Artykuły,Publicystyka

M. Olik: Skąd się wzięli Chińczycy w Niemczech?

 

 

Na przestrzeni kilku ostatnich lat Republika Federalna Niemiec stała się popularnym kierunkiem migracji Chińczyków – w ciągu 7 lat liczba Chińczyków mieszkających w Niemczech wzrosła o 50 tysięcy. Dlaczego Chińczycy decydują się na wyjazd akurat do Niemiec?

Chińska migracja do Niemiec konsekwentnie wzrasta dopiero od paru lat, ale jej historia jest o wiele dłuższa. Prawdopodobnie pierwszymi Chińczykami w Niemczech, już w XIX wieku, byli chińscy marynarze służący na zagranicznych statkach, stacjonujący między innymi w Hamburgu. W latach 20. i 30. XX wieku młodzi Chińczycy z zamożnych rodzin zaczęli przyjeżdżać do Niemiec na studia, najczęściej techniczne. Według różnych szacunków na początku lat 30. na niemieckich uniwersytetach studiowało od 200 do 500 studentów – jednym z nich był Zhou Enlai (pierwszy premier ChRL), studiujący w Niemczech od 1923 do 1924 r. Drugą liczną grupą byli marynarze, sprzedawcy i kupcy. Jedna z pierwszych chińskich restauracji w Niemczech została otwarta w Berlinie w 1923 r., a Hamburg miał nawet swoją chińską dzielnicę. Rozwój chińskiej diaspory w Niemczech przerwał narodowy socjalizm – po przejęciu władzy przez nazistów w 1933 r., Chińczycy współpracujący z komunistycznymi lub socjalistycznymi organizacjami byli sukcesywnie zatrzymywani i wydalani z kraju. Naziści zerwali stosunki dyplomatyczne z Chinami w 1941 roku, a wielu Chińczyków musiało z powodów ekonomicznych opuścić Niemcy, ponieważ wojenny kryzys ekonomiczny uniemożliwiał im pracę. Ponadto zakazano mieszanych małżeństw, a około stu Chińczyków zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych, gdzie kilkudziesięciu z nich zginęło. Dopiero w 1950 r. Niemiecka Republika Demokratyczna odnowiła stosunki dyplomatyczne z Chinami, a Republika Federalna Niemiec w 1972 roku, co rozpoczęło kolejną falę migracji chińskich gastarbeiterów i studentów, która trwała nasiliła się w latach 80.

Według danych niemieckiego urzędu statystycznego liczba Chińczyków mieszkających w Niemczech wzrosła z prawie 80 tysięcy osób w 2009 roku do 129 tysięcy w 2016 roku, z czego najliczniejsza grupa (prawie 50 tysięcy) jest w wieku 25-35 lat. Najwięcej Chińczyków (41 tysięcy) przebywa w Niemczech 1-4 lata, a 40 tysięcy podało jako powód przyjazdu „edukację”. Według niemieckiego urzędu statystycznego przeciętny Chińczyk mieszkający w Niemczech ma 31 lat i przebywa w kraju od prawie 7 lat.

W 2016 r. najliczniejsza grupa Chińczyków mieszkała w Nadrenii Północnej-Westfalii – 33 100. To jeden z najbardziej popularnych landów dla chińskich przedsiębiorców. Według danych z początku 2017 roku działa tam ponad 1000 firm z Chin, takich jak np. Huawei, która otworzyła siedzibę w Düsseldorfie. Dla porównania, w Berlinie osiedliło się 8300 Chińczyków.

Najpopularniejszymi powodami chińskiej migracji do Chin wydają się studia i praca. W 2015 roku, studenci z Chin stanowili najliczniejszą grupę wśród zagranicznych studentów na niemieckich uczelniach. Dlaczego jednak Chińczycy wybierają Niemcy, mimo różnic kulturowych, trudnego do nauczenia się języka i zupełnie odmiennej kuchni?

Jednym z powodów jest bogacące się chińskie społeczeństwo i zapobiegliwi rodzice chcący jak najlepiej wykształcić swoje dzieci. Niemcy jako kraj cieszą się dobrą opinią w Chinach. Według badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Huawei razem z niemiecką instytucją badawczą GIGA (German Institute of Global and Area Studies) w 2015 roku, 81% przebadanych chińskich respondentów wysoko oceniło system edukacyjny w Niemczech, 66% kojarzyło Niemcy z silną gospodarką, 65% lubiło niemiecką kulturę, a 45% było w stanie sobie wyobrazić mieszkanie w Niemczech na stałe lub przejściowo.

Według zajmującej się chińską migracją do Niemiec socjolożki Kejie Huang cytowanej przez „Die Welt”, chińskich studentów przyciągają do Niemiec wysoki poziom edukacji, ale też porównywalnie niskie koszty studiów i życia – kto nie może sobie pozwolić na studia w Wielkiej Brytanii lub USA, szuka miejsca w Niemczech. Jednak wielu studentów wraca po skończeniu studiów z powrotem do kraju, z różnych względów – również dlatego, że rząd chiński od paru lat aktywnie stara się przeciwdziałać tzw. ‘brain drain’, czyli utracie najzdolniejszych studentów na rzecz innych krajów.

Imigracja zarobkowa to kolejny ważny powód migracji do Chin. Ciekawym przykładem jest tu wioska Hoppstädten-Weiersbach w Nadrenii-Palatynacie z 3200 mieszkańcami, z których 600 to Chińczycy. Wszystko z powodu firmy ICCN Gmbh, która wynajmuje przestrzeń małej i średniej wielkości chińskim firmom i pomaga chińskim przedsiębiorcom przenieść się do Niemiec.

Na pewno jeszcze wiele usłyszymy o chińskiej emigracji do Niemiec, chociażby z powodu przejmowania niemieckich firm przez firmy chińskie w ramach planu „Made in China 2025”, który ma unowocześnić chińską gospodarkę i przekształcić ją w produkcyjne supermocarstwo. Chińskie firmy są bardzo zainteresowane zakupem zachodnich technologii, a Niemcy są jednym z głównych celów ich przejęć. Jedną z głośniejszych transakcji było przejęcie w 2016 roku przez koncern Midea, największego chińskiego producenta AGD, niemieckiej firmy Kuka, produkującej roboty przemysłowe, które wywołało obawy, że Niemcy wyprzedają kontrolę nad swoją branżą zaawansowanych technologii.

Według badań Ernst&Young w pierwszym półroczu 2016 r. chińskie firmy dokonały 37 przejęć w Niemczech, a wartość chińskich inwestycji w tym kraju tylko w 2016 roku wyniosła 11 miliardów euro, czyli tyle, ile łącznie wszystkie inwestycje przez poprzednie 10 lat. Mimo że przejęcie firmy Kuka spowodowało niezadowolenie w Niemczech oraz zapoczątkowało ruchy, by wprowadzić większe bariery dotyczące chińskich przejęć, trend coraz intensywniejszych kontaktów z Państwem Środka najprawdopodobniej będzie się utrzymywał. Coraz więcej niemieckich firm nawiązuje stosunki z Chinami, a chińskie firmy otwierają biura w Niemczech, co stworzy nowe możliwości dla pracowników z Chin.

 

Martyna Olik

 

źródła:

http://www.huawei-studie.de/#/hintergrund-introhttp://www.ecfr.eu/article/commentary_germanys_turnabout_on_chinese_takeovers_7251http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,20889032,chiny-przejmuja-kolejne-niemieckie-firmy-technologiczne-berlin.html?disableRedirects=truehttps://www.welt.de/politik/ausland/article163693159/Wovon-Chinesen-traeumen-wenn-sie-nach-Deutschland-ziehen.html

http://www.chinanetz.info/chinesen-deutschland-und-berlin/ https://www.destatis.de/DE/Publikationen/Thematisch/Bevoelkerung/MigrationIntegration/AuslaendBevoelkerung2010200167004.pdf?__blob=publicationFile
https://www.derwesten.de/politik/immer-mehr-chinesische-firmen-in-nrw-id11842325.html
https://www.welt.de/print/wams/nrw/article155558857/Darum-lieben-Chinesen-NRW.html
https://www.waz.de/staedte/essen/essen-hat-nrw-weit-die-meisten-zuwanderer-aus-china-id8123501.html
https://www.land.nrw/de/pressemitteilung/zahl-chinesischer-investoren-nrw-waechst-weiter-94-neue-ansiedlungsprojekte-2016
http://www.zeit.de/2017/16/hoppstaedten-weiersbach-chinesen-unternehmen-rheinland-pfalz
https://de.wikipedia.org/wiki/Chinesen_in_Deutschland
https://www.sinojobs.com/karriere-bewerbung/karriere/interkulturalitaet/arbeiten-in-deutschland-interkulturelle-herausforderungen-fuer-chinesen.html
http://www.politico.eu/article/germanys-chinese-investment-problem-sigmar-gabriel-eu/
http://blog.euromonitor.com/2017/05/china-challenge-germany-race-industry-4-0-adoption.html
http://www.akens.org/akens/texte/diverses/amenda_chinesen.html https://archiv.cilip.de/alt/ausgabe/58/china.htm

http://www.21china.de/gesellschaft/von-braindrain-zu-braingain-chinas-auswanderer-kehren-zurueck/

źródło zdjęcia: cegoh, https://pixabay.com/pl/singapur-china-town-kolorowe-811111/

 

Udostępnij:
 • 58
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  58
  Udostępnienia
M. Olik: Skąd się wzięli Chińczycy w Niemczech? Reviewed by on 18 sierpnia 2017 .

    Na przestrzeni kilku ostatnich lat Republika Federalna Niemiec stała się popularnym kierunkiem migracji Chińczyków – w ciągu 7 lat liczba Chińczyków mieszkających w Niemczech wzrosła o 50 tysięcy. Dlaczego Chińczycy decydują się na wyjazd akurat do Niemiec? Chińska migracja do Niemiec konsekwentnie wzrasta dopiero od paru lat, ale jej historia jest o wiele

Udostępnij:
 • 58
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  58
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź