Artykuły,Publicystyka

M. Rybczyńska: Nigdy już nie będzie drugiej Jayalalithy!

Jayaram Jayalalitha (język tamilski: ஜெயலலிதாஜெயராம்)

Czterokrotna premier rządu stanowego Tamilnadu. Sekretarz generalny partii All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam. Indyjska polityk. Aktorka. Tancerka. Wokalistka. Pisarka. Publicystka.

Bez wątpienia pełniła w życiu wiele funkcji, odgrywała różne role – nie tylko filmowe. Okazuje się, że nigdy nie przysłoniły one tego, kim była naprawdę i w co wierzyła. Spod grubego płaszcza etykiet niezwykle mocno przebija jej człowieczeństwo.

– Ludzie próbują postrzegać Jayalalithę przede wszystkim jako polityk. Czułam, że ważniejsze jest, aby poznać ją najpierw jako człowieka (…) – wyznaje Simi Garewal–indyjska aktorka i prezenterka telewizyjnego talk-show Rendezvous with Simi Garewal.

W kultowym wywiadzie[1], który przeprowadziła z Jayalalithą w 2012 roku, pokazuje jej zupełnie inną stronę – oblicze enigmatycznego przywódcy.

Niesłychanie barwna biografia Jayalalithy, wszechstronne inicjatywy, niebagatelna polityczna czy aktorska kariera, liczne nagrody i wyróżnienia – nie sposób zmieścić tych wszystkich informacji na zaledwie paru stronach artykułu. Notabene encyklopedyczny życiorys Jayalalithy jest łatwo dostępny w internecie[2].

W jaki sposób jednak ona sama postrzegała własne życie? Kim była? W co wierzyła? Jakie wyznawała wartości? Za czym tęskniła .. ?

Poznajcie Jayalalithę odartą z wszelkich etykiet – szczerą, wrażliwą, poważną, przeżywającą także ból i smutek.

Moje serce przemawia i śpiewa [hindi: Kahatā hai dil aur macaltā hai dil]to słowa jednej z ulubionych piosenek Jayalalithy pt. Āja sanam, którą odważyła się zaśpiewać w wywiadzie wraz z Garewal:

Nieoczekiwanie podkreślają one również charakter wywiadu.: – (…) Nasza rozmowa zaczęła płynąć własnym rytmem. Jakby nie było szumu kamer ani tykającego zegara. Zaledwie dwie istoty ludzkie połączone ze sobą i podróżujące razem w głąb przeżyć i uczuć – wspomina Garewal.

Dzieciństwo i młodość

Urodziła się w 1948 roku w Melukotew stanie Karnataka w południowych Indiach. Wywodziła się z tamilskiej bramińskiej rodziny z kasty Ijengar (Iyengar)[3].

Z dziecięcych czasów najmocniej zachowało się w jej pamięci uczucie ogromnej tęsknoty za matką. Ojca straciła, gdy miała zaledwie dwa lata. Wspomina, że roztrwonił rodzinną fortunę zgromadzoną przez dziadka. Zmusiło to matkę do podjęcia pracy w roli aktorki filmowej, aby mogła utrzymać rodzinę.

Sytuacja życiowa – brak ojca i relokacja matki w związku z pracą – sprawiła, że dziewczynka trafiła do Bangalore pod skrzydła dziadków, całkowicie odseparowana od mamy. Pamięta, że bardzo wtedy tęskniła i dużo płakała. Mama była ciągle zajęta, odwiedzała jednak Jayalalithę, kiedy tylko mogła. Pożegnania były trudne i kończyły się płaczem. Jayalalitha wspomina, że wtedy matka układała ją do snu, a ona kurczowo ściskała rąbek jej sari. Matka, aby móc wyjść, zostawiała róg sari w jej rączce. Odwiązywała je i zawiązywała babci, aby dziewczynka nie zauważyła jej wyjścia

Czasy szkolne wspominała jako najszczęśliwsze i najnormalniejsze chwile. Była znakomitą uczennicą. W wieku szesnastu lat otrzymała tytuł najlepszej studentki roku (Best Outgoing Student Award) oraz stypendium naukowe, stanowiące otwarte drzwi do dalszej kariery. To wtedy właśnie dziecięce złudzenia silnie zderzyły się z rzeczywistością. Chciała zostać prawnikiem, jak jej ojciec. Zamiast tego zyskała później tytuł złotej dziewczyny tamilskiego kina. Matka zaczęła wywierać presję, by została aktorką. Okazało się bowiem, że kondycja finansowa – rzekomej rodziny miliarderów – była wówczas bardzo słaba. Zupełnie nie zdawała sobie z tego sprawy, gdyż matka nigdy nie przekazywała dzieciom swoich smutków.

Zrozumiała wtedy z jak wieloma problemami jej matka się zmagała, co pozwoliło jej ujrzeć sytuację z zupełnie innej perspektywy. Poczuła, że wsparcie finansowe rodziny to teraz też i jej obowiązek, dlatego zaakceptowała ten aktorski zamysł.

