Artykuły,Bangladesz news,Publicystyka

M. Domagała: Irańskie problemy z terroryzmem

Sukces irańskiego parlamentu

W niedzielę irański parlament po bardzo burzliwych obradach przegłosował projekt ustawy o Zwalczaniu Finansowania Terroryzmu (Combating the Financing of Terrorism, CFT). Dyskusje w parlamencie dotyczące ustawy rozpoczęły się już w czerwcu, jednak zostały zawieszone ze względu na sprzeciw części polityków, oraz, jak sądzono, Najwyższego Przywódcy Alego Chameneiego. 7 października po otrzymaniu informacji, iż Chamenei nie sprzeciwia się naradom nad projektem ustawy, wznowiono obrady. 143 parlamentarzystów głosowało za ustawą, 120 przeciwko, a 5 wstrzymało się od głosu. Zanim wejdzie w życie, ustawa będzie musiała zostać zatwierdzona przez Radę Strażników Konstytucji.

CFT jest częścią standardów ustanowionych przez międzyrządową Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy. Organizacja dała Islamskiej Republice Iranu (IRI) czas na wprowadzenie reform do października br. pod groźbą ponownego wpisania kraju na czarną listę.

Kolejne przepychanki z USA

Sukces irańskiego parlamentu zbiegł się jednak w czasie z oskarżeniami o wspieranie terroryzmu wystosowanymi przeciwko Iranowi. W czwartek John Bolton, amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, ogłosił nowy program strategii antyterrorystycznej wymierzony między innymi w IRI. Jest to duży zwrot wobec poprzedniego programu z 2011 r., który skupiał się przede wszystkim na zwalczaniu działań al-Kaidy, praktycznie pomijając Iran. Bolton oznajmił, iż od 1979 r. Iran jest największym na świecie sponsorem terroryzmu, wspierając finansowo Hezbollah, Hamas i Palestyński Islamski Dżihad. Ogłoszenie programu strategii antyterrorystycznej nastąpiło dzień po tym, jak USA wycofały się z Traktatu o Przyjaźni, Stosunkach Gospodarczych i Prawach Konsularnych. Traktat ten został podpisany w 1955 r., dwa lata po zaaranżowanym przez CIA zamachu stanu w Iranie, na skutek którego został obalony demokratycznie wybrany premier Mohammad Mosaddegh (dążący do nacjonalizacji irańskiego przemysłu naftowego). W praktyce jednak traktat nie był przestrzegany przez żadną ze stron od czasu Rewolucji Islamskiej, a szczególnie od kryzysu mającego miejsce parę miesięcy po powstaniu Islamskiej Republiki Iranu, gdy pracownicy amerykańskiej ambasady w Teheranie zostali wzięci za zakładników.

Symboliczne zerwanie stosunków nastąpiło parę godzin po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydał decyzję, w której stwierdził, że sankcje wymierzone przeciwko IRI nie są zgodne z postanowieniami Traktatu. Decyzja nabierze mocy obowiązującej dopiero za rok, co daje Iranowi możliwości dalszego procesowania się z USA. W praktyce jednak stanowisko MTS było w przeszłości często ignorowane, zarówno przez USA, jak i przez Iran.

Rola Iranu w udaremnionym zamachu pod Paryżem

O ile dalsze pogorszenie stosunków na linii Waszyngton-Teheran nie dziwi, o tyle nastąpiło niespodziewane ochłodzenie relacji francusko-irańskich. Francja odkryła, iż irańskie Ministerstwo Informacji stoi za organizacją udaremnionego zamachu, który miał mieć miejsce na obrzeżach Paryża pod koniec czerwca. Atak był wymierzony w wiec irańskich opozycjonistów należących do Organizacji Bojowników Ludowych Iranu. Organizacja ta jest uznawana przez IRI za terrorystyczną, zaś w przeszłości była uznawana za terrorystyczną zarówno przez UE (do 2009 r.) jak i przez USA (do 2012 r.). Do czasu dokładniejszego wyjaśnienia roli Iranu w organizacji zamachu, Francja odłożyła wyznaczenie nowego ambasadora w Teheranie i zaleciła francuskim dyplomatom wstrzymanie się z wizytami w kraju nad Zatoką Perską. Ponadto Assadollah Assadi, doradca w irańskiej ambasadzie w Wiedniu, został zaaresztowany pod zarzutem współorganizacji planowanego zamachu.

Co dalej?

Na przykładzie spięcia z Francją i oskarżeń USA można dostrzec, jak skrajnie różni się postrzeganie terroryzmu przez Iran oraz kraje zachodnie. Przegłosowanie ustawy o Zwalczaniu Finansowania Terroryzmu jest niewątpliwie wielkim krokiem do przodu i może sprawić, że Iran stanie się bardziej transparentny na arenie międzynarodowej. Irańscy przeciwnicy ustawy CFT zwracają jednak uwagę na to, że znacznie utrudni ona finansowanie różnorakich organizacji – w tym propalestyńskich, uznawanych wiele państw za terrorystyczne. Różne definicje terroryzmu mogą ponownie oddalić IRI od celu, jakim jest nawiązanie przyjaznych relacji z Zachodem. Szczególnie ochłodzenie stosunków z Francją wynikające z niejasnej polityki Iranu wobec terroryzmu może mieć niezwykle negatywny wpływ na ten kraj. Od czasu ogłoszenia sankcji przez Trumpa, to właśnie Francja zaznaczała, jak ważnym jest utrzymanie porozumienia nuklearnego i stanowczo broniła Iranu na arenie międzynarodowej. Ostatnie wydarzenia mogą więc pozbawić IRI cennego sojusznika.

 

Maja Domagała – absolwentka studiów pierwszego stopnia na kierunku iranistyka Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie rozpoczyna studia magisterskie z iranistyki oraz licencjackie z arabistyki. Pracowała w fundacji Multiocalenie. Odbyła praktyki w ambasadzie Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie oraz wolontariat w Wydziale Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Interesuje się mniejszościami etnicznymi i religijnymi oraz migracjami.

Udostępnij:
 • 22
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  22
  Udostępnienia
M. Domagała: Irańskie problemy z terroryzmem Reviewed by on 8 października 2018 .

Sukces irańskiego parlamentu W niedzielę irański parlament po bardzo burzliwych obradach przegłosował projekt ustawy o Zwalczaniu Finansowania Terroryzmu (Combating the Financing of Terrorism, CFT). Dyskusje w parlamencie dotyczące ustawy rozpoczęły się już w czerwcu, jednak zostały zawieszone ze względu na sprzeciw części polityków, oraz, jak sądzono, Najwyższego Przywódcy Alego Chameneiego. 7 października po otrzymaniu informacji,

Udostępnij:
 • 22
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  22
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź