Wydarzenia i zapowiedzi

Lutowa ankieta CSPA – Czy polska-azja.pl powinna utrzymywać się z abonamentu?

Szanowni,

Nasza druga ankieta ma związek z głośną debatą związaną z ACTA, a także sporem o model Internetu który się toczy. W naszej ankiecie nie koncentrujemy się jednak na aspekcie wolności i kontroli, czy praw autorskich, ale przyszłości polska-azja.pl. Jak wiecie, przy obecnym modelu działania w Internecie osiągnęliśmy już maksymalny pułap i nie jesteśmy w stanie się dalej rozwijać, ani reagować na Waszą słuszną krytykę.

Poprawienie jakości wiąże się z wydatkami. Te z kolej musiałaby wyłożyć UE, polski podatnik, lub bogata korporacja, która reklamowałaby w ten sposób swoje produkty lub usługi. Model fundraisingu obywatelskiego odnosi na razie pierwsze małe sukcesy. Już cztery osoby zadeklarowały stałe miesięczne wsparcie, ale to wciąż dużo za mało, by utrzymać portal, nie mówiąc o jego rozwoju. Otrzymujemy sporo słów uznania, a nawet podziwu, jednak nie przekłada się to na minimalne wsparcie choćby na poziomie trzech wód mineralnych, czy jednego piwa miesięcznie (pitego w knajpie). Wiążemy ten fakt z zaniknięciem tradycji wsparcia obywatelskiego jaka nastąpiła w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu latach (i która wiąże się też z niskim poziomem zaufania społecznego w naszym kraju). Na to wszystko nakłada się kultura Internetu, w której powszechnie jest przyjęte, że przygotowana, w naszym wypadku często sporym wysiłkiem kilkunastu osób,strona, udostępniana jest za darmo.

Jak wiecie naszym celem jest jakość i generowanie własnej treści. Publicystyka, artykuły na czołówce, CSPAtv, komentarze eksperta, zapowiedzi i wydarzenia. Odtwórczy jest w zasadzie tylko dział News. Z polskich mediów nie przedrukowujemy innych materiałów, gdyż- szczerze mówiąc – w naszej dziedzinie, te materiały są często po prostu bardzo słabe.

Ale jakość wiąże się z kosztami. W tej sytuacji, czy uważacie że polska-azja.pl powinna być dostępna za drobnymi opłatami, poprzez abonament? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii nie tylko w formie kliknięć ale także komentarzy.

Pozdrawiamy, pozostając do usług,

CSPA

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Lutowa ankieta CSPA – Czy polska-azja.pl powinna utrzymywać się z abonamentu? Reviewed by on 11 lutego 2012 .

Szanowni, Nasza druga ankieta ma związek z głośną debatą związaną z ACTA, a także sporem o model Internetu który się toczy. W naszej ankiecie nie koncentrujemy się jednak na aspekcie wolności i kontroli, czy praw autorskich, ale przyszłości polska-azja.pl. Jak wiecie, przy obecnym modelu działania w Internecie osiągnęliśmy już maksymalny pułap i nie jesteśmy w

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 21

 • OK, tylko jaka przewage dawaloby forum, w stosunku do tego co jest tutaj na stronie? Jak by(scie), by Pan to widzial?
  I znowu pieniadze/czas. ( lub na odwrot). Jaki jest koszt i czy jest to czasochlonne?

  serdeczne pozdrowienia,
  R>P

  • Są dwa zasadnicze problemy z obecnym systemem:

   1) W przypadku dyskusji, w której bierze udział kilka lub więcej nicków tak naprawdę nie wiadomo czy kolejny Marek, Sylwek, Anna, Monika etc. to nowa osoba wnosząca swoje zdanie zbliżone do poprzedników , czy jedna i ta sama osoba próbująca poprzez stosowanie kilku nicków wywołać wrażenie większości popierającej jej tezę.
   Gdyby był na stronie system rejestracji można by ograniczyć takie incydenty, a na pewno znacznie je utrudnić. Alternatywą byłoby publikowanie obok nicku adresu IP – jak wiadomo nie są dopuszczane komentarze z bramek proxy, więc zmiana ip wymagałaby większej fatygi.

   W przypadku dyskusji w sprawie książki Pauliny Wilk wcale nie mam pewności, że ta sama osoba nie stosuje 2 nicków.

   2) Czasem gdy trwa dyskusja jest potrzeba spojrzenia co dyskutant wypisywał na ten temat kilka miesięcy. Mieliśmy taki przypadek kilka dni temu, kiedy potrzebowałem odwołać się do dyskusji w której brał udział Pan Pilch parę miesięcy temu i wymagało to nieco czasu – gdyby istniał jakiś system archiwizowania komentarzy odszukiwanie komentarzy danej osoby sprzed kilku miesięcy byłoby szybsze, łatwiejsze, wygodniejsze.

   Stworzenie forum w klasycznym stylu nie stwarza żadnych problemów, istotną kwestią jest właśnie integracja z portalem.
   Można spróbować, choć niewątpliwie najlepszym wyjściem byłaby modernizacja istniejącego systemu.
   Przydałby się w redakcji dobry informatyk, tyle że zainteresowania informatyczne rzadko idą w parze z azjatyckimi :)

 • @Trent, Ciekawy

  A zrobicie to forum lub zrzucicie sie 200-300 PLN na informatyka? ( nie wiem jakie to koszty, strzelam)
  Narazie ze skladek za styczen mamy ok 75 PLN. Troche za malo.
  jak zadeklarujecie 20 PLN przez 12 miesiecy, wylozymy pieniadze i zrobimy forum.

  Panie Ciekawy, co najwyzej nazwalbym Pana Wujkiem Dobra Rada ( niczego nie ujmujac ciociom, ale to by do Pana nie pasowalo).

  • Forum można założyć w każdej chwili, są różne strony które oferują to za darmo. Problemem jest raczej to, że musiałby być w jakiś sposób zintegrowany z portalem, a nie wiem czy chcielibyście (redakcja czy Pan, bo w sumie Pan jest decydentem) forum o innej domenie niż polska-azja.pl (np. phorum.pl).

 • Jesteście jedynym polskim portalem z którego czerpię aktualne informacje o Kambodży i chociażby z tego powodu nie miałbym żadnych zastrzeżeń co do wprowadzenia systemu abonamentowego. 10-20 zł to rozsądne kwoty, oczywiście też uważam, że ich wpłacanie powinno się wiązać z jakimiś bonusami. Można by np. stworzyć forum użytkowników płacących abonament gdzie oprócz dyskusji na temat bieżących wydarzeń, podejmowano by także decyzje dotyczące funkcjonowania i kierunków rozwoju strony.

  • No właśnie. Ja jestem stałym darczyńcą, więc chyba nikt nie nazwie mnie „ciocią dobra rada” jeśli przyłącze się do tego słusznego postulatu o forum, o którym już kiedyś parę razy wspominałem.
   Strona się rozwija, oglądalność i liczba komentatorów rośnie więc może czas najwyższy na stworzenie forum z prawdziwego zdarzenia ?

 • Panowie ale za dużo dyskusji jeśli trzeba zapłacić to podać sposób zapłaty i oczekiwać na wpływy ja jestem przywiązany do tej strony i co miesiąc mogę pewna sumę uiścić.Sądze że jesteśmy zainteresowani rozwojem tego portalu/przynajmniej ja/i parę złotych nie spowoduje że zubożejemy.

  • Dziekujemy Panie Stefanie,

   Cieszymy sie ze docenia Pan nasza prace ( mimo pewnych bledow i niedoskonalosci) i mozemy na Pana liczyc,

   Nie zawiedziemy Pana zaufania- tego moze byc Pan pewien

   Nazwa odbiorcy:
   CSPA, Śreniawitów 12/13, 03-188 Warszawa
   Nr konta dla płatności z Polski:
   81194010763066235500000000

   Bardzo dziekujemy!

   • Avatar stefan

    Dzisiaj alo najpóżniej do poniedziałku wpłacę i tak co miesiąc.

   • Avatar Radek Pyffel

    Panie Stefanie,

    Bardzo dziekujemy. Cieszymy sie ze mozemy na Pana liczyc.
    Jednoczesnie prosimy o przeslanie na [email protected] Panskiego adresu emaliowego, abysmy mogli wysylac Panu informacje o ksiazkach i biletach na imprezy zwiazane z Azja, ktore oferujemy naszym darczyncom.
    Jeszcze raz bardzo dziekuje!
    serdecznie Pana pozdrawiam,

    Radek Pyffel

 • Ja też mogę wspomóc jakąś sumą ,ewentualnie abonament /podać konto/ale kwota musi być rozsądna powiedzmy wprzedziale 10-20zł.

 • Ja również mogę wspomóc stronę lub jeśli pojawi się abonament to zapłacić za dostęp do materiałów.

 • Jeden z regularnie odwiedzanych przeze mnie portali internetowych wprowadził abonament przy jednoczesnym podziale artykułów na darmowe i wymagające opłaconego abonamentu – może to jest pomysł godny rozważenia?

  Inny system to np. bezpłatny dostęp do materiałów nie starszych niż dwa tygodnie. Teksty starsze wymagałyby opłaconego abonamentu.

 • Dla uniknięcia ograniczania dostępu do treści serwisu można by, za przykładem niektórych stron, udostępniać zarejestrowanym użytkownikom na czas subskrypcji dodatkowe funkcjonalności (typu śledzenie odpowiedzi, powiadomienia o wydarzeniach etc). To rzeczy raczej symboliczne, ale możliwe, że zachęciłyby niektórych do regularnych wpłat.

 • @ Marek, Krzysiek

  Panowie, bardzo dziekujemy Wam za zabranie glosu i udzielenie wsparcia. Zwlaszcza dlatego ze rzadko zabieracie tutaj glos i odzywacie sie w takiej chwili i w takiej chwili nas wspieracie.

  Celem jest zebranie 100 osob wplacajacych od 5 do 20 PLN ( narazie udalo sie zebrac 4 osoby). To pozwoliloby utrzymac jakos portal, Kazda kwota powyzej tego pozwalalaby na innowacje, jakies nowe pomysly, a takze na podniesienie jakosci ( korekta, lepsza selekecja materialow, byc moze zamawianie wlasnych materialow: reportazy, wywiadow, zdjec itd)

  5 PLN, 10 PLN kazdy grosz sie liczy. Tylko pytanie, czy wspieralalibyscie nas w formie darowizn, nawet gdyby abonamentu ostatecznie nie bylo i dostep do strony, a takze korzysc z wprowadzonych zmian uzyskiwalyby osoby ktore nie przekazuje tej 5-10 PLN darowizny miesiecznie?

  Gdybysmy wprowadzili abonament to pewnie 100 osob sie znajdzie. Nie tylko regularnych czytelnikow czy komentatorow, ale takze wiele osob piszacych prace mgr, ktore uzyskuje tutaj dostep do odpowiednich materialow.

  Wada tego rozwiazania byloby jednak ograniczenie znaczenia polska-azja.pl. Ten portal przeglada sporo waznych i wplywowych osob, a abonament moglby poprawic jakosc, ale jednoczesnie ograniczyc zasieg strony. Dlatego ( nie chce sugerowac odpowiedzi w ankiecie) dla nas najlepsze byloby utrzymanie portalu z dobrowolnych darowizn, (choc tego typu postawy spol sa w Polsce dosyc rzadkie).

  W kazdym razie bardzo Wam dziekuje i dziekujemy ze zabraliscie glos. Dobrze wiedziec ze nie jestesmy sami :)
  Polecam tez wsparcie nas w postaci wplacenia 1 % podatku ( to akurat nie boli,nie placi sie z wlasnej kieszeni i wybor czasem bywa prosty, albo fiskus, albo CSPA :), lub jesli nie rozliczacie sie z fiskusem o namowienie do tego swoja rodzine i znajomych.

  • Jeśli już mowa o pieniądzach, to jakie są koszty utrzymania portalu ?

   • Avatar Radek Pyffel

    Jest Pan stalym, regularnym darczynca. Czuje sie zatem w obowiazku udzielic Panu wyczerpujacej odpowiedzi:

    Koszty szacuje na ok 1000-1500 PLN miesiecznie, i/plus cos co ciezko wycenic: poswiecony czas ponad 20 osob, ktore w tym czasie moglyby podjac prace zarobkowa, lub zaangazowac sie w inne projekty. Ja np do dzis nie ukonczylem doktoratu, mimo ze na studia doktoranckie w Polskiej Akademii Nauk, zakwalifikowalem sie z drugim wynikiem na 137 kandydatow, a pozniej bylem nominowany do Nagrody Prezesa PAN ( ostatecznie przepadlem w starciu z reprezentantami nauk przyrodniczych :).
    Portalowi poswiecam kilka godzin dziennie. Przez to np wykladam i ucze jako mgr za pol stawki ( to ze dostaje dobre oceny od studentow nie ma zadnego znaczenia, nawet na prywatnych uczelniach). Na ile mam to wycenic? 100 PLN miesiecznie? A pisze tu tylko o sobie. A przeciez jest caly zespol. Nasi eksperci, wolontariusze, stuff. Kazdy z nich cos poswieca, wiec to ciezko wyliczyc.

    Utrzymac, to na pewno jakos sie utrzymamy. Chodzi jednak o ROZWOJ. O coraz lepsza jakosc prezentowanych materialow, zeby bylo ich wiecej, zeby byly ciekawsze, zeby strona byla bardziej funkcjonalna dla czytelnikow i uzytkownikow.

    By wejsc na wyzszy pulap potrzebujemy juz osob ktore zajma sie tym zawodowo i otrzymaja za swoja prace rynkowe ( lub zblizone do rynkowego) wynagrodzenie.

    To oznacza wzrost kosztow. Im wiecej tych srodkow, tym wiecej bedziemy mogli zrobic i tym wieksza bedzie zabawa i satysfakcja dla wszystkich. Zareczam Pana ze przez trzy lata, ogladalismy kazda zlotowke i jesli chodzi o efektywnosc to napewno jestesmy w czolowce ( napewno polskiej ) :)
    Niech Pan porowna to co nam sie udaje robic za 12-18 tys rocznie, z organizacjami ktore otrzymuje wielomilionowe czy kilkusettysieczne dotacje i zatrudniaja po kilkanascie osob na etacie.
    Oczywiscie nie jestesmy lepsi, ale gramy w tej samej lidze ( to nie moje opinie, przytaczam tutaj opinie wielu innych osob, ktore nie moga uwierzyc ze mamy tak skromny budzet). Gramy jako biedny beniaminek ktory walczy o utrzymanie, ale gramy. Na rowni z tymi ktorzy za pomoca jednego telefonu sa w stanie uzyskac kilkadziesiat tysiecy dotacji np na ksiazke ktora potem przeczyta kilkanascie osob ( to tez tlumaczy dlaczego niewiele inwestuje sie w portale i internet- nie ma z tego zysku, a urzednicy nie przyznaja na to dotacji. Lepiej zalozyc papierowy kwartalnik ktory czyta 1000-2000 osob ( a to i tak jest dobrze!) i uzyskac 100 000 rocznej dotacji, niz portal na 40 000 osob miesiecznie- bo przeciez w przypadku kwartalnika trzeba zaplacic za papier, a internet jest „bezkosztowy” wiec nikt nie bedzie go dotowal).
    Gramy dlatego ze mamy zgrany zespol ekspertow, wolontariuszy, a do tego czytelnikow, komentatotorow, sympatykow. Nie robimy tego wszystkiego dla nikogo. Kazdy z nas zna, spotkal sie z projektami na ktore wydawano po kilkadziesiat czy nawet kilkaset tysiecy PLN ( glownie z pieniedzy unijnych) i nikomu one nie sluzyly. Z nami jest inaczej. Ale jednak doszlismy do gornego pulapu. I by dalej sie ROZWIJAC, by nie popelniac bledow, ktore czesto takze Pan wzkazuje, potrzebujemy srodkow.

    Dlatego bardzo dziekujemy za Pana stale wsparcie. Wielka prosba o przekazanie 1 %, namowienie do tego rodziny, znajomych. Jak Pan widzi w naszym budzecie liczy sie kazda zlotowka. Kazda z nich- to moge obiecac- bedzie zainwestowana jak najlepiej ( a przynajmniej przy zachowaniu jak najlepszej woli).

    Mamy pasje do Azji, a nie do pieniedzy. Ale to nie oznacza ze te drugie nie sa wazne. I to takze nie oznacza ze nie potrafimy nimi efektywnie zarzadzac.

   • Avatar ciekawy

    Dziękuję za odpowiedź. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że koszty są aż tak wysokie – strona nie ma aż takiego obciążenia i wydawało mi się, że koszty opłaty za serwer są dość niskie. Możliwe, że takie zapytania o konkrety ktoś uzna za impertynencje, ale z drugiej strony skoro jesteśmy angażowani finansowo do wsparcia strony to mamy prawo wglądu na takie informacje.

    Jeśli chodzi o moje stanowisko w tej sprawie, to uważam że na abonament jeszcze za wcześnie. Powinno się najpierw poprawić stronę wizualnie i techniczne, a dopiero kiedy strona będzie wyglądać w miarę konkretnie (a nie nieco niechlujnie i bezwładnie jak teraz) wprowadzać opłaty. Okładka (czyli strona główna) musi być wizytówka. Starzy bywalcy wiedzą, że to za co płacą jest tego warte, ale gdy przypadkowy internauta zobaczy jak strona główna wygląda to na pewno nie będzie miał ochoty zapłacić, chyba że po szczególnej rekomendacji znajomego.

    Prywatnie mam taką koncepcję, że abonament wiązałby się z różnymi bonusami (coś w rodzaju konta premium w różnych grach internetowych). Polegało by na tym, że osoba opłacająca abonament otrzymywałaby symbolicznie status członka CSPA, miałaby zniżki do sprzedawanych przez CSPA książek i dostęp do ekskluzywnych wywiadów czy innych szczególnie cennych materiałów.
    Dostęp do strony nadal byłby darmowy wraz z newsami i zdecydowaną większością artykułów, więc wprowadzenie abonamentu nie spowodowałoby odejścia dotychczasowych bardziej okazjonalnych czytelników, a zachęciłoby jeszcze bardziej do wsparcia niż wielokrotnie ponawiane prośby.

   • Avatar Radek Pyffel

    „Dziękuję za odpowiedź. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że koszty są aż tak wysokie – strona nie ma aż takiego obciążenia i wydawało mi się, że koszty opłaty za serwer są dość niskie.”

    Liczy Pan tylko serwer, ale tak jak koszty podrozy samochodem to nie tylko benzyna, tak utrzymanie strony to nie tylko serwer.

    ” Możliwe, że takie zapytania o konkrety ktoś uzna za impertynencje, ale z drugiej strony skoro jesteśmy angażowani finansowo do wsparcia strony to mamy prawo wglądu na takie informacje.”

    Ale dlaczego. Rozmawiajmy o pieniadzach otwarcie i uczciwie. Tu nie wszystko moge i chce napisac ( pozdrawiam Sylwka, przy okazji :). Jesli ten system sie przyjmie stworzymy oddzielny kanal dla wszystkich darczyncow wplacajacych po 10-20 PLN, a dla glownych darczyncow placacych wiecej niz 5 % kosztow utrzymania portalu ( czyli obecnie ok 600-900 PLN) rocznie , mozliwosc wspoldecydowania o stronie dla glownych darczyncow i pelna informacje. ( Cos w rodzaju pakiet SUPER EXTRA PREMIUM).

    „Prywatnie mam taką koncepcję, że abonament wiązałby się z różnymi bonusami (coś w rodzaju konta premium w różnych grach internetowych). Polegało by na tym, że osoba opłacająca abonament otrzymywałaby symbolicznie status członka CSPA, miałaby zniżki do sprzedawanych przez CSPA książek i dostęp do ekskluzywnych wywiadów czy innych szczególnie cennych materiałów.
    Dostęp do strony nadal byłby darmowy wraz z newsami i zdecydowaną większością artykułów, więc wprowadzenie abonamentu nie spowodowałoby odejścia dotychczasowych bardziej okazjonalnych czytelników, a zachęciłoby jeszcze bardziej do wsparcia niż wielokrotnie ponawiane prośby.”

    Dostep do ksiazek/biletow i przeroznych okazji juz jest.
    Co do reszty wychodzi nam podobnie i jesli pozostaniemy przy tym modelu ( przyznajmy bardziej amerykanskim niz eurpejskim) to mniej wiecej tak to bedzie wygladac.

    Piszemy takze kilka projektow na srodki z UE na zwalczanie rasizmu, budowanie spol multikulturowego i szkolenia z jezyka chinskiego i japonskiego dla bezrobotnych z terenow po-Pgrowskich. To dziesiatki tysiecy zlotych.
    Przyzna Pan ze to jednak duzo latwiejsze niz zbieranie po 5-20 PLN i ciagle smecenie o pieniadzach? To calkowicie rozwiazaloby problem. Tak zyje 90 proc NGO’s w Polsce.

 • Myślę że 5-10 zł miesięcznie nie stanowi problemu. Ja mogę płacić jak będzie abonament :)

 • Moglibyście napisać jakie kwoty wchodzą w grę? Te drobne opłaty to np. 5zł miesięcznie? Wiadomo, jako czytelnik chciałbym mieć wszystko za darmo, ale rozumiem Was i jestem w tej sytuacji jak najbardziej za wprowadzeniem opłaty, szczególnie jeżeli ta byłaby niska i miała raczej bazować na efekcie skali.
  Pozdrawiam całą redakcję!

Pozostaw odpowiedź