Minister obrony Indii A. K. Antony wyraził w sobotę zaniepokojenie chińskimi zbrojeniami w kontekście trwającego sporu co do podziału fragmentów Morza Poludniowochińskiego, który od 1992 roku toczy się pomiędzy Chinami a sąsiednimi państwami. Główną osią nieporozumienia jest wyznaczenie szerokości morza terytorialnego zainteresowanych stron w związku ze znacznymi zasobami ropy naftowej znajdującymi się w regionie a także przynależność wysp Spratly oraz Paracelskich.
Podczas spotkania w sprawie bezpieczeństwa, które odbyło sie w Singapurze minister obrony A. K. Antony po swoim wykładzie odpowiadając na pytania słuchaczy wyraził obawy co do zapewnienia wolności mórz w regionie (co odnosi się do bezpodstawnych zdaniem Indii roszczeń Chin w kwestii szerokości własnego morza terytorialnego). Dodał, że Indie będą „nieustannie zwiększać swoje zdolności obrony własnych interesów”.
Podczas 11. szczytu zajmującego się kwestiami bezpieczeństwa w Azji, zorganizowanego przez Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (International Institute for Strategic Studies) w Singapurze A. K. Antony zauważył, że należy szukać porozumienia tak, aby zatrzymać eskalację dalszych napięć międzynarodowych.
Nieporozumienia wynikają także z kwestii, iż indyjskie inwestycje w rozwój wietnamskiego wydobycia surowców energetycznych na Morzu Południowochińskim zostały wcześniej chłodno przyjęte przez Pekin, który zagroził Nowemu Delhi poważnymi konsekwencjami w przypadku przepływania tamtejszych okrętów wojskowych przez akwen. A.K. Antony zauważył, że wspólne rozwiązanie problemu przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku. Wezwał także społeczność międzynarodową do zwrócenia większej uwagi na interesy mniejszych państw.
„Niedopuszczalnym jest, by wolność morza ponownie stała się domeną wyłącznej aktywności największych. Musimy znaleźć równowagę pomiędzy interesami państw a wolnością całej ludzkości do wspólnego użytkowania obszarów morskich, co może zostać osiągnięte tylko jeśli wszystkie państwa będą przestrzegać pewnych zasad w tej kwestii”, dodał.
A. K. Antony zawuważył także, że kwestie dotyczące prawa morza są dla jego kraju niezwykle istotne, biorąc pod uwagę położenie geograficzne oraz interesy wynikające z handlu czy związane z bezpieczeństwem.
Źródło: The Economic Times
Opracowanie: Konrad Leszczyński
0
Pozostaw odpowiedź