BLOGOSFERA

MAŁE STOPKI

Na przedmieściach Shanghai’u małe i sympatyczne miejsce wita gościa. Można obejrzeć tutaj wspaniałą kolekcję pana YANG SHAO RONG – kolekcję małych bucików dla małych stopek.

Właściciel tej wyjątkowej, trzeciej co do wielkości na świecie kolekcji, jest potomkiem bogatej rodziny właścicieli ziemskich z Hangzhou, rodziny zrujnowanej przez komunizm. Pan Yang pracował jako prosty proletariusz w fabryce, przy produkcji aparatów radiowych, uczestniczył mimo swej woli w Rewolucji Kulturalnej. Ciekawe jest to, że robiąc coś przeciwnego własnym ideom rozpoczął poszukiwanie zagrożonej przeszłości … i tak w 1980 roku narodziła się jego wyjątkowa kolekcja małych bucików.

Pan Yang Shao Rong w swym muzeum</a

Trzeba nie lada zachodu aby odnaleźć to miejsce, tylko po uprzednim telefonie można umówić się na wizytę i to po godz. 20°°. Wejście jest płatne, z panem Yang Shao Rong rozmawiać można tylko po chińsku, a jego muzeum znajduje się w zwykłym budynku odległego przedmieścia na XX piętrze.
W skromnym mieszkaniu udało mu się zgromadzić tak wiele rzadkich przedmiotów. Przez wiele lat pan Yang pracował w nocy, poswięcając się swej pasji w dzień; 3-4 razy w miesiącu zostawiał żonę, opuszczał dom udając się w rozległe Chiny, najczęściej podróżując pociągiem i autobusem docierał w najbardziej odległe miejsca (poza Tybetem i Mongolią) by znaleźć swe szczęście: małe buciki. Z biegiem czasu stał się znany i zgromadził ponad tysiąc eksponatów.

Skromnie mawia: „zrobiłem to dla podtrzymania tradycji, pamiętając o przeszłości”.

MAŁE BUCIKI – symbol chińskiego systemu feodalnego były robione dla kobiet, których stopy uprzednio owijane ściśle w bandaże poddawane były torturom i cierpieniom. Dziewczynka od najmłodszych lat miała krępowane stopki, co powodowało zniekształcenie stóp.

Proces ten stosowany był wsród bogatej warstwy społecznej będąc oznaką uznania społecznego, kryterium piękna i sposobem zwiększania pożądania seksualnego mężczyzn, gwarantował również bogate małżeństwo.
Kobieta pozostawała w domu, zdana wyłącznie na służbę swego małżonka, poruszała się chwiejnym krokiem poszukując równowagi jak zraniony ptaszek.

Małe buciki

Bandażowanie stóp było stosowane w Chinach ponad 1000 lat, jego pochodzenie datuje się jeszcze pod koniec dynastii Tang. Zwyczaj ten początkowo rozpowszechniony w zamożnych rodzinach później spopularyzował się w innych klasach spolecznych, prawie we wszystkich narodowościach oprócz mandżurskiej, mongolskiej i Hakka. Zwyczaj ten praktykowany w niektórych częściach Chin przetrwał do XX wieku, dopiero po 1911 roku został zakazany, lecz nadal uprawiany.

„JASKÓŁKA” opowiadała mi jak bardzo była zaciekawiona będąc małą dziewczynką stopami swej babci, której pomagała przy kąpieli, podając jej miskę z gorącą wodą i przyglądała się z żalem zdeformowanym biednym stopkom.

Freud uważał tę praktykę jako formę fetyszyzmu, mówiąc jakoby małe stopki były strefą erogenną. Na starych rycinach chińskich spotyka się również wizerunki kobiet o małych stopkach.

Rytuał bandażowania stóp (w towarzystwie męża)

Dziś ta barbarzyńska tradycja nie istnieje, ale małe buciki pozostały w kufrach i szafach chińskich rodzin. Szczególnie w oddalonych wsiach prowincji Yunnan można spotkać jeszcze ponad 100-letnie kobiety o małych stopkach.

W prowincji Yunnan prawie 100-letnia kobieta o małych stopkach

Półki niewielkiego salonu pana Yang są wypełnione po brzegi rzadkimi okazami, buciki pokryte kolorowym i haftowanym jedwabiem, są i z bawełny i ze skóry, te o wykwintnej finezji wykorzystywane na szczególne uroczystości jak zareczyny lub wesela. Każdy z tych skarbów ma swoją historię, najstarsze buciki pochodzą z XVII wieku. Dzięki swej pasji pan Yang Shao Rong pragnie ocalić swe skarby od zapomnienia, już teraz nie mając spadkobierców, zanim się zestarzeje, myśli przekazać całą kolekcję w dobre chińskie ręce, tak aby pozostały w Chinach i nie zostały sprzedane za astronomiczne sumy pieniężne turystom zagranicznym.

Kiedyś w prowincji Jiangxi przypadkowo natrafiam na małe muzeum gdzie odkrywam ciekawą kolekcję „małych bucików”. Nie jest ona tak bogata jak ta z Shanghai’u, ale cieszy me oczy.

Inne małe muzeum w prowincji Jiangxi

Tak rodzą się zbiory sztuki, także tej materialnej, tak powstaje muzeum. Miejmy nadzieję, że dzięki cierpliwość i wielkiemu zapałowi pana YANG SHAO RONG ta ważna kulturowo idea nie opuści granic Chin.

Koniecznie powinna pozostać w swych źródłach.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
MAŁE STOPKI Reviewed by on 20 marca 2015 .

Na przedmieściach Shanghai’u małe i sympatyczne miejsce wita gościa. Można obejrzeć tutaj wspaniałą kolekcję pana YANG SHAO RONG – kolekcję małych bucików dla małych stopek. Właściciel tej wyjątkowej, trzeciej co do wielkości na świecie kolekcji, jest potomkiem bogatej rodziny właścicieli ziemskich z Hangzhou, rodziny zrujnowanej przez komunizm. Pan Yang pracował jako prosty proletariusz w fabryce,

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Zhongguo 中国

"中国" - jest sinologiem, propagatorem Chin i kultury chińskiej. Przyjaciel narodu chińskiego. Podróżując po Chinach zagląda w miejsca trudno dostępne dla turystów. Mawia: "CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"

Pozostaw odpowiedź