Matka była dla niej całym światem. Po jej śmierci czuła się całkowicie zagubiona: – Nie sądziłam, że poradzę sobie bez niej w życiu, że przetrwam choć jeden dzień – wspomina. I dodaje z uśmiechem: – A teraz …spójrz na mnie. Zaskoczyłam samą siebie.

Od aktorstwa do polityki

Nie lubiła aktorstwa.Przychodziło jej jednak naturalnie. Dzięki rodzinnym kontaktom oferty filmowe łatwo się pojawiały, a wręcz – były podane na złotym talerzu – wyznała. Jayalalithaa była ujmującą i bardzo aktywną zawodowo gwiazdą tamilskiego kina przez prawie dwie dekady. Zagrała w ponad stu filmach.

Polityczna kariera Jayalalithy to zdecydowanie odważna podróż w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Do świata polityki wkroczyła w 1982 roku, dołączając do partii swojego mentora i szefa rządu stanowego w Indiach – M. G. Ramachandrana (MGR) – byłej gwiazdy ekranu. – Był dla mnie matką, ojcem, przyjacielem, filozofem, przewodnikiem, wszystkim – wyznała.

Wystąpili wspólnie w 28 filmach.

Film Kudiyirundha Koyil, rok 1968.

Dopiero po jego śmierci w 1987 roku osiągnęła sukces. MGR pozostawił wielki rozłam w partii AIADMK – Jayalalitha wyszła zwycięsko w walce o przywództwo, łącząc się z partią na przyszłe dwie dekady.

Był to dla niej najtrudniejszy czas:

–Nie jestem osobą, która szuka walki. Ale jeśli ją napotkam na swojej drodze, nie ucieknę.

Moim podstawowym instynktem jest ufanie innym.

Jako pierwsza kobieta w roli lidera opozycji została fizycznie zaatakowana przez członków konkurencyjnej partii. W 1991 również jako pierwsza kobieta stanęła na czele rządu stanowego w Indiach. Rządy przerwał skandal korupcyjny w 2014 roku, który zakończył się więzieniem. Powróciła do władzy rok później.

Chwile te wspomina jako najgorsze momenty swojego życia: – próbowali złamać mi ducha – stwierdziła z żalem.

– Polityka sprawiła, że stałam się silniejsza. Byłam bardzo nieśmiałą osobą, bojącą się spotykać nieznajomych. Nigdy świadomie nie starałam się pokazać jako twarda osoba (…) Kiedy jesteś liderem, musisz kontrolować swoje emocje. Doświadczam różnych emocji, jak każdy, ale zachowuję je dla siebie – nie pokazuję publicznie – wyznała.

Miłość i małżeństwo

– Nie istnieje w realnym życiu miłość bezwarunkowa – twierdziła.

O małżeństwie mówiła natomiast:– Nigdy się nie wydarzyło w moim życiu, ale podoba mi się ta idea. (…)Bardzo cenię swoją wolność i niezależność. Lubię sposób w jaki obecnie żyję.Jestem niezależna w podejmowaniu własnych decyzji. Najpierw byłam dominowana przez matkę, później podporządkowanaMGR. Dopiero teraz żyję dla siebie.

Zmarła 5.12. bieżącego roku.

Życie jest podróżą, kto wie dokąd zaprowadzi nas jutro? [hindi: Zindagī hai ek safar, kaun jāne kal kidhar][4]

Na podstawie: tollywood.info, indianexpress.com, simigarewal.com,theguardian.com, en.wikipedia.org

Blank J., Moroney J. D. P., Rabasa A., Lin B. (2015). Look East, Cross Black Waters. India’sInterest in Southest Asia.Santa Monica, Calif.: RAND Corporation.

Opracowanie: Magdalena Rybczyńska

[1]Rendezvous with Simi Garewal(ang.). Simigarewal.com [dostęp 11 grudnia 2016]

[2]Jayalalithaa(ang.). En.wikipedia.org [dostęp 11 grudnia 2016]

[3]Iyengar lub Ayyangar (ang.). En.wikipedia.org [dostęp 11 grudnia 2016]: Członkowie tej kasty są zwolennikami praktyki duchowej wiśisztadwaita wedanta (viśiṣṭādvaitavedānta), głoszonej przez ŚriRamanudźę (ŚrīRāmānuja).

[4]Āja sanam.

Udostępnij:
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Udostępnienia
M. Rybczyńska: Nigdy już nie będzie drugiej Jayalalithy! Reviewed by on 15 grudnia 2016 .

Jayaram Jayalalitha (język tamilski: ஜெயலலிதாஜெயராம்) Czterokrotna premier rządu stanowego Tamilnadu. Sekretarz generalny partii All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam. Indyjska polityk. Aktorka. Tancerka. Wokalistka. Pisarka. Publicystka. Bez wątpienia pełniła w życiu wiele funkcji, odgrywała różne role – nie tylko filmowe. Okazuje się, że nigdy nie przysłoniły one tego, kim była naprawdę i w co wierzyła. Spod

Udostępnij:
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź