na podstawie: business-mongolia.com
Opracowanie: Agnieszka Ferlacka
Pozostaw odpowiedź