Japonia news,Komentarz eksperta

M. Dąbrowski: Przetasowanie w japońskim rządzie

Październik rozpoczął się od sporych zmian w gabinecie premiera Yoshihiko Nody. Liderzy dołującej w sondażach Partii Demokratycznej zdecydowali się na polityczny face-lifting, aby odzyskać przynajmniej część utraconego zaufania społecznego. Jednak, czy kosmetyczne zmiany wystarczą i kim są nowo powołani ministrowie?

Enigmatyczny szef resortu finansów

Jedno z najważniejszych ministerstw, odpowiedzialne za państwową kasę, zostało obsadzone przez człowieka mało znanego nawet samym Japończykom. Koriki Jojima, debiutant na stanowisku rządowym, będzie musiał stawić czoła ogromnemu wyzwaniu jakim jest japoński budżet. Dlaczego właśnie Jojima? Z jednej strony uchodzi on za polityka posiadającego dobre relacje z opozycją (co powinno być atutem przy układance budżetowej), z drugiej strony być może premier Noda, który w przeszłości był ministrem finansów chce mieć bezpośredni wpływ na to kluczowe ministerstwo.

Stan państwowej kasy jest opłakany. Wpływy podatkowe pokrywają zaledwie w połowie wydatki, a te z kolei w jednej czwartej są przeznaczane na obsługę ogromnego zadłużenia. Sprowadzając problem do skali mikro, można to porównać do człowieka, który zarabia 2000 zł miesięcznie, a wydaje na życie 4000 zł, przy czym aż 1000 zł przeznacza na bieżącą obsługę karty kredytowej. Czy w taki sposób można długo funkcjonować? Współczesne rządy niestety tak funkcjonują.

Edukacja w rękach mistrzyni ciętej riposty

Resort edukacji powierzony został Makiko Tanace, która w przeszłości była pierwszą w Japonii kobietą na stanowisku ministra spraw zagranicznych, a obecnie jest jedyną kobietą w rządzie premiera Yoshihiko Nody. Jej nominacja ma w sobie pewną symbolikę, ponieważ minister objęła nowy resort 2 dni po 40 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych z Chińską Republiką Ludową. Rzecznikiem normalizacji stosunków Japonii z Chinami był ojciec nowo wybranej minister i jeden z najsłynniejszych premierów japońskiego rządu Kakuei Tanaka. Warto podkreślić, że Makiko Tanaka w ubiegłym tygodniu odwiedziła Pekin w celu podkreślenia historycznych dokonań swojego ojca i prawdopodobnie w poszukiwaniu możliwości rozładowania napięcia wokół Wysp Senkaku.

Tanaka to nie jedyne nazwisko w odświeżonym rządzie premiera Nody. Na stanowisko ministra sprawiedliwości nominację otrzymał Keishu Tanaka, który jednak nie ma żadnych powiązań rodzinnych z minister edukacji. W nowym gabinecie pojawiło się dziesięć nowych twarzy, czyli ponad połowa całego składu. Wśród nich znalazł się jeden z najbardziej prominentnych polityków Partii Demokratycznej, były minister spraw zagranicznych Seiji Maehara, który w nowym rozdaniu objął tekę ministra ds. strategii narodowej oraz polityki gospodarczej i fiskalnej.

Co dalej z Fukushimą?

Ważne jest nie tylko to kto wszedł w skład zmienionego rządu, ale także to kto z niego odszedł. A odszedł przede wszystkim młody i popularny minister środowiska Goshi Hosono, którego zadaniem będzie praca partyjna przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Jednak minister środowiska odpowiedzialny jest również za zapobieganie skutkom katastrofy w Fukushimie i współpracę związaną z wypłatą odszkodowań z tytułu szkód spowodowanych tą katastrofą. Powołanie nowego ministra, który prawdopodobnie po najbliższych wyborach odejdzie z urzędu wywołało zaniepokojenie wśród mieszkańców prefektury Fukushima. Należy mieć nadzieje, że nowy minister środowiska Hiroyuki Nagahama szybko odnajdzie się na nowym stanowisku.

Na pocieszenie mieszkańcy Fukushimy mają swojego krajana w rządzie, a jest nim minister spraw zagranicznych Koichiro Genba, który wciąż pozostaje ważnym ogniwem w drużynie premiera Yoshihiko Nody. Na swoich stanowiskach pozostali również inni ważni gracze Partii Demokratycznej, tacy jak wicepremier Katsuya Okada, minister obrony Satoshi Morimoto, czy szef potężnego ministerstwa gospodarki, handlu i przemysłu Yukio Edano. Na ile obecne przetasowanie będzie skuteczne okaże się najpóźniej latem przyszłego roku, ale nie można wykluczyć, że wybory do izby niższej japońskiego parlamentu odbędą się jeszcze w bieżącym roku.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
M. Dąbrowski: Przetasowanie w japońskim rządzie Reviewed by on 2 października 2012 .

Październik rozpoczął się od sporych zmian w gabinecie premiera Yoshihiko Nody. Liderzy dołującej w sondażach Partii Demokratycznej zdecydowali się na polityczny face-lifting, aby odzyskać przynajmniej część utraconego zaufania społecznego. Jednak, czy kosmetyczne zmiany wystarczą i kim są nowo powołani ministrowie? Enigmatyczny szef resortu finansów Jedno z najważniejszych ministerstw, odpowiedzialne za państwową kasę, zostało obsadzone przez

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź