Artykuły,Publicystyka

M. Borkowska, K. Dombrowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #1

Premier Indii z wizytą w Afryce

Premier Indii Narendra Modi rozpoczął wizytę w Afryce 7 lipca. Spotkania z przedstawicielami państw afrykańskich mają na celu umocnienie swej obecności w Afryce, szczególnie w obliczu silnej pozycji Chin na całym kontynencie.

W pierwszej kolejności Narendra Modi odwiedził Mozambik. Była to pierwsza od 34 lat wizyta indyjskiego przedstawiciela rządu w tym kraju. Stamtąd udał się kolejno do RPA, Tanzanii i Kenii.

Indie, ubiegłoroczny gospodarz 54 państw afrykańskich w ramach szczytu Indie-Afryka, dążą do umacniania więzi z krajami afrykańskimi, by uzyskać większy udział  w zasobach naturalnych tego kraju. Premier będzie koncentrował się na umocnieniu bezpieczeństwa morskiego, wzajemnego handlu i inwestycji, rolnictwa i przemysłu spożywczego. Indie próbują zyskać większe wpływy gospodarcze w Afryce, które obecnie, w porównaniu do handlu z Chinami, są znikome. Handel pomiędzy Indiami a Afryką wynosi obecnie około 72 mln dolarów rocznie, podczas gdy handel Chin z Afryką to aż 200 mld. To więcej niż łączne PKB 30 najmniejszych afrykańskich gospodarek. Indie zyskują jednak dzięki dominującej pozycji w sektorze energetycznym, prowadzonym przez prywatnych przedsiębiorców.

To, co może utrudniać zacieśnianie współpracy, to zarzuty uprzedzenia rasowego wobec mniejszości afrykańskiej w Indiach. Przykładem jest ostatnie pobicie na śmierć kongijskiego nauczyciela na południu New Delhi.

Poza aspektami gospodarczymi, Indie i Afryka wspólnie dążą do uzyskania stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Choć wspólnie stanowią jedną trzecią światowej populacji, oba wciąż nie mają stałej reprezentacji, co czyni je naturalnymi sojusznikami. Obecnie w skład Rady wchodzą Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Na podstawie: NDTV, Channel News Asia

http://www.channelnewsasia.com/news/asiapacific/india-s-modi-starts/2938076.html

http://www.ndtv.com/india-news/pm-modis-africa-trip-seeks-to-once-again-check-china-10-facts-1428481

Bangladesz: atak terrorystów podczas obchodów zakończenia ramadanu

W czwartek bangladeska policja zapewniająca bezpieczeństwo podczas obchodów święta Id al-Fitr, kończącego ramadan, została zaatakowana przez bojowników państwa islamskiego. W wyniku ataku zginęły 3 osoby, a 14 zostało rannych.

Podczas modlitwy Eid na placu Sholakia w  Kishoreganj, mieście oddalonym o 140 km od stolicy, zebrało się szacunkowo do 300 tys osób, gdy co najmniej 5 bojowników, uzbrojonych w bomby domowej produkcji, broń i maczety rozpoczęło atak na funkcjonariuszy policji.

Policja twierdzi, że zginęły cztery osoby, w tym jeden z napastników, kobieta i dwóch oficerów policji, gdzie jeden zginął w wybuchu, a drugi został zasztyletowany. Wśród 14 rannych, 6 w stanie krytycznym zostało przewiezionych do szpitala w Dhace. Trzech terrorystów aresztowano.

Do ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS), choć oficjalnie rząd nie potwierdził tego stanowiska, utrzymując że napastnicy mogli należeć do lokalnej grupy terrorystycznej.

Minister Informacji Hasanul Haq Inu powiedział, że wysoki poziom przygotowania sił bezpieczeństwa kraju uniemożliwił dalszy atak na ludność zgromadzoną na modlitwę. Zapewnił, że policja bada atak i nie wyklucza bojówek IS, al-Kaidy i talibów jako możliwych grup odpowiedzialnych za ataki, ale, jak sam przyznaje, nie ma też mocnych dowodów, które sugerowałyby, że bangladescy bojownicy są z nimi powiązani.

Do zdarzenia doszło prawie tydzień po ataku dżihadystów na kawiarnię w Dhace, w wyniku którego zginęło 20 osób, w tym 18 cudzoziemców. Jeszcze wcześniej państwo islamskie zadeklarowało atak w stolicy kraju i ostrzegło przed eskalacją przemocy. Oba wydarzenia mają niekorzystny wpływ na gospodarkę kraju, która w dużej mierze opiera się na eksporcie odzieży, z którego zyski sięgają 26 mld dolarów. Niepewna sytuacja w kraju odbija się na ostrożności zagranicznych marek odzieżowych inwestujących w regionie.

Na podstawie: BBC, Reuters

http://www.bbc.com/news/world-asia-36734167

http://in.reuters.com/article/bangladesh-blast-idINKCN0ZN0CE

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

Pakistan: Tehreek-e-Insaf pozwie premiera Nawaza Sharifa

Lider partii Tehreek-e-Insaf, Imran Khan, zapowiedział podjęcie kroków prawnych względem premiera Pakistanu.

Nawaz Sharif obecnie przebywa w Wielkiej Brytanii, gdzie w maju poddał się operacji na otwartym sercu. Pakistan International Airlines w zeszłym tygodniu poinformowało, że ze względu na brak wystarczającej liczby miejsc na regularnych lotach samolotów linii, premier wraz z towarzyszącymi mu urzędnikami zostanie przetransportowany specjalnie przygotowanym w tym celu Boeingiem 777. Nie poinformowano jednak o dokładnej dacie powrotu premiera do kraju.

