BLOGOSFERA

MAŁE STOPKI – SILNA SEKSUALNA KONOTACJA

Woman_with_bound_feet

Małe stopki, które obecnie rzadko spotkać można w Chinach stanowiły jeden ze stereotypów na temat Chin. Dla wielu przedstawicieli Zachodu w żaden sposób nie przedstawiają przypisywanego w ówczesnej epoce celu będącego odzwierciedleniem kobiecego seksapilu.

W chińskim społeczeństwie „małe stopki” były uznawane za piękne i erotyczne. Praktyka miała również tę zaletę lub wadę, że pozbawiała kobiety mobilności. Krępowanie stóp postrzegane było jako znak wielkiego statusu – kobiety te nie wykonywały prac fizycznych. Można również krępowanie stóp przyjąć jako znak wyższości mężczyzna nad kobietą, gdyż kobieta była całkowicie zależna od swego męża.
Chińscy panowie zachwycali się małymi stopkami o formie porównywalnej do Księżyca w nowiu. Poeci komponowali wiersze, gloryfikowano maleńkie buciki, które zakładały kobiety.

buciki

Jednym z nich był Su Shi (1036-1101) utalentowany poeta z prowincji Sichuan. Jego wiersze są pełne bogactwa pod względem treści, obrazów i metafor. Ten mistrz poezji i orator napisał wiersz:

„MAŁE STOPKI”

Odziana w pachnącą woń, stopkami szkicuje kwiat lotosu,
Mimo smutku i bólu, idzie lekko,
Powiewnie flirtuje z wiatrem bez zmęczenia,
Ukradkiem próbuje naśladować pałacowe salony,
Z bólem chodzi.
Spójrz na jej stopy, małe jak dłoń
Nie ma słów by je opisać.

– tłumaczenie Zhongguo

przymioty stóp

Bandażowanie stóp było stosowane w Chinach ponad 1000 lat, jego pochodzenie datuje się jeszcze pod koniec dynastii Tang. Niektórzy doszukali się jego śladów jeszcze w dynastii Shang (1600-1050 r p.n.e.). Podczas północnej dynastii Song zwyczaj głównie był rozpowszechniony na północy Chin, później za panowania południowej dynastii Song spopularyzował się na południu Chin. Za panowania dynastii Ming praktyka ta stała się wyznacznikiem pozycji społecznej.

Krępowanie stóp początkowo rozpowszechnione było w zamożnych rodzinach, później spopularyzowało się w innych klasach społecznych, prawie we wszystkich narodowościach oprócz mandżurskiej, mongolskiej i Hakka. Zwyczaj ten praktykowany w niektórych częściach Chin przetrwał aż do XX wieku, po 1911 roku został zakazany, lecz nadal uprawiany. Dopiero na mocy wydanego dekretu 15/07/1950 roku ostatecznie zakazano bandażowanie stóp.

Dziś ta barbarzyńska tradycja nie istnieje, ale małe buciki pozostały w kufrach i szafach chińskich rodzin. Szczególnie w oddalonych wsiach południowo –zachodniej prowincji Yunnan’u można spotkać jeszcze ponad 100-letnie kobiety o małych stopkach.

W prowincji Yunnan prawie 100-letnia kobieta o małych stopkach
W prowincji Yunnan prawie 100-letnia kobieta o małych stopkach (zdjęcie pochodzi z 2005 roku)

Mit małych stopek ujawnia seksualną konotację tego zjawiaska. Freud uważał tę praktykę jako formę fetyszyzmu, mówiąc jakoby małe stopki były strefą erogenną. Na starych rycinach chińskich spotyka się również wizerunki kobiet o małych stopkach.

Rytuał bandażowania stóp (w towarzystwie męża)
Rytuał bandażowania stóp w towarzystwie męża

Popularne przekonanie w istocie ujawnia, że pozycja palców wycofanych ku sklepieniu podeszwowemu pozwala mięśniom ud i miednicy być bardziej napiętymi, co zwiększa przyjemność seksualną mężczyzn podczas aktu seksualnego.

Mężczyźni spoglądający na młode kobiety kołysające swe biodra i splątane nóżki w „małych bucikach” mogli sobie wyobrazić piękną płeć w łóżku. Krępowanie stóp to kanon urody, styl i moda wyznaczający pozycję społeczną kobiety oraz rodzaj fascynacji seksualnej.

3087284064_b57c2414b0_b

Warto jest zerknąć na zdjęcia Jo Farrell, której przygoda z „małymi stopkami” zaczęła się przez przypadek w 2005 roku, podczas dyskusji z taksówkarzem w Szanghaju. Taksówkarz wspomniał, że jego babcia miała „małe stopki”. Jo Farrell, zaskoczona, że ta tradycja istnieje do dziś postanawia udać się do miejscowości babci taksówkarza w prowincji Shandong. 103-letnia Yun Ying Zang następnie stała się pierwszą, której fotografuje zniekształcone stopy

Zhang Yun Ying, 103 ans en 2014, Shandong

Fotografka śledzi przez 9 lat podczas swych podróży po Chinach starsze kobiety z zaginionym feudalnymi obyczajem. Większość z tych kobiet nadal żyje w biednych wioskach prowincji Yunnan i Shandong. Stworzyła ona intymny album ze zdjęciami ukazującymi ostatnie przedstawicielki o „małych stopkach” :

Su Xi Rong, 75 ans en 2008, province du Shandong.
Su Xi Rong, z prowincji Shandong w roku 2008 miała 75lat

Si Yin Zhin, 90 ans en 2011
Si Yin Zhin 90 lat w 2011r

Pue Hui Ying, 76 ans en 2011, Yunnan
Pue Hui Ying,z prowincji Yunan-76 lat w 2011roku

Zhao Hua Hong, 83 ans en 2010, Shandong
Zhao Hua Hong, 83 lata w 2010, z prowincji Shandong

Yang Jing, 87 ans en 2010, Shandong
Yang Jing, 87 lat w 2010, z Shandong

Ma Zhen,96 ans en 2014, Shandong
Ma Zhen, 96 lat w 2014, Shandong

Guo Ting Yu, 83 ans en 2010, Shandong
Guo Ting Yu, 83 lat w 2010, Shandong

Fotografka wyjaśnia, że „w społeczeństwie chińskim, krępowanie stóp było jedyną drogą na lepszą przyszłość i lepsze życie dla kobiet.”

Warto przypomnieć, że kobiety o małych stopkach wydane za bogatych mężczyzn po ich poślubieniu mogły żyć w obfitości pod swym dachem.

Dla mężczyzn mających w swoim domu żonę i kilka konkubin o „małych stopkach” stanowiło to wyraźny znak ich władzy i bogactwa. Mężczyzna mógł być dumny jawnie deklarując „Patrzcie, jak jestem bogaty! Łatwo mogę sobie pozwolić, aby nakarmić te wszystkie usta.”

W rzeczywistości kobiety te bezproduktywne ekonomicznie stanowiły wyłączną funkcję w społeczeństwie. Poprzez swe biedne bolesne stopy rolą ich było być pięknymi i „dekoracyjnymi” oraz zaspokoić seksualnie mężczyzn i prokreować swój ród.

Aby utrzymać złączone i złożone palce, stopy były szczelnie i ścisło obandażowane w bardzo specyficzny sposób, przed założeniem małych ozdobnych bucików.

małe muzeum w prowincji Jiangxi

Bandaże następnie pozostawały przez kilka dni lub nawet tygodni do momentu ich zmiany. Kobiety miały zmniejszone stopy do 10 cm, słynne « złote lotosy » były najbardziej popularne nawet wśród biedniejszych warstw społecznych.

Już od 1642 roku wydane edykty cesarskie krytycznie streszczały te formę „upiększania kobiety”. Silny sprzeciw wobec tej praktyki ze strony chrześcijańskich misjonarzy w XIX wieku i odmiennego myślenia doprowadził do stopniowych zmian i późniejszego całkowitego zakazu krępowania stóp w 1912 roku. Istniejąca organizacja pod nazwą „ tian zu hui” – 天足会, śmiało walczyła z kulturowym zacofaniem. Była ona w pewnym stopniu pierwszym owocem chińskiego feminizmu.
Dopiero w 1950 roku praktyka rzeczywiście zaczęła znikać. Rząd Mao Zedong’a powołał „anty-obandażowanych inspektorów stóp” do publicznego poniżania kobiet uprawiających tę tradycję, uważając, że nie odzwierciedlały one współczesnych Chiny.

f937df3a23b7c4586a6c5492be6c6b66

Na pięknej twarzy kobiety mogą pojawić się zmarszczki, jej drobne ciało może stać się grube i obwisłe … tymczasem para złotych lotosowych stóp zatrzyma swój urok do końca życia kobiety. Stąd ta szalona i trudno zrozumiana fascynacja krępowanych stóp.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
MAŁE STOPKI – SILNA SEKSUALNA KONOTACJA Reviewed by on 18 września 2015 .

Małe stopki, które obecnie rzadko spotkać można w Chinach stanowiły jeden ze stereotypów na temat Chin. Dla wielu przedstawicieli Zachodu w żaden sposób nie przedstawiają przypisywanego w ówczesnej epoce celu będącego odzwierciedleniem kobiecego seksapilu. W chińskim społeczeństwie „małe stopki” były uznawane za piękne i erotyczne. Praktyka miała również tę zaletę lub wadę, że pozbawiała kobiety

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Zhongguo 中国

"中国" - jest sinologiem, propagatorem Chin i kultury chińskiej. Przyjaciel narodu chińskiego. Podróżując po Chinach zagląda w miejsca trudno dostępne dla turystów. Mawia: "CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"

Pozostaw odpowiedź