Chiny news,Komentarze

M. Kłos: Targi Kantońskie wciąż szansą na rozwój biznesu

Wprawdzie kraje rozwinięte nadal borykają się ze skutkami światowego kryzysu gospodarczego, a zwłaszcza ze spadkiem popytu globalnego, to jednak 112. edycja Targów Kantońskich, która zakończyła się na początku listopada br. była sukcesem. Co prawda nieznacznie zmniejszyła się wartość transakcji zawartych w trakcie ich trwania w porównaniu do edycji wiosennej, wzrosła jednak liczba osób ponownie biorących udział w Targach, co wskazuje na ich duże gospodarcze znaczenie w świecie. Targi Kantońskie, które odbywają się w prowincji Guangzhou są największą tego typu imprezą wielobranżową na świecie i nadal stwarzają jedną z lepszych możliwości wejścia na rynek chiński i nawiązania tam nowych kontaktów biznesowych. Są one organizowane od 1957 roku, a po budowie nowego kompleksu – Pazhou w 2002 roku odbywają się w ramach edycji wiosennej i jesiennej. Średniorocznie w targach bierze udział ponad 20.000 wystawców, a liczba zwiedzających przekracza 200 tys. osób. Kompleks w Pazhou zajmuje ponad 580.000 metrów kwadratowych.

Jako główny cel udziału w Targach Kantońskich większość uczestników podkreślało konieczność poszukiwania nowych rynków zbytu w wyniku ograniczenia konsumpcji w krajach Zachodu oraz chęć znalezienia chińskich podwykonawców ze względu na presję na obniżkę cen. Co raz więcej przedsiębiorców poszukiwało również szansy bezpośredniego nawiązania współpracy z chińskim partnerem, bez udziału pośrednika. Największą aktywność w trakcie trwania Targów wykazywali przedstawiciele przedsiębiorstw z krajów BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki). Poszukiwali oni zwłaszcza okazji do parafowania nowych kontaktów handlowych w celu zdynamizowania wzajemnej wymiany, co ma również zniwelować negatywne skutki spadku popytu na innych rynkach. Szczególne perspektywy współpracy dla chińskich firm rysują się w Brazylii. Wynika to z faktu organizacji w przyszłości przez ten kraj m.in. mistrzostw świata w piłce nożnej oraz Igrzysk Olimpijskich, które to wiążą się z realizacją wielu projektów infrastrukturalnych. Przedstawiciele firm brazylijskich podkreślali natomiast zamiar zwiększenia zakupów materiałów budowlanych, pomimo wzrostu ich cen w Chinach.

W raz z zakończeniem 112 edycji rozpoczęły się przygotowania do kolejnej wiosennej edycji targów. Będzie ona podzielona na trzy fazy: pierwsza w dniach 15-19 kwietnia 2013 r. będzie obejmowała m.in. sprzęt AGD, elektronikę i komputery, lampy i oświetlenie, narzędzia, maszyny i sprzęt, pojazdy i części zamienne, elementy konstrukcyjne, materiały budowlane, chemię i minerały, pojazdy i mechanikę precyzyjną. Część druga odbędzie się w dniach 23-27 kwietnia przyszłego roku i będzie się koncentrowała na produktach konsumpcyjnych (artykuły codziennego użytku, środki czystości, akcesoria łazienkowe, środki pielęgnacyjne do ciała, ceramika i wyposażenie domu, meble, produkty z kamienia i stali, upominki, opakowania, zabawki, obrazy, gadżety reklamowe, rękodzieła i biżuteria, wyroby z wikliny i bambusa, artykuły ogrodowe, zegary, zegarki, artykuły optyczne). W trakcie trzeciej części targów (1-5 maja 2013 r.) prezentowane będą m.in. tekstylia i odzież, tkaniny domowe, dywany i wykładziny, skóry, futra, obuwie i nakrycia głowy, lekarstwa, produkty lecznicze, wyposażenie szpitali, torby i walizki, żywność, herbata i napoje, artykuły sportowo-rekreacyjne, papiernicze, zaopatrzenie biur.

Monika Kłos

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
M. Kłos: Targi Kantońskie wciąż szansą na rozwój biznesu Reviewed by on 22 listopada 2012 .

Wprawdzie kraje rozwinięte nadal borykają się ze skutkami światowego kryzysu gospodarczego, a zwłaszcza ze spadkiem popytu globalnego, to jednak 112. edycja Targów Kantońskich, która zakończyła się na początku listopada br. była sukcesem. Co prawda nieznacznie zmniejszyła się wartość transakcji zawartych w trakcie ich trwania w porównaniu do edycji wiosennej, wzrosła jednak liczba osób ponownie biorących

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź