Korea Pd news,Korea Pn news,News

Międzykoreański szczyt za nami

Źródło: commons.wikimedia.org

Przywódcy dwóch Korei spotkali się w piątek (27.04.) w wiosce rozejmowej Panmundżom na trzecim międzykoreańskim szczycie. Spotkanie przebiegło bezproblemowo i zakończyło się Deklaracją Panmundżom.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9:30 (2:30 czasu polskiego). Przywódca Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Kim Dzong Un i Prezydent Korei Południowej Mun Dze In podeszli do linii granicznej i przy błysku fleszy uścisnęli sobie dłonie. Następnie Kim przeszedł na stronę Korei Południowej, gdzie ponownie doszło do uścisku rąk. Kim niespodziewanie poprosił Muna, by ten przeszedł przez linię demarkacyjną na północną stronę, po czym trzymając się za ręce, na krótko obaj przeszli na stronę północną. Mun następnie odprowadził Kima z powrotem na stronę południową, ponieważ miejscem szczytu jest Dom Pokoju, który mieści się po południowej stronie granicy.

Na przełamanie lodów przed oficjalnym spotkaniem obaj przywódcy odbyli krótką rozmowę. Pierwsza runda szczytu zakończyła się o godzinie 11:55, a Kim wrócił na obiad na północ.
Kim wyruszył z powrotem na południe o 16:30. Obaj przywódcy zasadzili sosnę z sadzonki z 1953 roku, kiedy to w Panmundżom podpisano umowę o zawieszeniu broni. Kim i Mun spacerowali wzdłuż drewnianego mostu Dobo, zanim wrócili na drugą rundę rozmów.
O godzinie 18:00 (11:00 czasu polskiego) obaj przywódcy ogłosili wynik historycznego szczytu i przenieśli się na trzecie piętro Domu Pokoju na bankiet. Zarówno Munowi, jak i Kimowi podczas bankietu towarzyszyły żony. Kim i jego żona wrócili na północ po pożegnaniu przed Domem Pokoju.

Po raz pierwszy przywódca Korei Północnej postawił stopę na południu od czasów wojny koreańskiej (1950-53).
– Nowa historia zaczyna się teraz, a epoka pokoju stoi w punkcie wyjścia – napisał w księdze gości Domu Pokoju Kim. Wykazał on także zainteresowanie wizytą w Błękitnym Domu.
Przywódca północy zdawał sobie sprawę ze sceptycyzmu, że szczyt może nie pomóc w rozwiązaniu kwestii nuklearnej Korei Północnej, zwłaszcza że poprzednie umowy nie zostały zrealizowane.

We wspólnej deklaracji, którą ogłosili po szczycie, obaj przywódcy potwierdzili wspólny cel obu Korei – całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.
Mun i Kim podpisali Deklarację Panmundżom na rzecz pokoju, dobrobytu i unifikacji Półwyspu Koreańskiego, w której wyjaśnili, że na półwyspie zakończy się wojna i rozpocznie się nowa era pokoju.
– Południowa i Północna Korea będą aktywnie współpracować w celu ustanowienia stałego i solidnego systemu pokojowego na Półwyspie Koreańskim – napisano w deklaracji.

Przywódcy potwierdzili swoje zaangażowanie w zaprzestanie agresywnych działań i zgodzili się na stopniową redukcję uzbrojenia, aby zmniejszyć napięcie militarne i zbudować zaufanie wojskowe między dwiema Koreami. Dwie Koree zgadzają się także zbudować Strefę Pokoju na spornej granicy morskiej, aby złagodzić morskie napięcia militarne.
– W roku, w którym przypada 65. rocznica zawieszenia broni, Korea Południowa i Północna zgodziły się aktywnie prowadzić trójstronne spotkania z udziałem dwóch Korei i Stanów Zjednoczonych lub czterostronne spotkania z udziałem dwóch Korei, Stanów Zjednoczonych i Chin w celu zadeklarowania końca wojny i ustanowienie stałego i solidnego systemu pokoju – napisano w dalszej części deklaracji.

Mun i Kim zgodzili się także rozmawiać o sprawach półwyspu i budować zaufanie poprzez regularne szczyty i rozmowy telefoniczne. Możliwe jest, że Mun już jesienią odwiedzi Pjongjang, stolicę Korei Północnej.

Opracowała: Małgorzata Opałka
Źródło: koreatimes.co.kr, edition.cnn.com

Udostępnij:
 • 33
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  33
  Udostępnienia
Międzykoreański szczyt za nami Reviewed by on 27 kwietnia 2018 .

Przywódcy dwóch Korei spotkali się w piątek (27.04.) w wiosce rozejmowej Panmundżom na trzecim międzykoreańskim szczycie. Spotkanie przebiegło bezproblemowo i zakończyło się Deklaracją Panmundżom. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9:30 (2:30 czasu polskiego). Przywódca Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Kim Dzong Un i Prezydent Korei Południowej Mun Dze In podeszli do linii granicznej i przy błysku fleszy uścisnęli sobie dłonie. Następnie Kim przeszedł na

Udostępnij:
 • 33
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  33
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź