Artykuły,Publicystyka

M. Borkowska, K. Dombrowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #7

Pakistan: fala oburzenia po przemowie Narendry Modiego

W poniedziałek (15.07) premier Indii Narendra Modi wygłosił w Nowym Delhi mowę z okazji 69. rocznicy uzyskania przez kraj niepodległości. W przemówieniu padły ostre słowa krytyki pod adresem Pakistanu, choć Modi nie odniósł się do niego bezpośrednio. Słowa premiera nie pozostawiły jednak wątpliwości co do adresata krytyki i wywołały falę oburzenia wśród pakistańskiego narodu.

Wedle premiera Indii, Pakistan regularnie dopuszcza się łamania praw człowieka w Beludżystanie i pakistańskiej części Kaszmiru, jak również odpowiada za niestabilną sytuację w jego indyjskiej części. Modi Skrytykował również Pakistańczyków, którzy według niego samego zamachy na indyjskiej ziemi mają przyjmować z radością, jak również gloryfikować terrorystów za nie odpowiedzialnych. Premier przypomniał, że ponad dwa lata temu, kiedy w wyniku ataku terrorystycznego w pakistańskim Peszawarze zginęło ponad 130 dzieci, Indie opłakiwały tę bezwzględną zbrodnię na równi z Pakistanem. Co ciekawe, premier w żaden sposób nie odniósł się do trwających od wielu tygodni protestów przeciw indyjskiej władzy w indyjskim Dźammu i Kaszmirze.

Najwięcej kontrowersji wywołały jednak słowa premiera dotyczące ludności Beludżystanu, która według premiera ma być mu wdzięczna za popieranie jej separatystycznych dążeń. Lud Beludżystanu, regionu Gilgit i całej pakistańskiej części Kaszmiru ostatnio często mi dziękował, za co i ja jestem im wdzięczny – powiedział Modi. Oświadczenie premiera wzburzyło Beludżów, którzy postanowili wyjść na ulice, aby protestować przeciwko Modiemu.

W czwartek w wielu miastach prowincji odbyły się masowe protesty, podczas których Beludżowie palili indyjskie flagi, kukły premiera Indii, jak również podobizny Brahmadagha Bugtiego – przywódcy beludżyjskich separatystów, który od dziesięciu lat przebywa na wygnaniu. Ludność Beludżystanu jest oburzona słowami premiera i stanowczo zaprzecza jakoby miała być mu wdzięczna za poparcie ich rzekomych tendencji separatystycznych.

Do słów Modiego z nieukrywanym wzburzeniem odniósł się premier rządu prowincji Beludżystanu, Sanaullah Zehri. Potępiamy oświadczenie Narendry Modiego w sprawie Beludżystanu. Nikt w Beludżystanie go nie popiera. Pomiędzy walką niepodległościową w indyjskiej części Kaszmiru, a tzw. beludżyjską partyzantką nie ma żadnego porównania – powiedział Zehri. Przypomniał również premierowi, że Beludżystan jest częścią Pakistanu, gdzie władzę sprawuje demokratycznie wybrany rząd. Nasi ojcowie i przodkowie zdecydowali, że chcą być częścią Islamskiej Republiki Pakistanu. W przyszłości będzie wielu Modich i Brahmadaghów, ale nigdy nie będziemy tolerować terroryzmu i nie pozwolimy, by ich zbrodnie uszły im na sucho – powiedział premier prowincji. Dodał również, że porównywanie sytuacji w indyjskiej części Kaszmiru i Beludżystanie jest nie na miejscu, gdyż „sto procent Kaszmirczyków domaga się niepodległości, a w Beludżystanie liczba tych, którzy popierają separatystów nie przekracza nawet jednego procenta”.

Do słów premiera Indii krytycznie odnieśli się także Sartaj Aziz, doradca ds. zagranicznych premiera Pakistanu, jak również Bilawal Bhutto, przewodniczący Pakistan’s People Party. Aziz uważa, że Modi jedynie stara się odciągnąć międzynarodową uwagę od toczącej się od wielu tygodni tragedii w indyjskiej części Kaszmiru. Doradca premiera twierdzi również, że wypowiedź Modiego potwierdza, iż indyjski wywiad wspiera działania terrorystyczne w Beludżystanie. Bhutto zaś poradził Modiemu, aby najpierw odpowiedział za zbrodnie dokonywane w Indiach na Kaszmirczykach, muzułmanach i dalitach, nim zacznie się wypowiadać nt. spraw wewnętrznych innego kraju. Co ciekawe, w sprawie nie zabrał głosu premier Pakistanu, Nawaz Sharif.

Źródła:

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/08/18/national/protests-in-balochistan-against-modis-anti-pakistan-statements/

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/08/17/national/modis-balochistan-comments-provocative-inflammatory-bilawal/

http://www.dawn.com/news/1278375/no-comparison-between-kashmir-and-balochistan-zehri-slams-modi

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/08/16/national/modis-speech-proves-raws-meddling-in-balochistan-says-aziz/

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/08/15/national/indian-pm-critisises-pakistan-in-independence-day-address/

 

Ćaman: Afgańczycy spalili pakistańską flagę, Pakistan zamyka granicę

W czwartek (18.08) wieczorem na granicy Afganistanu i Pakistanu, w mieście Ćaman doszło do nieprzyjemnego incydentu. Zgromadzony po afgańskiej stronie tłum protestujących ukradł, a następnie podpalił pakistańską flagę. W odpowiedzi Pakistan postanowił zamknąć przejście graniczne w Ćaman aż do odwołania.

W czwartek Afganistan obchodził 97. rocznicę uzyskania niepodległości. Z tej okazji grupa afgańskich demonstrantów zebrała się w okolicy Bramy Przyjaźni (Friendship Gate), wcześniej odbywając marsz ulicami afgańskiego miasta Spin Boldak. Protestujący wykrzykiwali antypakistańskie slogany, jak również nieśli ze sobą banery i plakaty z podobnymi hasłami. Wkrótce zebrany tłum zaczął obrzucać kamieniami Bramę Przyjaźni i wybijać szyby w oknach budynku. Strażnicy graniczni po afgańskiej stronie nie zareagowali na akty wandalizmu ze strony protestujących.

W tym samym czasie, po pakistańskiej stronie granicy odbywał się protest przeciw indyjskiemu premierowi Narendrze Modiemu, który w poniedziałek ostro skrytykował Pakistan podczas mowy z okazji święta odzyskania niepodległości. Jeden z Afgańczyków ukradł pakistańskim protestującym flagę, która następnie została publicznie spalona przez afgańskich protestujących. W odpowiedzi na zniewagę, jakiej dopuścili się Afgańczycy, pakistańska straż graniczna zamknęła przejście pomiędzy krajami.  Nie uspokoiło to jednak wzburzonego afgańskiego tłumu, który próbował przeforsować przejście po jego zamknięciu. Jak w piątek poinformował jeden ze strażników, granica w Ćaman pozostanie zamknięta aż do odwołania.

Przez przejście graniczne w Ćaman codziennie przeprawia się od dziesięciu do piętnastu tysięcy Pakistańczyków i Afgańczyków, głównie tych zajmujących się handlem. W wyniku zamknięcia przejścia granicznego, dostawy towarów w obu kierunkach zostały zatrzymane, a na granicy oczekują dziesiątki pojazdów. Wśród nich znajdują się m.in. ciężarówki z pomocą humanitarną NATO. Na razie nie wiadomo jak długo przejście graniczne może pozostać zamknięte.

Źródła:

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/08/20/national/pakistan-records-protest-over-desecration-of-national-flag-by-afghan-protesters/

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/08/21/national/closure-of-chaman-border-affects-trade-activities/

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/08/20/national/pak-afghan-border-at-chaman-shut-down/

http://www.dawn.com/news/1278788/border-at-chaman-shut-after-afghans-burn-pakistani-flag

 

Kaszmir: Społeczność międzynarodowa podejmie działania w kierunku rozwiązania konfliktu

Głosy potępienia dla działań indyjskiej armii w Kaszmirze przybierają na sile. W sobotę (20.08) stanowisko w sprawie zajął Iyad Amin Madani, sekretarz generalny Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC). W czwartek (18.08) ONZ zaoferowało wysłanie do indyjskiej części Kaszmiru specjalnej misji celem zbadania sytuacji w regionie. Tymczasem bilans ofiar konfliktu rośnie.

W ubiegłą sobotę, podczas wspólnej konferencji z Sartajem Azizem, doradcą ds. zagranicznych premiera Pakistanu, Madani wypowiedział się na temat sytuacji w indyjskiej części Kaszmiru i przedstawił stanowisko OIC w sprawie. Społeczność międzynarodowa powinna przeciwstawić się przeciw zbrodniom popełnianym w indyjskiej części Kaszmiru. Niestety, jak do tej pory niewielu odważyło się sprzeciwić indyjskiej tyranii. Sytuacja w Kaszmirze zmierza ku rozwiązaniu w postaci referendum. Nikt nie powinien się go bać, a rozwiązaniem powinny być odpowiednie rezolucje ONZ, które byłyby zgodne z aspiracjami Kaszmirczyków. Łamanie praw człowieka w indyjskiej części Kaszmiru nie jest sprawą wewnętrzną Indii – powiedział Madani. Dodał także, że OIC całkowicie popiera pakistańskie działania w sprawie Kaszmiru. Organizacja ma również w planach poruszyć ten problem podczas zbliżającego się szczytu ONZ.

ONZ, które od samego początku potępiało działania indyjskiej armii w Kaszmirze, podejmuje coraz bardziej zdecydowane kroki w celu rozwiązania problemu. W czwartek rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pakistanu, Nafees Zakaria, poinformował o najnowszych planach Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. ONZ wysłanie do indyjskiej części Kaszmiru specjalnej misji celem zbadania sytuacji w regionie. Podobna misja ma wyruszyć do pakistańskiej części Kaszmiru.

Zakaria poinformował, że Pakistan nie ma nic przeciwko wizycie misji ONZ. Azad Dźammu i Kaszmir jest regionem otwartym dla każdego, często odwiedzanym przez zagranicznych turystów i członków misji dyplomatycznych w Pakistanie, w tym przedstawicieli ONZ – powiedział Zakaria. Dodał również, że Indie odmówiły Komisarzowi wstępu na teren Dźammu i Kaszmiru.

Tego samego dnia, Zakaria poinformował o planach premiera Nawaza Sharifa dotyczących zbliżającego się szczytu ONZ. Wedle słów rzecznika, podczas szczytu premier zaprezentuje pakistańskie stanowisko w sprawie indyjskiej tyranii w Kaszmirze.

Tymczasem bilans ofiar konfliktu rośnie. W indyjskiej części Kaszmiru wciąż obowiązuje godzina policyjna, jak również obostrzenia dotyczące korzystania z urządzeń telekomunikacyjnych. Już ponad siedemdziesiąt osób zmarło w wyniku zamieszek, a liczba rannych przekroczyła sześć tysięcy.

Źródła:

http://www.dawn.com/news/1278824/human-rights-violations-in-held-kashmir-not-internal-indian-matter-oic

http://www.dawn.com/news/1278824/human-rights-violations-in-held-kashmir-not-internal-indian-matter-oic

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/08/18/national/pm-nawaz-to-forcefully-highlight-kashmir-issue-at-un-session-says-fo/

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

 

Indie zbroją granice z Chinami

Indie zaczęły stopniowe wzmacnianie obronności poprzez zwiększenie konwencjonalnych środków militarnych przeciwko Chinom, zarówno wzdłuż granicy lądowej w stanie Arunaćal Pradeś, jak i morskiej, na wyspach Andamany i Nikobary. 

Indyjskie wojsko zaczęło  systematycznie rozlokowywać swoje myśliwce Suchoj-30MKI, samoloty C-130J Super Hercules i Poseidon-8I, jak również patrolowce dalekiego zasięgu i drony szpiegowskie. Mają one stanowić przeciwwagę dla umacniających się chińskich sił wojskowych w rejonie Oceanu Indyjskiego. Tymczasem we wschodniej części Ladakh, dzielącej Indie i Chiny, pojawiły się dodatkowe pułki wojsk i czołgów.

Indyjskie Siły Powietrzne (IAF) w piątek aktywowały wojskowe lądowisko (Advanced Landing Ground, w skrócie ALG) w Pasighat w stanie Arunaćal Pradeś.  Jego otwarcie zainaugurował wiceminister spraw wewnętrznych  stanu Arunaćal Pradeś, Kiren Rijiju, i generał dywizji  sił powietrznych, C Hari Kumar. „ALG nie tylko poprawi nasz czas reakcji na różne ewentualności operacyjne, ale także skuteczność operacji lotniczych na froncie wschodnim w ogóle”, powiedział C Hari Kumar.

W tym samym czasie, Indie wzmacniają obronę na wyspach Andamany i Nikobary, jako przeciwwagę dla umacniających się chińskich sił wojskowych w rejonie Oceanu Indyjskiego.

W zeszłym miesiącu chińska armia dwa razy wkroczyła na terytorium Indii w stanie Arunacial Pradeś w mieście Pasighat,  co potwierdził Kiren Rijiju.  Nierozwiązanym problemem wciąż pozostaje sieć dróg i połączeń kolejowych wzdłuż liczącej 4,057km linii kontroli (Line of Actual Control, w skrócie LAC), którą chińscy żołnierze przekraczają bez żadnej kontroli. Budowa tylko 23 z 73 „dróg strategicznych”, wytypowanych do budowy wzdłuż LAC została zakończona do chwili obecnej, podczas gdy wszystkie 73 drogi miały być zakończone do 2012 roku. Podobnie pośród 14 strategicznych linii kolejowych, jedynie 4 są w budowie.

Źródła:

http://zeenews.india.com/news/india/chinese-army-trangressed-arunachals-border-twice-last-month-rijiju_1920457.html

http://timesofindia.indiatimes.com/india/India-builds-China-wall-with-tanks-in-Ladakh-jets-in-northeast/articleshow/53730308.cms

http://www.ndtv.com/india-news/kiren-rijiju-confirms-reports-of-chinese-transgression-in-arunachal-pradesh-1446049

http://www.ndtv.com/india-news/india-reopens-strategic-airstrip-near-china-border-1446087

M. Borkowska, K. Dombrowicz

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
M. Borkowska, K. Dombrowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #7 Reviewed by on 22 sierpnia 2016 .

Pakistan: fala oburzenia po przemowie Narendry Modiego W poniedziałek (15.07) premier Indii Narendra Modi wygłosił w Nowym Delhi mowę z okazji 69. rocznicy uzyskania przez kraj niepodległości. W przemówieniu padły ostre słowa krytyki pod adresem Pakistanu, choć Modi nie odniósł się do niego bezpośrednio. Słowa premiera nie pozostawiły jednak wątpliwości co do adresata krytyki i

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź