Malezja news

Malezja: Kłótnia o “Allaha” przenosi się na Facebooka

malezja flagaPrzeszło 43,000 Malezyjczyków zaprotestowało w sieci w sprawie rozporządzenia sądu zezwalającego katolickim gazetom na używanie słowa „Allah” w odniesieniu do chrześcijańskiego Boga.  Strona grupy w portalu społecznościowym Facebook przyciągała 1,500 nowych zwolenników na godzinę, podczas gdy zeszłotygodniowe rozporządzenie sądu podzieliło partie polityczne a nawet rodziny.

Pośród tych którzy zdecydowali przyłączyć się do protestu byli zastępca ministra handlu  Mukhriz Mahathir, syn najdłużej urzędującego malezyjskiego premiera Mahathir Mohamed, podczas gdy  córka Mahathira  Marina nazwała krytyków decyzji sądu „idiotami” na swoim blogu.

Pomimo obaw o wywołanie konfliktów na tle religijnym i rasowym, w poniedziałek, rząd oświadczył o wniesieniu apelacji od decyzji sądu. Na 28-milionową społeczność Malezji składają się liczne chrześcijańskie, buddyjskie i hinduskie mniejszości.

„Problem polega na tym, że pojawi się wiele doktryn i zasad stojących w całkowitej kontrapozycji do islamskiej teologii… mamy tu zagrożenie porządku publicznego”, mówi Shad Saleem Feruqi wykładowca prawa Uniwersytetu Tekonologi Malaysia.

Strona na portalu Facebook, nazwana po malajsku mianem „Protestujący przeciw używaniu słowa Allah przez nie-muzułmanów”, podaje, że grupa przeznaczona jest dla muzułmanów, „którzy zdają sobie sprawę z istnienia propagandy mającej na  celu wprowadzać w błąd muzułmanów teraz i w przyszłości”.

Kościół katolicki, który publikuje malajską wersję gazety, „The Herald”, twierdzi, że używa słowa „Allah” w odniesieniu do chrześcijańskiego Boga, by sprostać potrzebom swoich malajskojęzycznych wyznawców z Borneo. „Nie powinno być   powodów do obaw dlatego, że pewni ludzie wpadli na pomysł, że zamierzamy konwertować muzułmanów”, mówi Ojciec Lawrence Andrew, wydawca gazety w wywiadzie udzielonym dla Reutersa.

Władze zarzucały gazecie, że używanie arabskiego słowa może obrazić co wrażliwszych muzułmanów, którzy stanowią 60 procent 28 milionowej populacji Malezji, podczas gdy chrześcijanie – w tym 800,000 katolików – zaledwie 9.1 procent.

Tygodnik „The Herald” dystrybuowany jest w Sabah na wyspie Borneo, gdzie nawrócona na chrześcijaństwo przeszło stulecie temu, tubylcza ludność używała spornego słowa podczas modłów od dekad. Społeczności Hindusów i Chińczyków  zamieszkujących Malezję opuściły rządzącą koalicję  podczas wyborów w 2008 roku z powodu niepokojów  związanych z „przybierającą na sile islamizacją kraju”.

W 2008 roku władze, które rządziły Malezją przez 52 lata odniosły najgorszy w historii wynik w narodowych i stanowych wyborach parlamentarnych.  W tym samym roku premier Najib Razak zwrócił się do mniejszości z wewnętrznym programem rasowym  „1Malezja”.

Najib zaapelował o spokój podczas będącej w toku apelacji od werdyktu sądu, ale rząd, podobnie jak pozostałe trzy ugrupowania opozycyjne, jest świadomy niezadowolenia Malajów tworzących krytycznie nastawiony elektorat. Mahfuz Omar,  wiceprzewodniczący opozycyjnej Panmalezyjskiej Partii Islamskiej (PAS), stwierdził, że rządząca partia – Zjednoczona Narodowa Organizacja Malajów (UMNO) upolityczniła problem.

„To pokazuje, że UMNO wykorzystuje tę sprawę jako okazję do podsycenia muzułmańskiego fundamentalizmu, tak aby jawić się jako rzecznik islamu,” dodaje Mahfuz w swoim poniedziałkowym oświadczeniu.

Jan Boguszewski

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Malezja: Kłótnia o “Allaha” przenosi się na Facebooka Reviewed by on 5 stycznia 2010 .

Przeszło 43,000 Malezyjczyków zaprotestowało w sieci w sprawie rozporządzenia sądu zezwalającego katolickim gazetom na używanie słowa „Allah” w odniesieniu do chrześcijańskiego Boga.  Strona grupy w portalu społecznościowym Facebook przyciągała 1,500 nowych zwolenników na godzinę, podczas gdy zeszłotygodniowe rozporządzenie sądu podzieliło partie polityczne a nawet rodziny. Pośród tych którzy zdecydowali przyłączyć się do protestu byli zastępca

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź