Chiny,Polecane

Misja załogowa Shenzhou 9. Przegląd prasy chińskiej 06.06-21.06.2012

1. Polityka i gospodarka

:: Wystrzelenie w kosmos rakiety Shenzhou 9 (wideo)

16.06.2012 (ifeng – serwis informacyjny) [1a]

Dnia 16.06 rozpoczęła się misja załogowa Shenzhou 9. Na pokładzie rakiety znalazła się 3-osobowa załoga, a wśród niej pierwsza chińska astronautka Liu Yang. Celem przedsięwzięcia jest przeprowadzenie operacji ręcznego cumowania do modułu Tiangong 1, który znalazł się na orbicie we wrześniu  2011 roku. Całość misji potrwa dwa tygodnie.

 

Wyniesienie Shenzhou 9 na orbitę i inne materiały filmowe: TUTAJ [1b]

Shenzhou 9 – serwisy specjalne:

ifeng: http://news.ifeng.com/mainland/special/shenzhoujiuhao/ [1c]

baidu: http://news.baidu.com/z/shenzhou9/zhuanti.html [1d]

:: Wizyta Prezydenta Iranu w Chinach (wideo)

08.06.2012 (Xinhua) [2]

Wielka Hala Ludowa w Pekinie. Premier Chin Hu Jintao poprowadził uroczystość powitania Prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada inicjującą jego wizytę w Chinach. W skład wizyty wejdzie 12. spotkanie z przywódcami krajów członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

link do wideo: http://news.xinhuanet.com/video/2012-06/08/c_123256860.htm [2]

:: Ustalenia dot. agendy kolejnej sesji Stałego Komitetu OZPL

13.06.2012 (Xinhua) [3]

Na ostatnim, 83. posiedzeniu przewodniczących Stałego Komitetu OZPL 11. kadencji, przyjęty został plan obrad 27. posiedzenia OZPL, które planowane jest w dniach 26-30.06.2012 w Pekinie.

Do agendy obrad wejdą dyskusje nt. poprawek do następujących ustaw: o prawie imigracyjnym, ustawy budżetowej; po razy pierwszy dyskusje o ustawie o ochronie interesów ludzi starszych, o prawie dot. umów o pracę, o zasadach elekcji członków OZPL wybieranych przez Armię Ludowo-Wyzwoleńczą; oraz propozycje poprawek do ustaw regulujących funkcjonowanie Specjalnego Regionu Administracyjnego Makau. Ponadto przewiduje się dyskusje nt. postępów poczynionych w pracach nad poprawą bezpieczeństwa wody pitnej, prawa antynarkotykowego,  ochrony zabytków. Zostanie również odczytany raport z wizyty przewodniczącego Wu Bangguo w Holandii, Chorwacji, Luksemburgu i Hiszpanii.

:: 2 artykuły spożywcze sieci Walmart trafiają na czarną listę

13.06.2012 (Xinhua za: Fazhi Wanbao – Wieczorna Gazeta Prawna) [4]

Jakość niektórych produktów spożywczych dostępnych w supermarketach nadal budzi wątpliwości. W komunikacie Biura Bezpieczeństwa Żywności w Pekinie czytamy o 7 produktach, które w wyniku kontroli zostały uznane za niebezpieczne i przeznaczone do wycofania w całym mieście.

BBŻ w Pekinie poinformowało wycofaniu ze sprzedaży w jednej z placówek sieci Walmart oleju sezamowego oraz kałamarnicy. W pierwszym produkcie wykryto benzen, w drugim dawki metali ciężkich (tj. kadm) przekraczające normy bezpieczeństwa.

Przedstawiciel Walmart oświadczył, że omawiane produkty zniknęły z półek. Ponadto firma nadal prowadzi wewnętrzne czynności mające na celu ustalenie czy w innych sklepach w Pekinie znajdują się produkty podobnego typu. W razie wykrycia nieprawidłowości również zostaną wycofane ze sprzedaży.

:: Odpowiedź Biura ds. Tajwanu przy Radzie Państwa na słowa Frank Hsieha o „braku wrogości do KPCh”

13.06.2012 (Xinhua) [5]

Podczas rutynowej konferencji prasowej rzecznik Biura ds. Tajwanu Fan Liqing odniosła się do wypowiedzi tajwańskiego polityka Frank Chang-ting Hsieh o „braku wrogości Demokratycznej Partii Postępu do Komunistycznej Partii Chin”.

Kilka dni temu przewodniczący Demokratycznej Partii Postępu Frank Chang-ting Hsieh udzielił następującej wypowiedzi: „DPP nie żywi wrogości względem KPCh. Dążenie przez DPP we wczesnym etapie do niepodległości Tajwanu było skierowane przeciwko ówczesnej polityce Kuomintangu, a nie przeciwko KPCh. Jeśli DPP nie będzie prowadzić dialogu z kontynentem, to na zawsze pozostanie partią opozycyjną.”

 Fan Liqing odpowiadała: „Niezmienna pozostaje konieczność ochrony suwerenności i integralności terytorialnej państwa. Jest to obowiązek obywateli po obydwu stronach, niezależnie od przynależności partyjnej. W naszej intencji od początku do końca leży budowanie i rozwój normalnych relacji z każdą partią na Tajwanie. Rozumiemy historię Demokratycznej Partii Postępu, lecz uparte deklarowanie „niepodległości” będzie nieuchronnie skutkowało utrudnieniami we wzajemnych kontaktach.”

:: Raport nt. jakości życia w 35 chińskich miastach

16.06.2012 (Xinhua) [6]

 W opublikowanym w dniu 16.06 „Raporcie o poziomie zadowolenia z życia w 35 miastach Chin 2012″ czytamy o średnim subiektywnym poziomie zadowolenia mieszkańców oscylującym wokół wartości 50,88 pkt. Z danych wynika, że jednym z istotnych czynników negatywnie wpływających na wskaźnik są wysokie koszty życia w miastach.

Raport został sporządzony wspólnie przez Stołeczny Uniwersytet Biznesu i Ekonomii w Pekinie (Capital University of Business and Economics) oraz Dział Ekonomiczny Chińskiej Akademii Nauk Społecznych. Tegoroczny subiektywny wynik 50,88 pkt świadczy o niewielkim wzroście w stosunku do ubiegłorocznych 49,71 pkt. Średnia wartość powyżej krytycznego poziomu 50 pkt. oznacza, że mieszkańcy miast wykazują zadowolenie.

Do 10 miast otwierających listę jako mogące się pochwalić najwyższym subiektywnym wskaźnikiem jakości życia raport zalicza: Changchun, Hangzhou, Shijiazhuang, Jinan, Hefei, Fuzhou, Ningbo, Qingdao, Xiamen, Yinchuan. W drugiej dziesiątce tej klasyfikacji znalazły się: Shenyang, Nanning, Pekin, Taiyuan, Shenzhen, Harbin, Kunming, Nanchang, Lanzhou i Guiyang.

Z kolei na obiektywnej liście 10. miast o najwyższej jakości zycia znajdziemy: Pekin, Guangzhou, Shenzhen, Szanghaj, Nankin, Xi’an, Hohhot, Hangzhou, Xiamen i Wuhan. 10 kolejnych miejsc zajęły: Hefei, Nanning, Shijiazhuang, Harbin, Zhengzhou, Lanzhou, Urumczi, Chongqing, Nanchang, Xining.

Zhang Liancheng, przewodniczący Chińskiego Instytutu Badań nad Ekonomią następująco tłumaczył wyniki:  „Wyższy od zeszłorocznego wskaźnik świadczy o sukcesie prowadzonych projektów społecznych. Poziom zadowolenia mieszkańców miast jest jednak nadal zbyt niski. Na wyniki subiektywnych ankiet negatywnie wpłynęły następujące wskaźniki: kapitał ludzki, ochrona socjalna, radość z życia, standardy bytowe, i koszty życia. Zatem ważnym czynnikiem wpływającym na zadowolenie mieszkańców są ceny podstawowych produktów i nieruchomości.”

Poza Hangzhou i Qingdao, w których spodziewany jest spadek cen mieszkań, oraz Jinan, gdzie ceny powinny utrzymywać się na obecnym poziomie, w pozostałych 32 miastach (pomimo zaostrzonej kontroli rynku nieruchomości) oczekuje się mniejszych lub większych wzrostów cen.

Jak dodał Zhang Liancheng: „Istnieją pewne rozbieżności między subiektywnym i obiektywnym wskaźnikiem jakości życia, szczególnie widoczne na przykładzie wielkich miast. Na poprawę zadowolenia mieszkańców może pozytywnie wpłynąć nadzór nad cenami na rynku mieszkaniowym, polityka stabilizacji cen towarów i kontrolowanie inflacji.”

:: Powodzie w południowej części Xinjiangu. Pola uprawne dotknięte katastrofą.

17.06.2012 (Xinhua, Urumczi) [7]

Dnia 16.06 z powodu silnych opadów deszczu i gradu oraz powodzi ucierpiała południowa część prowincji Xinjiang. Do zniszczeń doszło w powiecie Bay, Shayar i innych znajdujących w prefekturze Aksu na nizinie Tarim. Zniszczeniu uległo ok. 16,700ha upraw. Część gospodarstw znalazła się pod wodą.

Komitet prefektury Aksu informuje, że w powiecie Bay odnotowano wiatr o sile 7 stopni. Ucierpiało tam 7 wsi. Niedługo później klęska dotknęła 9 miejscowości w sąsiednim powiecie Shayar. Natychmiast po tych zdarzeniach rozpoczęto akcję ratunkową, wdrażanie planu pomocowego oraz podjęto czynności mające na celu inwentaryzację zniszczeń.

Dzień wcześniej doszło do powodzi, która nawiedziła tereny pasterskie w zamieszkanym przez ludność tadżycką powiecie autonomicznym Taxkorgan w Kaszgarze (zach. Xinjiang). Jedna osoba poniosła śmierć, jedna została ranna. Obecnie trwają czynności mające na celu naprawę szkód.

:: Po raz pierwszy od 10 lat wzrósł bilans handlowy Birma-USA

18.06.2012 (Hexun – serwis informacyjny za: Strona Chińskiego Ministerstwa Handlu) [8]

Zgodnie z informacjami podanymi przez birmańskie Ministerstwo Handlu, od objęcia władzy przez nowy rząd w 2011, wymiana handlowa między Birmą a Stanami Zjednoczonymi wyniosła 300mln USD, zaznaczając tym samym pierwszy od 10 lat wzrost.

Od czasu nałożenia przez USA na Birmę sankcji w 1985 wymiana handlowa między tymi krajami konsekwentnie spadała. Jedynie w latach 2000-2002 odnotowano niewielki wzrost. W latach 2003-2011 wymiana handlowa oscylowała w granicach 100mln USD rocznie.

Ponadto,  zgodnie z zapewnieniem przewodniczącego birmańskiego Komitetu Inwestycji i Ministerstwa Przemysłu przyjęty został plan podniesienia kursu wymiany Kyat-USD. 01.04 Bank Centralny Mjanmy zaczął realizować politykę płynnego kursu wymiany. Od tego czasu kurs USD-Kyat wzrósł z 1:818 do obecnego poziomu 1:842 i nadal jest spodziewany wzrost. Na tej podstawie można się spodziewać dalszego wzrostu bilansu handlowego Birma-USA.

:: Spotkanie Hu Jintao z Barackiem Obamą

20.05.2012 (Xinhua) [9]

Podczas trwającego w meksykańskim Los Cabos szczytu G20 odbyło się spotkanie Przewodniczącego Hu Jintao i Prezydenta Baracka Obamy. Podczas wspólnych rozmów przywódcy wymieniali się opiniami i sugestiami nt. kwestii dotyczących relacji Chiny-USA.

Hu Jintao przypominał, że to już 12-te spotkanie z Barackiem Obamą:  „W marcu br. odbyliśmy bardzo owocne rozmowy w Seulu. W ciągu ostatnich trzech miesięcy grupy odpowiedzialne za współpracę po obydwu stronach doprowadziły do wytworzenia nowej jakości relacji.”

Barack Obama również wyraził zadowolenie z postępów do jakich doszło na linii Chiny-USA, a także nadzieję na kolejne spotkanie z Hu Jintao. ”Ostatnie 3,5 roku to okres wielkiego postępu we wzajemnych relacjach. Serdecznie dziękuję Przewodniczącemu Hu Jintao za partnerską postawę” – mówił Prezydent USA.

 1. Pozostałe

:: Urocze! Dziennik wzrostu pandy wielkiej

13.06.2012 (Xinhua) [10]

„Witajcie, jesteśmy uroczymi małymi pandziątkami. Hehe, może i zaraz po urodzeniu nie wyglądamy zbyt ciekawie, ale wraz z upływem czasu będziemy rosnąć i da się zauważyć nasze czarno-białe futerko. Z pewnością wtedy przyznacie, że jesteśmy prawdziwym Skarbem Narodowym!”

zdjęcia: http://news.xinhuanet.com/photo/2012-06/13/c_123278311.htm [10] (nawigacja pod obrazkiem)

:: Tydzień na świecie. Zdjęcia.

17.06.2012 (Xinhua) [11]

Porcja zdjęć wybranych przez edytorów serwisu informacyjnego agencji Xinhua.

zdjęcia: http://news.xinhuanet.com/photo/2012-06/17/c_123294828.htm [11]

:: Rekordowe temperatury w Pekinie.

17.06.2012 (Xinhua) [12]

Do Pekinu zawitał żar letniej aury. Dnia 16.06 Biuro Meteorologiczne ogłosiło w większości dzielnic podmiejskich „pomarańczowy alarm” w związku ze spodziewanymi temperaturami przekraczającymi 37’C. W strefie zurbanizowanej temperatury mają oscylować wokół 38’C. W nocy można się spodziewać spadku do 24’C.

:: Trzeci tydzień „wojny w Europie” – komentarze do ME 2012. Który z krajów PIGS przetrwa? (wideo)

21.06.2012 (china.com.cn – serwis informacyjny) [13a]

Rozmowa Zhang Yi, prowadzącego program dedykowany Euro 2012 w serwisie China.com.cn, z komentatorem sportowym Zhang Yuqiangiem.

ZY: Jesteśmy obecnie na etapie gdy w turnieju pozostała już tylko część drużyn. Czy ma Pan jakieś spostrzeżenia?

ZYQ: Mam jedno interesujące spostrzeżenie. Do obecnego etapu turnieju przeszły drużyny krajów Europy Południowej borykających się obecnie z problemami natury ekonomicznej – Portugalia, Włochy, Grecja i Hiszpania. Te kraje zalicza się do grupy PIGS (akronim funkcjonujący w prasie anglojęzycznej, wersja chińska: „小猪四国- cztery kraje-świnki” – dop. mw). Mam jednak wrażenie, że mimo problemów ekonomicznych drużyny tych krajów mają duże szanse w walce o awans. Poza Grecją, krajem którego nazwa zaczyna się na literę G są jeszcze Niemcy, i myślę że właśnie ten kraj ma największe szanse ze wszystkich.

ZY: W obecnych mistrzostwach pada wiele bramek. W meczach fazy grupowej padło ich ponad 60, co daje średnio 2,5 gola na spotkanie. To znakomita własność tegorocznych mistrzostw.

ZYQ: To prawda. Dla chińczyków oglądanie meczy w środku nocy to niełatwa sprawa. Jednak warto oglądać z uwagi na to, że w każdym pojedynku padają bramki. Często do samego końca drużyny nie mogą mieć pewności o wyjściu z grupy, to trzyma w napięciu. Z pewnością takim momentem był mecz z udziałem reprezentacji Włoch – był emocjonujący i przez to ciekawy.

ZY: Do samego końca nie znamy wyniku. To przypomina emocje towarzyszące oglądaniu filmów szpiegowskich…

ZYQ: Zgadza się.

ZY: W tych mistrzostwach występuje wiele drużyn, które grają ofensywnie i wierzą w zwycięstwo, dzięki czemu pada dużo punktów. Czy można dzięki temu powiedzieć, że tegoroczne Mistrzostwa Europy są udane?

ZYQ: Uważam, że rozgrywki fazy grupowej były emocjonujące i bardzo udane. Chwile, w których gole strzelali Balotelli, Welbeck, Ibrahimović były porywające, sprawiły, ze rozgrywki stały się jeszcze ciekawsze. Myślę, że nikt nie jest zawiedziony tymi mistrzostwami.

Euro 2012 – serwisy specjalne:

Baidu News: http://news.baidu.com/z/2012europe/zhuanti.html [13b]

China.com.cn http://www.china.com.cn/sport/euro2012/index.htm [13c]

Xinhua: http://www.xinhuanet.com/sports/gjzqzt/ojs/index.htm [13d]

:: Niezidentyfikowany obiekt latający zarejestrowany w 4. minucie lotu Shenzhou 9

16.06.2012 (ifeng – serwis informacyjny) niezidentyfikowany obiekt latający: [14]

Na koniec przeglądu w ramach ciekawostki film, na którym można zobaczyć tajemniczy obiekt zarejestrowany podczas startu misji Shenzhou 9.

Źródła:

[1a] http://v.ifeng.com/v/sjfs/index.shtml#33f13872-6cee-41ec-8f0a-8f25c63802c2

[1b]http://v.ifeng.com/v/sjfs/index.shtml#a76161d9-bb29-4950-ab00-878833109e50main

[1c] http://news.ifeng.com/mainland/special/shenzhoujiuhao/

[1d] http://news.baidu.com/z/shenzhou9/zhuanti.html

[2] http://news.xinhuanet.com/video/2012-06/08/c_123256860.htm

[3] http://news.xinhuanet.com/politics/2012-06/13/c_112208859.htm

[4] http://news.xinhuanet.com/finance/2012-06/13/c_123278292.htm

[5] http://news.xinhuanet.com/tw/2012-06/13/c_123276336.htm

[6] http://news.xinhuanet.com/local/2012-06/16/c_112230565.htm

[7] http://news.xinhuanet.com/local/2012-06/17/c_112233340.htm

[8] http://news.hexun.com/2012-06-18/142591885.html

[9] http://news.xinhuanet.com/world/2012-06/20/c_112253209.htm

[10] http://news.xinhuanet.com/photo/2012-06/13/c_123278311.htm

[11]http://news.xinhuanet.com/photo/2012-06/17/c_123294828.htm

[12] http://news.xinhuanet.com/local/2012-06/17/c_112233704.htm

[13a] http://v.china.com.cn/euro2012/2012-06/21/content_25708195.htm

[13b]http://news.baidu.com/z/2012europe/zhuanti.html

[13c] http://www.china.com.cn/sport/euro2012/index.htm

[13d] http://www.xinhuanet.com/sports/gjzqzt/ojs/index.htm

[14] http://v.ifeng.com/v/sjfs/index.shtml#a76161d9-bb29-4950-ab00-878833109e50

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Misja załogowa Shenzhou 9. Przegląd prasy chińskiej 06.06-21.06.2012 Reviewed by on 26 czerwca 2012 .

1. Polityka i gospodarka :: Wystrzelenie w kosmos rakiety Shenzhou 9 (wideo) 16.06.2012 (ifeng – serwis informacyjny) [1a] Dnia 16.06 rozpoczęła się misja załogowa Shenzhou 9. Na pokładzie rakiety znalazła się 3-osobowa załoga, a wśród niej pierwsza chińska astronautka Liu Yang. Celem przedsięwzięcia jest przeprowadzenie operacji ręcznego cumowania do modułu Tiangong 1, który znalazł się

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • 苯并(a)芘 – to benzo[a]piren, a nie benzen :)

  • rzeczywiście! związki chemiczne po chińsku to taka straszna trwoga;]

   pozdrawiam

Pozostaw odpowiedź