BLOGOSFERA,Indie news

Madraski niecodziennik: Doktor Ambedkar

Pomnik Ambedkara w Madrasie

Czternastego kwietnia Indie oddają cześć jednej z najważniejszej postaci w historii najnowszej subkontynentu. Był prawnikiem, ekonomistą, działaczem społecznym i politykiem. Autorem konstytucji Republiki Indii.

Przeszło pół wieku po śmierci nadal jest pamiętany i kochany. Jego imię nosi wiele instytucji, na czele z uczelniami. O skali uwielbienia może świadczyć to, jak dziś wskazał mi jego pomnik uczestnik obchodów jubileuszu urodzin: „To Bóg! Bóg!”.

Od samego rana z głośnika na mojej ulicy rozbrzmiewały piosenki na jego cześć. Dziś bowiem święto „Ambedkar Jayanti” [wymowa: dżajanti], czyli po prostu „Urodziny Ambedkara”.

Bhimrao Ramji Ambedkar, później znany również jako Babasaheb, przyszedł na świat 14 kwietnia 1891 roku w środkowych Indiach. Był czternastym dzieckiem pary niedotykalnych z grupy Maharów z Maharasztry. Ojciec przyszłego architekta konstytucji niepodległej Republiki Indii służył w armii.

Od najmłodszych lat Ambedkar doświadczał dyskryminacji ze względu na pochodzenie społeczne. W szkole nie pozwalano mu siadać wewnątrz klasy, ograniczano dostęp do wody pitnej. Nauczyciele nie poświęcali mu wiele uwagi. Mimo przeciwności losu dostał się, już po przeprowadzce rodziny do Mumbaju, do szkoły średniej, gdzie był jedynym niedotykalnym uczniem, by później, także jako pierwszy dalit, zdobyć wyższe wykształcenie. W 1913 roku przeniósł się wraz z młodą żoną (ich małżeństwo zaaranżowano w 1906, gdy Ramabai miała jedynie 9 lat) do Stanów Zjednoczonych, następnie do Wielkiej Brytanii. Gdy stypendium, które umożliwiło edukację za granicą, skończyło się, powrócił do Indii.

DSCN4195

 

Uczestnik obchodów Ambedkar Jayanti w Madrasie

Uczestnik obchodów Ambedkar Jayanti w Madrasie

W ojczyźnie mimo prestiżowego wykształcenia nadal napotykał trudności ze względu na „kompromitujące pochodzenie”. Pracując w Sądzie Stanowym w Mumbaju (wtedy jeszcze Bombaju), angażował się w działania na rzecz poprawy sytuacji niedotykalnych. Ambedkar chciał ułatwić im dostęp do wody pitnej, a także umożliwić edukację oraz wstęp do świątyń.

Ambedkar zwracał uwagę na jego zdaniem głęboko krzywdzący tradycyjny hinduski podział społeczny na cztery warny i równoległy system kastowy. Dał się poznać jako inspirator masowych konwersji na buddyzm. Namawiał niedotykalnych, by porzucili religię hinduistyczną, której system społeczny utrzymywał podziały i sprzyjał dyskryminacji niższych warstw.

W obliczu zyskania przez Indie niepodległości, Ambedkar został wyznaczony jako minister sprawiedliwości i  zaproszony do przygotowania konstytucji nowego państwa. Jego projekt ustawy zasadniczej gwarantował ochronę praw społecznych, w tym wolność wyznania i zniesienie niedotykalności.

W 1951 roku, dwa lata po przyjęciu konstytucji, Ambedkar opuścił rząd, protestując przeciwko odrzuceniu jego ustawy mającej  między innymi zapewnić kobietom prawa dziedziczenia. Zmarł pięć lat później. Podczas ceremonii pogrzebowej tysiące uczestników dokonało konwersji na buddyzm.

 Całe Indie świętują Ambedkar Jayanti. W Delhi w odchodach wziął udział między innymi prezydent Pranab Mukherjee. Przeglądając prasę nie mogłam się jednak oprzeć wrażeniu, że w wydaniu rządów stanowych niekiedy kończy się na inwestowaniu w obchody, tymczasem sami niedotykalni czują się nadal zaniedbywani.

W Uttar Pradeś partia rządząca SP pokłóciła się z tą poprzednio sprawująca władzę, BSP, o plakaty z podobizną Ambedkara. Liderka BSP, Mayawati, tak jak Ambedkar jest niedotykalna. Swoją działalność  opiera na tym elektoracie. Rozwieszenie przez działaczy BSP plakatów z Ambedkarem zostało odebrane jako  ostentacyjna agitacja na rzecz jej ugrupowania, toteż konkurencyjne SP zadbało, by szybko zniknęły one z ulic.

Rok temu media doniosły o awanturze do której doszło w stanie Karnataka. Tamtejsi niedotykalni zakłócili przebieg oficjalnych obchodów  Ambedkar Jayanti, by w ten sposób zaprotestować przeciwko władzom, które ich zdaniem nic nie robią dla poprawy ich sytuacji.Walka, której Ambedkar poświęcił życie toczy się nadal, a społeczeństwo indyjskie jest wciąż głęboko podzielone. „W mojej wiosce są dwie studnie, jedna dla osób z niskich kast, druga dla reszty”, mówił dziennikarzom Times of India uczestnik obchodów Ambedkar Jayanti.

Wpis równolegle opublikowany na blogu: www.rakszasica.blogspot.com

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Madraski niecodziennik: Doktor Ambedkar Reviewed by on 14 kwietnia 2013 .

Czternastego kwietnia Indie oddają cześć jednej z najważniejszej postaci w historii najnowszej subkontynentu. Był prawnikiem, ekonomistą, działaczem społecznym i politykiem. Autorem konstytucji Republiki Indii. Przeszło pół wieku po śmierci nadal jest pamiętany i kochany. Jego imię nosi wiele instytucji, na czele z uczelniami. O skali uwielbienia może świadczyć to, jak dziś wskazał mi jego pomnik

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź