Artykuły,Publicystyka

M. Borkowska, K. Dombrowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #10

Pakistan:

Malala Yousafzai o sytuacji w indyjskiej części Kaszmiru

W ubiegły wtorek (6.09) pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet i lauretka pokojowej nagrody Nobla Malala Yousafzai zabrała głos w sprawie sytuacji w indyjskim stanie Dźammu i Kaszmir, gdzie od lipca nieprzerwanie trwają antyrządowe protesty. W wyniku konfliktu życie straciło już ponad 80 osób, a tysiące zostało rannych. Malala wzywa ONZ i międzynarodową społeczność do podjęcia działań w kierunku ustabilizowania sytuacji w regionie.

Pakistańska noblistka wskazała na palącą potrzebę współpracy między międzynarodową społecznością, jak również Indiami i Pakistanem w celu ugaszenia konfliktu w Dźammu i Kaszmirze. Wzywam ONZ, międzynarodową społeczność, a także Indie i Pakistan do natychmiastowego podjęcia współpracy, aby naprawić wyrządzone krzywdy i oddać ludziom Kaszmiru honor i szacunek, na które zasługują. Kaszmirczykom, jak wszystkim innym ludziom, przysługują podstawowe prawa człowieka. Powinni żyć wolni od strachu – powiedziała Malala.

Yousafzai opisała działania indyjskich sił zbrojnych w Kaszmirze jako nieludzkie. Tuziny nieuzbrojonych protestujących zginęło, a tysiące zostało rannych, wliczając w to setki oślepionych przez pistolety śrutowe, których używa się, aby powstrzymać demonstracje. Noblistka zwróciła również uwagę na negatywne skutki dla edukacji dzieci, które niesie za sobą konflikt. Z powodu godziny policyjnej ustanowionej w regionie, wiele szkół zostało zamkniętych, przez co dzieci nie mogą uczestniczyć w lekcjach. Malala otwarcie wyraziła solidarność z mieszkańcami Dźammu i Kaszmiru. Czternaście milionów moich kaszmirskich sióstr i braci zawsze było drogimi mojemu sercu – powiedziała.

Już ponad osiemdziesiąt osób straciło życie, a tysiące zostało rannych w wyniku trwających od lipca zamieszek pomiędzy armią, a protestującymi w indyjskim stanie Dźammu i Kaszmir. Falę protestów wywoła śmierć członka kaszmirskiej grupy separatystycznej Hizbul Mujahideen, Burhana Waniego, który został zastrzelony przez indyjskich żołnierzy. Szczególne kontrowersje wśród międzynarodowej społeczności budzi sposób, w jaki wojsko powstrzymuje demonstracje. Choć użycie pistoletów śrutowych niezwykle rzadko skutkuje śmiercią, często powoduje czasową bądź trwałą utratę wzroku u poszkodowanych.

Źródła:

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/09/07/national/malala-speaks-out-against-the-atrocities-in-ihk/

http://www.dawn.com/news/1282441

Pakistańskie MSZ: Indie finansują terroryzm w Pakistanie

W czwartek (8.09) rzecznik pakistańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Nafees Zakaria, wygłosił oświadczenie, w którym oskarżył Indie o finansowe wspieranie grup terrorystycznych w Pakistanie. Wedle MSZ istnieją niepodważalne dowody na udział Indii w atakach terrorystycznych, które przeprowadzane są w Pakistanie. Jednym z nich mają być zeznania Kulbhushana Yadhava, oficera indyjskiego RAW-u (Research and Analysis Wing), jednej z najważniejszych agencji wywiadu w Indiach.

Oświadczenie wygłoszone zostało zaledwie kilka dni po tym, jak podczas szczytu G20, premier Indii Narendra Modi, po raz kolejny oskarżył Pakistan o szerzenie terroryzmu w południowej Azji. Choć nie odniósł się do Pakistanu w sposób bezpośredni, słowa premiera nie pozostawiają wątpliwości co do tego, o kim mowa. Pewien naród w południowej Azji, rozprzestrzenia terrorystów w naszym regionie – powiedział Modi. Odpowiadając Modiemu, Zakaria powiedział, że narodem tym są właśnie Indie.

Wedle MSZ, Pakistan posiada niepodważalny dowód na udział Indii w działaniach terrorystycznych w Pakistanie. Mają nim być zeznania Kulbhushana Yadhava, oficera indyjskiego RAW-u, który w marcu tego roku został aresztowany na terenie pakistańskiego Beludżystanu, po tym jak nielegalnie przekroczył granicę kraju. Yadhav oskarżony został o szpiegowanie na rzecz Indii, jak również wspieranie beludżyjskich separatystów. Z jego zeznań wynika, że Indie finansują pakistańskie grupy terrorystyczne i separatystyczne, aby zdestabilizować sytuację kraju. Yadhav poinformował również pakistańskie służby, że na terenie kraju przebywa obecnie wielu innych indyjskich szpiegów zamieszanych w działania o charakterze terrorystycznym.

Zakaria poinformował również, że premier Pakistanu Nawaz Sharif, poruszy sprawę Yadhava na najbliższym szczycie ONZ, gdyż ma bezpośredni związek z atakami terrorystycznymi w Pakistanie. Rzecznik MSZ wypowiedział się także w sprawie konfliktu w Dźammu i Kaszmirze. Zakaria oświadczył, że Pakistan rozpoczął proces informowania społeczności międzynarodowej o sytuacji w indyjskiej części Kaszmiru. W tym celu dwudziestu-dwu parlamentarzystów, którym premier powierzył rolę specjalnych emisariuszy, rozpoczęło wizyty w różnych krajach, aby naświetlić problem.

Źródła:

http://www.dawn.com/news/1282876/india-financing-terrorism-in-pakistan-fo

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/09/08/national/india-financing-terrorism-in-pakistan-fo/

http://indianexpress.com/article/india/india-news-india/pakistan-accuses-india-of-financing-terrorism-supporting-militancy-3020765/

Sri Lanka:

Sri Lanka wolna od malarii

W ubiegłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła Sri Lankę wolną od malarii. Jest to szczególnie ważne osiągnięcie w dziedzinie zdrowia na świecie, gdyż jeszcze do niedawna Lankijczycy byli jednym z najbardziej narażonych na malarię narodów. WHO prognozuje, że wyeliminowanie choroby ze Sri Lanki korzystnie wpłynie na jej powstrzymanie w całym regionie Oceanu Indyjskiego.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że Sri Lanka jest drugim krajem regionu, w którym udało się wyeliminować tę groźną chorobę wywoływaną przez pasożyty, które przenoszą komary. Wcześniej, w 2015 roku, udało się tego dokonać Maledwiom. Sukces Sri Lanki w tej dziedzinie ma się opierać przede wszystkim na odpowiedniej strategii przeciwdziałania chorobie. Do jej założeń należą m.in. specjalne obwoźne kliniki, głośne kampanie uświadamiające społeczeństwo, jak również zwalczanie samych pasożytów i komarów, które je przenoszą. Jednym ze szczególnie efektywnych działań rządu w zakresie wyeliminowania malarii, było podawanie populacjom, które mogły być nieświadomymi nosicielami pasożytów lekarstw.

To naprawdę wielkie osiągnięcie Sri Lanki. W połowie XX. wieku znajdowała się ona na liście bardzo wysokiego ryzyka malarycznego, ale teraz jest wolna od malarii. To świadectwo odwagi i wizji jej rządzących i pokazuje, że można osiągnąć wielkie rzeczy, jeśli skoncentruje się działania na jednym celu. Udowadnia ono również, że zgodna współpraca całego społeczeństwa jest szczególnie ważna, jeśli chodzi o publiczne zdrowie – powiedział Poonam Khetrapal Singh, dyrektor WHO ds. południowej Azji.

Sri Lanka wojnę z malarią rozpoczęła w latach 80. ubiegłego wieku, kiedy to kraj notorycznie nękany był epidemiami choroby. Podczas epidemii na przełomie 1986 i 1987 roku zanotowano sześćset tysięcy przypadków malarii, a epidemia w roku 1999 objęła już tylko dwieście sześćdziesiąt pięć tysięcy. W 2006 roku na Sri Lance zanotowano jedynie tysiąc przypadków malarii, a od października 2012 – ani jednego. WHO podkreśla, że choć Sri Lance udało się wyeliminować chorobę, to sukces programu nie jest jeszcze przesądzony. Obecnie kluczowym jest, aby nie dopuścić do powrotu pasożytów, co wymaga szczególnej kontroli podróżnych pochodzących z krajów wysokiego ryzyka malarycznego.

Prawie połowa populacji świata narażona jest na malarię. Choroba jest uleczalna i stosunkowo łatwo jej zapobiec. Mimo to, każdego roku umierają na nią setki tysięcy ludzi, szczególnie dzieci. W ubiegłym roku na świecie zanotowano dwieście-czternaście milionów przypadków malarii, z czego ponad czterysta tysięcy to przypadki śmiertelne. Analitycy prognozują, że liczba cierpiących na malarię, a także umierających z jej powodu może być jeszcze wyższa, gdyż wielu chorych nie zgłasza się po pomoc lekarską. Dzięki odpowiedniej profilaktyce od roku 2000 udało się zmniejszyć liczbę przypadków śmiertelnych malarii aż o 60%.

Źródła:

http://in.reuters.com/article/us-sri-lanka-malaria-idINKCN11C244

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

Indie:

Ofiara ataku kwasem redefiniuje pojęcie piękna na NY Fashion Week

Indyjska modelka, Reshma Quereshi, która przeżyła oblanie kwasem, uświetniła czwartkowe otwarcie pokazu na tygodniu mody w Nowym Jorku. Celem uczestnictwa w pokazie była inspiracja dla tych, którzy przeżyli atak kwasem i zobligowanie państwa do regulacji sprzedaży tanich i łatwo dostępnych żrących kwasów, stosowanych do okaleczania rocznie ponad tysiąca kobiet i dzieci.

Reshma Quereshi dwa lata temu w Allahabadzie doznała poważnych poparzeń i straciła oko po oblaniu jej twarzy kwasem siarkowym przez trzech mężczyzn, w tym swojego szwagra.

Quereshi jest twarzą kampanii społecznej w sieci, mającej na celu przeciwdziałanie atakom i pomoc osobom poszkodowanym w wyniku oblania kwasem. Wideo z jej udziałem obejrzało ok. 1,3 mln ludzi, co też skłoniło organizatorów pokazu do współpracy z modelką. Na wybiegu pokazała się w stroju z kolekcji indyjskiego projektanta, Archana Kochhar.

Każdego roku zgłaszanych jest około 1500 ataków kwasem, ale jak mówi Jaf Shah, dyrektor wykonawczy międzynarodowej organizacji charytatywnej dla osób poszkodowanych takimi atakami (Acid Survivors Trust International, ASTI), w rzeczywistości takich ataków może być znacznie więcej.

„Takie ataki nie są zgłaszane w obawie przed zemstą sprawców i ze względu na fakt, że ocaleni i ich najbliższa rodzina nie ufa policji i wymiarowi sprawiedliwości”, powiedział w rozmowie telefonicznej.

Indie mają największą liczbę zgłoszonych ataków kwasem, które często są formą zemsty przez  mężów lub odrzuconych adoratorów. ASTI przekonuje jednak, że to problem globalny, obejmujący kraje od Afganistanu i Iranu, do Nigerii i Kolumbii.

Źródła:

http://time.com/4485099/reshma-qureshi-new-york-fashion-week-acid-attack/

http://www.channelnewsasia.com/news/lifestyle/india-acid-attack-survivor-redefines-beauty-at-ny-fashion-week/3112852.html

http://indiatoday.intoday.in/story/reshma-qureshi-acid-attack-survivor-life-story-new-york-fashion-week-model-lifest/1/760398.html

http://www.independent.co.uk/news/world/americas/indian-acid-attack-survivor-reshma-qureshi-walks-the-runway-at-new-york-fashion-week-a7232856.html

Premier Indii ważnym partnerem dla państw ASEAN

Premier Narendra Modi w czwartek, 8 września, wziął udział w 14. szczycie ASEAN-Indie i 11. szczycie Wschodnioazjatyckim, które odbyły się w stolicy Laosu, Wientianie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele łącznie 18 państw: ASEAN oraz Indie, Chiny, Japonia, Republika Korei, Australia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone i Rosja.

Podczas szczytu omówiono przyszły kierunek współpracy w ramach każdego z trzech filarów: bezpieczeństwa, gospodarki i współpracy społeczno-kulturowej. Podpisano trzy deklaracje, o współpracy w ramach rozwoju infrastruktury w Azji Wschodniej, wzmocnieniu odpowiedzialności w kryzysie migracyjnym i nielegalnym handlu ludźmi oraz nieproliferacji broni jądrowej, wzywając tym samym Koreę Północną do zaniechania swoich programów jądrowych i balistycznych w „kompletny, weryfikowalny i nieodwracalny” sposób.

Oba szczyty były ważne zarówno dla członków ASEAN, jak i dla samych Indii, ponieważ takie kwestie jak bezpieczeństwo na morzu, terroryzm i innych sprawach dotyczących interesów regionalnych i międzynarodowych, mogły zostać omówione w czasie, gdy Chiny są zaangażowane w nabierającym na sile sporze terytorialnym z Filipinami, Wietnamem, Tajwanem, Malezją i Brunei na Morzu Południowochińskim.

ASEAN jest strategicznym partnerem Indii od 2012 roku. Indie i ASEAN mają 30 mechanizmów dialogu w postaci szczytów i regularnych spotkań ministerialnych dotyczących spraw zagranicznych, handlu, turystyki, rolnictwa, środowiska, energii odnawialnej i telekomunikacji.

Podczas spotkania z Narendrą Modim, premier Singapuru Lee Hsien Loong podkreślił znaczenie Indii jako istotnego ogniwa łączącego region. Przywołał on także wcześniejszą zapowiedź premiera o linii kredytowej na kwotę 1 mld USD w celu promowania projektów między Indiami i krajami ASEAN, takimi jak m.in. budowa 2 autostrad: jednej łączącej Indie, Birmę i Tajlandię i drugiej łączącej Indie, Myanmar, Laos, Wietnam i Kambodżę.

Handel między Indiami i ASEAN wyniósł w zeszłym roku  ok 65,04 mld USD, co stanowi 10.12% całkowitego handlu międzynarodowego Indii. Proces integracji gospodarczej ASEAN-Indie przyspieszył wraz z wejściem w życie strefy wolnego handlu krajów członkowskich w lipcu zeszłego roku.

Szczyt wschodnioazjatycki, powstały w 2005 roku, jest wiodącym forum w regionie Azji i Pacyfiku. Odgrywa znaczącą rolę w sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej Azji Wschodniej. Oprócz 10 państw członkowskich ASEAN, obejmuje on założycielskie Indie, Chiny, Japonię, Republikę Korei, Australię, Nową Zelandię, Stany Zjednoczone i Rosję.

Źródła:

http://pib.nic.in/newsite/PrintRelease.aspx?relid=149455

http://asean.org/2016/09/?cat=21

http://www.korea.net/NewsFocus/Policies/view?articleId=140486

http://www.channelnewsasia.com/news/singapore/indian-economic-transport-ties-very-important-for-asean/3110616.html

http://www.firstpost.com/world/why-the-asean-india-and-east-asia-summits-could-be-crucial-for-india-2994010.html

Bangladesz:

Dziesiątki ofiar po wybuchu w Bangladeszu

W wyniku sobotniego wybuchu  w fabryce Tampaco Foils w Tongi, mieście przemysłowym oddalonym o ok. 20 kilometrów od stolicy, zginęło 23 osoby, a co najmniej 70 jest rannych.  Przyczyną był najprawdopodobniej wybuch bojlera.

Do eksplozji doszło we wczesnych godzinach porannych, gdy wewnątrz budynku przebywało około stu pracowników.  Ze wstępnych ustaleń wynika, że gwałtowne rozprzestrzenienie się pożaru było wynikiem przechowywanych na parterze substancji chemicznych.

Duszący dym, wysoka temperatura wewnątrz i ryzyko zawalenia budynku utrudniają poszukiwania i akcję ratunkową.

Fabryka Tampaco Foils produkowała paczki na papierosy  i plastikowe opakowania na żywność dla lokalnych i zagranicznych klientów, takich jak British-American Tobacco Bangladesh czy Nestle Bangladesh.

Władze powołały specjalną komisję śledczą, której zadaniem będzie ustalenie dokładnych przyczyn pożaru oraz sprawdzenie, czy w fabryce przestrzegano wymaganych norm. Jej zadaniem będzie również przygotowanie planu zwiększenia bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych w całym kraju, a w szczególności w strefie przemysłowej Tongi.

Bangladesz jest drugim na świecie, po Chinach, eksporterem produktów tekstylnych. Sobotni wybuch był największym wypadkiem przemysłowym od 2013 roku, kiedy to, w wyniku zawalenia się budynku Rana Plaza, zginęło 1135 pracowników branży odzieżowej. W obu przypadkach, budynki wedle planu miały mieć tylko jedno piętro, jednak później dobudowano kolejne, naruszając stabilność konstrukcji.

Źródła:

http://www.channelnewsasia.com/news/asiapacific/bangladesh-factory-fire-kills-at-least-24-more-than-30-injured/3117960.html

http://www.channelnewsasia.com/news/asiapacific/bangladesh-factory-fire-kills-23-injures-dozens-more/3116824.html

http://in.reuters.com/article/bangladesh-fire-idINKCN11G05P

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/bangladesz-pozar-w-fabryce-pod-dhaka-kilkanascie-ofiar-smiertelnych,675073.html

M. Borkowska, K. Dombrowicz

Udostępnij:
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia
M. Borkowska, K. Dombrowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #10 Reviewed by on 12 września 2016 .

Pakistan: Malala Yousafzai o sytuacji w indyjskiej części Kaszmiru W ubiegły wtorek (6.09) pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet i lauretka pokojowej nagrody Nobla Malala Yousafzai zabrała głos w sprawie sytuacji w indyjskim stanie Dźammu i Kaszmir, gdzie od lipca nieprzerwanie trwają antyrządowe protesty. W wyniku konfliktu życie straciło już ponad 80 osób, a tysiące

Udostępnij:
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź