Artykuły,Publicystyka

M. Borkowska, K. Dombrowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #11

Pakistan:

Krwawy zamach w pakistańskim meczecie

W piątek (16.09) doszło do zamachu w meczecie w pakistańskiej miejscowości Payee Khan położonej w regionie FATA (Federally Administered Tribal Areas) przy granicy z Afganistanem. Zamachowcy wykazali się szczególnym okrucieństwem atakując wiernych podczas modlitwy.  W wyniku tragedii życie straciło trzydzieści sześć osób, a kolejne trzydzieści pięć zostało poważnie rannych.

Wśród zgromadzonego w meczecie tłumu znalazł się zamachowiec-samobójca. Wedle relacji świadków w pewnym momencie mężczyzna wykrzyknął Allahu akbar i zdetonował ładunek wybuchowy. Eksplozja była na tyle silna, że uszkodziła konstrukcję meczetu powodując zawalenie się jego części. To z kolei powiększyło bilans ofiar zamachu, w wyniku którego zginęło trzydzieści sześć osób. Przywódca lokalnej społeczności, Haji Subhanullah Mohmand poinformował, że mieszkańcom wioski udało się schwytać dwóch sprawców, z czego jeden stracił życie.

Odpowiedzialność za zamach wzięła na siebie pakistańska organizacja terrorystyczna Tehreek-e-Taliban Pakistan Jamaat-ur-Ahrar (TTP-JA). Grupa poinformowała, że zamach miał być odwetem za współpracę lokalnej społeczności z pakistańskimi organami ścigania. Wedle terrorystów mieszkańcy okolicznych wiosek ścigają bojowników grupy, a następnie przekazują ich policji. Jamaat-ur-Ahrar w sierpniu tego roku została wciągnięta na listę międzynarodowych organizacji terrorystycznych stworzoną przez Stany Zjednoczone. Grupa wzięła na siebie odpowiedzialność m.in. za krwawy zamach w Kwecie, do którego doszło w sierpniu.

Premier Pakistanu Nawaz Sharif ostro potępił piątkowy zamach, podkreślając, że żadne działania terrorystów nie są w stanie powstrzymać rządu od całkowitego wyeliminowania terroryzmu z Pakistanu. Zamach w mocnych słowach potępiły również Stany Zjednoczone. Rzecznik Departamentu Stanu w specjalnym oświadczeniu powiedział, że wydarzenia te boleśnie przypominają nam o tym, że terroryzm jest zagrożeniem dla całego regionu Azji Południowej. Stany Zjednoczone zapowiedziały również, że dalej będą wspierać Pakistan w walce z terrorystami, którzy dopuszczają się tego typu barbarzyńskich ataków.

Źródła:

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/09/17/national/funeral-prayers-of-mohmand-agency-blast-victims-offered-today/

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/09/16/national/suicide-blast-inside-mohmand-agency-mosque-kills-16-injures-25/

http://www.channelnewsasia.com/news/asiapacific/suicide-bomber-kills-at-least-25-in-pakistani-mosque/3132738.html

 

Pakistan i Indie szykują się do słownej batalii podczas szczytu ONZ

W tym tygodniu w Nowym Jorku po raz 71. odbędzie się szczyt ONZ. Premier Pakistanu Nawaz Sharif, który weźmie w nim udział, zapowiedział poruszenie na zgromadzeniu sprawy sytuacji w indyjskiej części Kaszmiru. Choć premier Indii Narendra Modi nie weźmie udziału w wydarzeniu, strona indyjska poinformowała, że trwają już prace nad odpowiedzią na zarzuty, jakie prawdopodobnie wysunie przeciwko Indiom Pakistan.

Wystąpienie premiera Sharifa planowane jest na środę (21.09). Pakistańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w specjalnym oświadczeniu poinformowało jak będzie ono przebiegać. Premier skupi się przede wszystkim na obecnej sytuacji, w szczególności na nieustającym i rażącym łamaniu praw człowieka przez indyjskie siły okupacyjne w okupowanym Dźammu i Kaszmirze. Wezwie międzynarodową społeczność i      ONZ do spełnienia obietnicy o zwróceniu Kaszmirczykom prawa do decydowania o sobie zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ – jak dowiadujemy się z oficjalnego oświadczenia MSZ.

Kwestia kaszmirska niemal zawsze poruszana była przez Pakistan podczas szczytów ONZ. Niemniej jednak w tym roku, będzie ona jednym z kluczowych punktów wystąpienia Nawaza Sharifa. Po piątkowym spotkaniu z rządem pakistańskiej części Kaszmiru, premier zapowiedział, że nie tylko poruszy ten temat podczas swojej przemowy, ale także podczas indywidualnych rozmów z reprezentantami innych krajów. Kaszmirczycy otrzymali prawo do decydowania o sobie od samego ONZ, które niestety, jak do tej pory nie jest w stanie stosować się do swoich własnych rezolucji. Premier dodał, że Pakistan postępuje dobrze, wspierając słuszną walkę Kaszmirczyków o wyzwolenie się spod indyjskiej okupacji.

Strona indyjska, spodziewając się gorzkich słów, które padną z ust premiera Pakistanu, już przygotowuje odpowiednią odpowiedź. Kiedy Pakistan porusza kwestię Kaszmiru, Indie z reguły odpowiadają oskarżając Pakistan o sponsorowanie terroryzmu w regionie, jak również przypomina o konflikcie w pakistańskiej prowincji Beludżystan, gdzie aktywnie działają grupy separatystyczne. Nie inaczej jest tym razem. Tydzień przed planowanym wystąpieniem Nawaza Sharifa, w ubiegłą środę (14.09), podczas sesji Rady Praw Człowieka ONZ Indie oskarżyły Pakistan o łamanie praw człowieka w Beludżystanie. Pakistan charakteryzuje się autorytaryzmem, brakiem jakichkolwiek norm demokratycznych i łamaniem praw człowieka we wszystkich regionach kraju, a zwłaszcza w Beludżystanie – powiedział Ajit Kumar, ambasador Indii przy ONZ.

Źródła:

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/09/15/national/india-raises-pakistans-human-rights-abuses-in-balochistan-at-un/

http://www.dawn.com/news/1284310/pakistan-india-set-to-clash-on-kashmir-at-un

 

Indie:

Niedobory wody doprowadziły do zamieszek w Bengaluru

W Bengaluru (do 2006r. Bangalore), po ogłoszeniu  wyroku Sądu Najwyższego, który nakazał tymczasowe dopuszczenie sąsiedniego stanu Tamil Nadu do korzystania z wody rzeki Kaweri, wybuchły protesty i zamieszki na ulicach miasta. Nakaz ten na nowo rozpaliło spór w regionie o podział wody, na której braki cierpią oba stany.

Wyrok sądu, połączony z niedoborem w dostawach wody w Bengaluru, doprowadził do wzrostu niepokojów społecznych i zamieszek. Wprowadzono godzinę policyjną w niektórych częściach miasta. Zamknięto sklepy i biura największych firm, wstrzymano część połączeń komunikacyjnych.

Podczas zamieszek demonstranci zatrzymywali pojazdy z rejestracjami z Tamilnadu, wyciągali pasażerów na zewnątrz, podpalali samochody i autobusy, a policję obrzucali kamieniami.  W starciach między protestującymi a policją zginęło co najmniej dwóch demonstrantów, piętnastu policjantów zostało rannych.

Dopiero w środę, po dwóch dniach protestów nad dostępem do wody z rzeki, zdecydowano się na ponowne otwarcie urzędów, sklepów i biur, zamkniętych na czas zamieszek.

Spór o dostęp do wody na tym obszarze toczy się od lat. W 1991 roku, w wyniku zamieszek wywołanych tymczasowym nakazem sądowym, nakazującym wydzielenie z Karnataki do Tamil nadu wody rzecznej, zginęło 18 osób.

Bengaluru nazywane jest indyjską Doliną Krzemową. To główna siedziba największych indyjskich firm IT, jak Infosys, Wipro i Mphasis. Wiele międzynarodowych koncernów informatycznych i elektronicznych także ma tutaj swoje oddziały (m.in. Samsung Electronics, Oracle, Amazon.com, Motorola,  Philips, Intel, HP, Google).

Źródła:

http://edition.cnn.com/2016/09/13/asia/india-water-dispute/index.html

http://www.channelnewsasia.com/news/world/offices-reopen-in-indian-tech-capital-as-protests-wane/3125942.html

http://www.channelnewsasia.com/news/technology/one-killed-in-riots-in-bengaluru-over-cauvery-dispute/3120712.html

http://www.channelnewsasia.com/news/asiapacific/india-s-tech-capital-companies-shut-down-after-violent-protests/3122834.html

http://www.bangaloremirror.com/bangalore/others/Karnataka-will-try-to-convince-SC-about-water-shortage/articleshow/54330591.cms

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

 

Nakaz zamknięcia „obozów sterylizacji”

W środę Indyjski Sąd Najwyższy nakazał rządowi zamkniecie ośrodków sterylizacyjnych, gdzie w ciągu trzech lat zginęło setki kobiet, głównie ze społeczności plemiennych lub niskokastowych. Sąd Najwyższy stwierdził, że 363 kobiet zmarło w ośrodkach sterylizacji w latach 2010 i 2013 w trakcie lub po zabiegu sterylizacji z powodu złego zarządzania przez władze lokalne, włączając wykonywanie przez lekarzy zabiegów za pomocą brudnych narzędzi i stosowanie przeterminowanych leków.

Sąd wezwał rząd federalny do dopilnowania 29 stanów i terytoriów związkowych, by obozy zamknąć, wypłacić odpowiednie odszkodowania dla ofiar i ich rodzin, a także pociągnąć do odpowiedzialności lekarzy, którzy dopuścili się takich zaniedbań.

Aktywiści praw kobiet od dawna prowadzili kampanie na rzecz regulacji prawnej wobec obozów sterylizacji, gdzie przywożono kobiety na masowe zabiegi sterylizacyjne. Domagali się oni zamknięcia ośrodków i przeznaczania większych nakładów finansowych na alternatywne formy antykoncepcji. Według badań przeprowadzonych przez PFI (Population Foundation Of India), 85% budżetu 2013/14 przeznaczonego na planowanie rodziny, wydano na promowanie i prowadzenie sterylizacji kobiet. Tylko 1,5% wydano na inne formy antykoncepcji.

Niechlubny rozgłos Indie, prowadzące w światowej ilości przeprowadzanych sterylizacji, zyskały w listopadzie 2014 roku, kiedy po zabiegach sterylizacji w stanie Ćhattisgarh zginęło 15 kobiet, a dziesiątki innych wymagały hospitalizacji. Sekcje zwłok i badania pokrzywdzonych kobiet wykazały, że przyczyną były fatalne warunki podczas zabiegów, brudne instrumenty medyczne oraz ogólny brak opieki dla pacjentek. Kobiety nie przeszły badań przedoperacyjnych i nie uświadomiono ich o potencjalnych powikłaniach w wyniku sterylizacji.

Lekarze, pielęgniarki i pracownicy służby zdrowia otrzymują zachęty pieniężne za promowanie i prowadzenie sterylizacji. Pacjenci również otrzymują rekompensaty: od 600 rupii (10 USD) do 1100 rupii (17 USD) odpowiednio za wycięcie jajowodów i wazektomię.

Źródła:

http://www.medicalnewsmediasource.com/indian-activists-welcome-top-court-ban-on-sterilization-camps-after-wome-reuters/

http://www.reuters.com/article/us-india-women-sterilisation-idUSKCN11M1YT

http://www.channelnewsasia.com/news/asiapacific/indian-activists-welcome-top-court-ban-on-sterilization-camps/3133898.html

http://news.trust.org/item/20160916170351-mbik6/

 

Ludność plemienna  w proteście przeciwko nowelizacjom, które zagrażają ich własności ziemi.

Tysiące ludzi reprezentujących mniejszości plemienne, w piątek 16 września, protestowało przeciwko propozycji rządu do nowelizacji ustawy rolnej, która według protestujących, pozbawia ich praw do ziemi.

Rząd stanowy, by zwabić inwestorów do jednego z najbiedniejszych stanów w kraju, zaproponował  poprawki do dwóch aktów prawnych, które miałyby umożliwić wykup chronionych ziem plemiennych na cele nierolnicze. Urzędnicy argumentują takie zmiany chęcią poprawy gospodarczej w regionie i budowę potrzebnej infrastruktury. Zapewniają przy tym, że interesy społeczności plemiennych nadal będą chronione.

Innego zdania jest rdzenna ludność, która zdecydowała się na protesty w stolicy stanu, Rańći. W piątek zablokowali oni drogi, organizując marsz w tradycyjnych strojach, niosąc łuki i strzały, a także transparenty z hasłami antyrządowymi.

Jak tłumaczą działacze Państwowej Komisji ds. Plemion Zarejestrowanych (National Commission for Scheduled Tribes), chociaż w ostatnim dziesięcioleciu wprowadzono kilka ustaw w celu ochrony praw rolników i ludności tubylczej, niektóre przepisy interpretowano subiektywnie podczas wprowadzania ich w życie, co zwykle działało na niekorzyść najsłabszych w tej walce, czyli ludności plemiennej.

Konflikt wokół praw do ziemi wzrósł na sile wraz z rozwojem gospodarczym i idącym za tym poszukiwaniem ziem pod nowe projekty przemysłowe i usługowe. W zeszłym miesiącu zginęło dwie osoby, a ponad 30 zostało rannych po protestach w stanie Dźharkhand, kiedy w Gola mieszkańcy starli się z policją po utracie swych domów pod budowę elektrowni.

Źródła:

http://www.nytimes.com/reuters/2016/09/16/world/asia/16reuters-india-landrights-protests.html

http://news.trust.org/item/20160916132535-k77mq

http://www.channelnewsasia.com/news/world/indigenous-people-in-eastern-india-protest-law-changes-that-thre/3133288.html

http://www.reuters.com/article/us-india-landrights-protests-idUSKCN11M1FQ

M. Borkowska, K. Dombrowicz

Udostępnij:
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia
M. Borkowska, K. Dombrowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #11 Reviewed by on 19 września 2016 .

Pakistan: Krwawy zamach w pakistańskim meczecie W piątek (16.09) doszło do zamachu w meczecie w pakistańskiej miejscowości Payee Khan położonej w regionie FATA (Federally Administered Tribal Areas) przy granicy z Afganistanem. Zamachowcy wykazali się szczególnym okrucieństwem atakując wiernych podczas modlitwy.  W wyniku tragedii życie straciło trzydzieści sześć osób, a kolejne trzydzieści pięć zostało poważnie rannych.

Udostępnij:
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź