Japonia news,News

Młodzi Japończycy chcą mieć więcej dzieci

źródło: commons.wikimedia.org

Najnowsze badania, przeprowadzone przez Uniwersytet Tokijski we współpracy z Benesse Holdings, mówią, że aż 70% japońskich rodziców chciałoby mieć więcej dzieci. W ankiecie wzięło udział ponad 5,5 tysiąca rodziców dzieci do pierwszego roku życia.

Kwestia starzejącego się społeczeństwa i przyrostu naturalnego w Japonii jest interesującym tematem dla mediów już od dłuższego czasu. Portale, gazety i eksperci prześcigują się w podawaniu powodów, dla których młodzi Japończycy mają coraz mniej dzieci. W tej dyskusji interesującym głosem pozostają wyniki ankiety, która mówi wyraźnie, że 70% japońskich rodziców, którzy już mają jedno dziecko, chciałoby mieć dzieci więcej.

Wskazując bardziej szczegółowo, 74,1% matek oraz 68,8% ojców odpowiedziało twierdząco na pytanie odnośnie do chęci posiadania kolejnego dziecka. Okazało się, że bardzo często takiej odpowiedzi udzielały osoby w związkach, gdzie małżonkowie pomagają sobie nawzajem w obowiązkach domowych, dzielą się nimi po równo, a nieraz mogą również liczyć na wsparcie rodziny czy sąsiadów. Jak mówi badanie, ważnym czynnikiem pozostają również pracodawcy ojców biorących czynny udział w życiu rodzinnym — wykazują się zrozumieniem i pozwalają im na opuszczanie pracy bez przymusu wyrabiania nadgodzin.

Wyniki tego badania są szczególnie ciekawe w kontekście stałego spadku współczynnika urodzeń w Japonii. W zeszłym roku zanotowano rekordowy spadek liczby dzieci, przy czym za dziecko uznawana jest osoba do 14 roku życia. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji, aktualnie w Japonii żyje niecałe 16 milionów dzieci, z czego najliczniejszą grupą są właśnie nastolatkowie między 12 a 14 rokiem życia.

Według Japończyków cała ta sytuacja sprowadza się do jednego ważnego aspektu – posiadanie dzieci jest drogą inwestycją, na którą pozwolić sobie mogą tylko osoby o odpowiednich możliwościach finansowych. Według przywoływanego wcześniej badania, aż 80% rodziców mówi o trudnościach pieniężnych wpływających na ich decyzję o posiadaniu kolejnego dziecka.

Warto dodać, że Japonia nie jest jedynym krajem borykającym się ze spadkiem dzietności u rdzennych mieszkańców, jest to jednak jedyny kraj, który nie zdołał „nadrobić braków” poprzez przyjmowanie imigrantów. Niedobór siły roboczej wiąże się również z pozycją kobiet, które nie wchodzą na rynek pracy, zniechęcone niekorzystnymi warunkami, wśród których można wyszczególnić znaczącą różnicę w zarobkach kobiet i mężczyzn, brak zapewnionej opieki nad dziećmi, dyskryminację czy molestowanie.

Premier Abe zapowiedział zastosowanie taktyk mających na celu podniesienie pozycji kobiet w społeczeństwie, a także wsparcie rodzin, między innymi poprzez zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli. Co więcej, w Japonii istnieją regionalne formy „zachęty” – w tokijskim Minato rodzicom wypłaca się po porodzie czeki w wysokości nawet do 180 000 jenów, czyli ok. 6000 zł. Z kolei w miejscowości Ama na wyspie Nakanoshima istnieje coś w rodzaju „progów narodzeniowych” – przy narodzinach pierwszego dziecka rodzice dostają 100 000 jenów, jednakże przy czwartym dziecku wypłata ta wynosi milion jenów, czyli od ponad 3 000 do nawet 33 000 zł.

Natomiast co do obcokrajowców, mówi się, że już na wiosnę 2019 roku wprowadzone zostaną nowe zasady, pozwalające zagranicznym stażystom na pozostanie w Japonii na kolejne 5 lat. Po gruntownej obserwacji społeczeństwa japońskiego i aktualnej sytuacji w tym kraju wydaje się, że nie ma dla Japończyków innej opcji, niż otworzyć się na zagranicę. Jak pokazała historia, raz już na tym zyskali, więc może czas na sequel?

 

Opracowanie: Magdalena Pająk

Na podstawie: japantimes.co.jp, edition.cnn.com, weforum.org, scmp.com/news/asia/east-asia

Udostępnij:
 • 19
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  19
  Udostępnienia
Młodzi Japończycy chcą mieć więcej dzieci Reviewed by on 4 lipca 2018 .

Najnowsze badania, przeprowadzone przez Uniwersytet Tokijski we współpracy z Benesse Holdings, mówią, że aż 70% japońskich rodziców chciałoby mieć więcej dzieci. W ankiecie wzięło udział ponad 5,5 tysiąca rodziców dzieci do pierwszego roku życia. Kwestia starzejącego się społeczeństwa i przyrostu naturalnego w Japonii jest interesującym tematem dla mediów już od dłuższego czasu. Portale, gazety i eksperci prześcigują się w podawaniu

Udostępnij:
 • 19
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  19
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź