Malezja news

Malezja: przemówienie premiera o nowych wyzwaniach dla kraju

źródło: Wikimedia Commons

Premier Najib Razak przedstawił w sobotę wieczorem pięć nowych zagrożeń i wyzwań, którym Malezja musi stawić czoła.

Zidentyfikował je jako sprawy dotyczące geopolityki, pokoju i bezpieczeństwa, ekonomii, interesu obywateli oraz programu Narodowej Transformacji 2050 (TN50).

W swoim przemówieniu na festiwalu Aidilfitri (organizowanym na zakończenie Ramadanu) premier przekazał, że Malezja musi zmierzyć się z poważnymi wyzwaniami nowej sytuacji geopolitycznej, w tym z kryzysem na Bliskim Wschodzie, nuklearnym programem Korei Północnej oraz rezultatami Brexitu.

– Oczywiście rozwój tych sytuacji musi być ostrożnie obserwowany, ponieważ jeśli kryzysów nie uda się natychmiastowo rozwiązać, mogą podważyć dobrobyt narodów w regionie i na świecie – poinformował Razak.

Poruszając kwestie pokoju i dobrobytu, premier wezwał ludzi do unikania wpływu ekstremistycznych i terrorystycznych ideologii reprezentowanych przez Państwo Islamskie i bojowników Daesh, którzy mylnie zinterpretowali koncepcję dżihadu w islamie.

Przypomniał, że islam jest religią pokoju oraz pomyślności i żeby utrzymać jego świętość, należy trzymać się zasad prawdziwego islamu i jego oryginalnych nauk.

Dodał również, że w cyfrowej erze błyskawicznego rozwoju mediów społecznościowych muzułmanie muszą w inteligentny sposób filtrować informacje oraz być ostrożni wobec zniesławień i fałszywych oskarżeń rozpowszechnianych przez nieodpowiedzialne strony.

– Pomimo tego jestem wdzięczny, że kraj w dalszym ciągu może cieszyć się pokojem. Według rankingu Global Peace Index 2017 Malezja utrzymuje swoją pozycję jako 3. najbezpieczniejszy kraj w Azji i 29. spośród 163 państw na świecie.

Przechodząc do kwestii ekonomicznych, Razak przekazał, że pomimo światowej niepewności gospodarczej ekonomia kraju rośnie w nadzwyczajnym tempie 5,6% w pierwszym kwartale 2017 r. w porównaniu z 4,5% wzrostem w ostatnim kwartale 2016 r.  W marcu 2017 r. wartość eksportu Malezji po raz pierwszy w historii wyniosła 80 miliardów ringgitów (ok. 70 miliardów złotych).

Premier dodał również, że międzynarodowa firma BAV Consulting i amerykańska Wharton School ogłosiły Malezję jako najlepszy kraj dla inwestorów w 2017 r.  Z kolei magazyn Forbes umieścił Malezję na szczycie państw azjatyckich w kategorii państwa przyjaznego wobec zagranicznych inwestycji.

– Nie osiądziemy jednak na laurach i nie damy się łatwo zaspokoić tymi sukcesami. Wręcz przeciwnie, rząd będzie nadal wprowadzał pozytywne reformy gospodarcze i pilnował, by kraj był konkurencyjny w światowej gospodarce – przekazał Razak.

Poruszając sprawę interesu obywateli, premier przypomniał, że rząd uruchomił różne inicjatywy i formy pomocy, takie jak 1Malaysia People’s Aid (program świadczeń społecznych dla najuboższych), 1Malaysia Clinics (utworzenie klinik lekarskich oferujących darmową pomoc lekarską), 1Malaysia People’s Shops (sieć państwowych sklepów spożywczych oferujących tańszą żywność) czy programy mieszkań społecznych. Celem tych inicjatyw ma być ulżenie obywatelom w ich kosztach życia, szczególnie tym najuboższym.

Dodał także, że chcąc zapewnić zintegrowane połączenia komunikacyjne dla społeczeństwa, zaczęto wprowadzać w życie nowe projekty infrastrukturalne, jak np. kolej szybkobieżną, autostradę transborneańską czy też dalszą rozbudowę systemu metra.

Dochodząc do kwestii programu Narodowej Transformacji 2050 (TN50), Razak przekazał, że patrząc w przyszłość można zauważyć, że zbliża się Czwarta Rewolucja Przemysłowa.

Poinformował, że chciałby zobaczyć narodziny nowego, lepszego pokolenia z indywidualną, wspólnotową i narodową odpornością zgodną z linią Ekspresi Negaraku (rządowego programu promującego patriotyzm).

– W międzyczasie modlę się, żebyśmy byli skuteczni w doprowadzeniu Malezji do grona dwudziestu najbardziej zaawansowanych państw, Inszallah.

Podsumowując swoje wystąpienie, premier wezwał wszystkich Malezyjczyków, żeby zacieśnili więzy solidarności i wspólnoty, odrzucili wszystkie dzielące ich różnice i cieszyli się z trwającej pod narodowym programem Jednej Malezji harmonii i braterstwa.

Na podstawie: nst.com.my

Opracowanie: Aleksander Zawilski

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Malezja: przemówienie premiera o nowych wyzwaniach dla kraju Reviewed by on 24 czerwca 2017 .

Premier Najib Razak przedstawił w sobotę wieczorem pięć nowych zagrożeń i wyzwań, którym Malezja musi stawić czoła. Zidentyfikował je jako sprawy dotyczące geopolityki, pokoju i bezpieczeństwa, ekonomii, interesu obywateli oraz programu Narodowej Transformacji 2050 (TN50). W swoim przemówieniu na festiwalu Aidilfitri (organizowanym na zakończenie Ramadanu) premier przekazał, że Malezja musi zmierzyć się z poważnymi wyzwaniami

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź