Komentarz eksperta

M. Jarocki: Marynarka wojenna Pakistanu przenosi się

Dowództwo marynarki wojennej Pakistanu postanowiło przebazować większość okrętów stacjonujących obecnie w bazie w Karaczi (Sindh) do Jinnah Naval Base, w pobliżu miasta Ormara (Beludżystan).

źródło: commons.wikimedia.org

źródło: commons.wikimedia.org

Decyzja o przebazowaniu większość okrętów z Karaczi do Jinnah ma podłoże strategiczne. Baza marynarki wojennej w Karaczi przylega do portu morskiego wykorzystywanego przez cywilne statki handlowe, który odgrywa coraz ważniejszą rolę w handlu międzynarodowym, odbywającym się na wodach Oceanu Indyjskiego.

Rosnąca aktywność cywilnych statków handlowych w Karaczi zagraża bezpieczeństwu okrętów, gdyż zwiększa ryzyko kolizji lub innego rodzaju wypadków na morzu, które mogą spowodować uszkodzenia jednostek marynarki wojennej i zagrozić życiu i zdrowiu członków załogi.

Ponadto zwiększający się ruch morski wokół Karaczi jest jednym z powodów rosnącego zanieczyszczenia wód w okolicy. To z kolei przyczynia się do szybszego zużycia wyposażenia pokładowego okrętów, a także ograniczenia ich trwałości użytkowej.

Co więcej, wzrost znaczenia portu cywilnego w Karaczi znacznie ogranicza możliwości dalszego rozwoju infrastruktury w bazie marynarki wojennej. To z kolei nie pozwala zwiększać liczby okrętów stacjonujących w tym miejscu, co jest problematyczne ze względu na plany zakupu sześciu konwencjonalnych okrętów podwodnych Typ 041 od ChRL.

Fakt stacjonowania dużej liczy okrętów marynarki wojennej Pakistanu w Karaczi naraża je na niebezpieczeństwo ze względu na bliskość obszarów aktywności operacyjnej okrętów marynarki wojennej Indii. Stwarza to zagrożenie ich zniszczenia w pierwszej fazie ewentualnego konfliktu zbrojnego między obydwoma państwami.

Z tego powodu plan przebazowania do Jinnah konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Agosta 70 (lokalne określenie Hashmat) i Agosta 90B (Khalid), a prawdopodobnie także fregat typu Zulfiqar wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że uruchomiona w 2000, baza jest w stanie przyjąć co najmniej osiem okrętów nawodnych i cztery okręty podwodne. Co więcej, baza danych może być dowolnie rozbudowywana, co pozwoli na przyjęcie OP Typ 041.

Co więcej, Jinnah zlokalizowana jest w niewielkiej odległości od laguny Khor Kalamata, rozważanej jako kolejna regionalna lokalizacja wojskowa marynarki wojennej. Ponadto przebazowanie okrętów do Jinnah przybliży je o około 300 km do portu morskiego Gwadar, kontrolowanego przez chińskie China Overseas Chinese Port Holding. W przyszłości port może służyć jako regionalna baza dla okrętów ChRL, co jedynie zacieśni polityczno-wojskowe relacje między obydwoma państwami. Zwłaszcza, że obu zależy na ochronie regionalnych szlaków morskich przed grupami piratów, a także stworzeniu przeciwwagi dla marynarki wojennej Indii.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
M. Jarocki: Marynarka wojenna Pakistanu przenosi się Reviewed by on 29 kwietnia 2014 .

Dowództwo marynarki wojennej Pakistanu postanowiło przebazować większość okrętów stacjonujących obecnie w bazie w Karaczi (Sindh) do Jinnah Naval Base, w pobliżu miasta Ormara (Beludżystan). Decyzja o przebazowaniu większość okrętów z Karaczi do Jinnah ma podłoże strategiczne. Baza marynarki wojennej w Karaczi przylega do portu morskiego wykorzystywanego przez cywilne statki handlowe, który odgrywa coraz ważniejszą rolę

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Expert of Poland-Asia Studies Center (www.polska-azja.pl), Amicus Europae Fundation (www.fae.pl) and the Jagiellonian Institute (www.jagiellonski.pl). Member of European Institute for Asian Studies (EIAS). Field of research: Indian-Chinese strategic rivalry in the context of Asian security system; modernization of Indian armed forces; the role of Indian Ocean in the Indian security strategy; changing geopolitical role of Arctic in terms of politics and regional security system. Contributor to the report of NATO Parliamentary Assembly on Arctic strategy, “Security in the High North: NATO’s role”.

Pozostaw odpowiedź