Komunikat wywołał w środowisku opozycji poruszenie. Sharifowi zarzuca się trwonienie publicznych pieniędzy na własne potrzeby. Za pośrednictwem twittera głos w sprawie zabrał Imran Khan – „premier jest pełen sprzeczności. Zapowiada, że pokryje koszta operacji z własnej kieszeni, a trwoni miliony podatników na przelot specjalnym samolotem. Synowie Nawaza Sharifa żyją w luksusowych apartamentach w Wielkiej Brytanii i posiadają biliony na zagranicznych kontach. Czy nie mogli wyczarterować samolotu dla premiera i zaoszczędzić tym samym pieniądze podatników?”.

Lider Tehreek-e-Insaf oskarża Sharifa o prowadzenie iście królewskiego stylu życia. Wedle Khana rządy premiera nie przypominają demokracji, lecz dekadencką monarchię. – „Nic dziwnego, że Pakistańczycy nie chcą płacić podatków. Widzą swoje pieniądze wydawane na osobiste zbytki, zamiast dla dobra publicznego” – pisze Khan. PTI (Pakistan Tehreek-e-Insaf) ogłosiło za pośrednictwem Twittera, że sprawa specjalnego samolotu dla premiera Sharifa trafi do sądu. Imran Khan potwierdził te informacje podczas publicznego zgromadzenia w Sialkot, dodając, że premier powinien finansować tego typu ekstrawaganckie działania z własnej kieszeni.

Warto dodać, że kontrowersje wzbudza nie tylko powrót Nawaza Sharifa do kraju, ale cała jego podróż do Wielkiej Brytanii. Premier opuścił Pakistan w maju, w czasie kiedy opozycja domagała się wyjaśnień w sprawie tzw. Kwitów z Panamy. W kwietniu tego roku udostępniono zbiór poufnych dokumentów z rajów podatkowych, pochodzących z  kancelarii prawnej i podatkowej Mossack Fonseca, operującej w Panamie. Ujawniono aktywa elit politycznych i ich otoczenia. Na liście znalazły się również dzieci premiera Pakistanu Nawaza Sharifa.

Źródła: dawn.com, arynews.tv, twitter.com/PTIofficial, twitter.com/imrankhanpti

Ashraf Ghani: Pakistan rozgranicza terrorystów na dobrych i złych

Podczas drugiego dnia tegorocznego szczytu NATO prezydent Afganistanu Ashraf Ghani powiedział, że pokojowe inicjatywy podejmowane przez Afganistan z Pakistanem nie przynoszą efektu z powodu „niebezpiecznego pakistańskiego rozróżnienia między dobrymi a złymi terrorystami”.

Pakistańskie ministerstwo spraw zagranicznych żywo zareagowało na wypowiedź prezydenta Ghaniego. Wedle ministerstwa „Pakistan jest rozczarowany uwagami afgańskiego prezydenta Ashrafa Ghaniego wygłoszonych podczas szczytu NATO. Szkoda, że afgańscy liderzy kontynuują wydawanie wrogich oświadczeń przeciw Pakistanowi i obwiniają go o wszystkie niepowodzenia w Afganistanie”. Rzecznik ministerstwa dodał, że Pakistan dołoży wszelkich starań, by pomóc zaprowadzić pokój w Afganistanie, ponieważ pokój w sąsiednim kraju leży w jego interesie.  – „Oczekujemy od afgańskiego rządu współpracy w naszej walce z terroryzmem. Potrzebą chwili jest bliska współpraca między Afganistanem, a Pakistanem, a nie nieustanne i bezpodstawne obwinianie Pakistanu przez afgański rząd” – powiedział rzecznik.

Źródła: dawn.com, pakistantoday.com.pk

Sri Lanka i Chiny zacieśniają współpracę handlową

Sri Lanka zacieśni współpracę z Chinami w zakresie handlu. Obecnie wizytę na Sri Lance odbywa minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi.

Minister spraw zagranicznych Sri Lanki Mangala Samaraweera poinformował, że odbył z ministrem Wang Yi rozmowy na temat chińskiej inicjatywy Maritime Silk Road – jedwabnego szlaku XXI-wieku. Wedle Samaraweery udział Sri Lanki w projekcie ma służyć zacieśnieniu współpracy handlowej z Chinami. Maritime Silk Road ma być „drogą przyjaźni, współpracy ekonomicznej i socjo-kulturowej wymiany” -powiedział minister. Podczas spotkania ministrów poruszono także kwestię bezpieczeństwa na Morzu Południowochińskim. „W tej kwestii Sri Lanka wzywa do pogodzenia sporów i różnic na drodze konstruktywnego dialogu, konsultacji i współpracy zgodnie z międzynarodowym prawem i praktyką. Sri Lanka docenia starania Chin i ich gotowość do promowania takiego dialogu w celu utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w regionie”. Samaraweera dodał, że Sri Lanka wysoko ceni długą przyjaźń i współpracę z Chinami sięgającą czasów starożytności. W 2017 roku Chiny i Sri Lanka obchodzić będą 60. rocznicę ustanowienia relacji dyplomatycznych.

Źródła: colombogazette.com, http://www.nytimes.com

Milena Borkowska, Katarzyna Dombrowicz

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
M. Borkowska, K. Dombrowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #1 Reviewed by on 11 lipca 2016 .

Premier Indii z wizytą w Afryce Premier Indii Narendra Modi rozpoczął wizytę w Afryce 7 lipca. Spotkania z przedstawicielami państw afrykańskich mają na celu umocnienie swej obecności w Afryce, szczególnie w obliczu silnej pozycji Chin na całym kontynencie. W pierwszej kolejności Narendra Modi odwiedził Mozambik. Była to pierwsza od 34 lat wizyta indyjskiego przedstawiciela rządu

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź