Chiny

Lotniskowiec Liaoning, Rozmowa MSZ Chin i Japonii, Bo Xilai poza partią, Święto Środka Jesieni – Przegląd prasy chińskiej

Niniejsze wydanie przeglądu traktuje o trwających manewrach dyplomatycznych wokół sporu o wyspy Diayou/Senkaku – także w odniesieniu do analogicznego konfliktu chińsko-filipińskiego o wyspy Huangyan. Z jednej strony doszło do pierwszych (jak mówił później Japoński minister – „chłodnych”) rozmów na szczeblu MSZ, z drugiej odwołano obchody 40. rocznicy ustanowienia relacji dyplomatycznych. Możliwe, że nieprzypadkowo w kontekście owych konfliktów eksponowany jest najnowszy nabytek chińskiej marynarki – lotniskowiec Liaoning. W tych samych dniach zapadła decyzja o wydaleniu z szeregów partii Bo Xilaia, oraz doszło do skazania głównego bohatera incydentu w Chengdu – Wang Lijuna.

W drugiej części m.in. poznamy sytuację chińczyków starszego pokolenia, którzy w ostatnich latach coraz liczniej trafiają na margines chińskich przemian, coraz częściej spędzając jesień życia w samotności. Zapraszam do lektury.

I. Polityka i gospodarka

:: Chinom potrzeba zdolności obronnych na otwartym morzu. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest lotniskowiec Liaoning.

04.10.2012 (qq.com) http://news.qq.com/a/20121004/000449.htm

Chiny stały się kolejnym po USA, UK, Francji, Rosji, Indiach, Tajlandii, Hiszpanii, Włoszech i Brazylii krajem, którego marynarka do dyspozycji własny lotniskowiec. Jak możemy ocenić długoterminowe znaczenie tego faktu? W mediach japońskich inwestycja ta okrzyknięta została mianem „okrętu wojennego”.

Przywódcy chińscy od początku deklarowali, że lotniskowiec będzie wykorzystywany do ćwiczeń, ponieważ jak dotąd chińskie lotnictwo nie miało możliwości korzystania z tego typu jednostki. Poza tym, lotniskowiec pozbawiony formacji lotniczej nie posiada pełnej wartości bojowej i stanowi dla wroga łatwy cel. Na wykształcenie tego typu potencjału potrzeba ok. 10 lat badań, inwestycji i ćwiczeń.

Jakie korzyści przyniosło Chinom posiadanie lotniskowca? Po pierwsze, w obliczu narastających zapędów nacjonalistycznych na Morzu Południowo- i Wschodniochińskim tego typu jednostka świadczy o dumie swojego kraju. Po drugie, może ona służyć jak platforma do testów, których wyniki uwzględnione zostaną przy budowie lotniskowców kolejnej generacji (mówi się o planowanych pięciu tego typu okrętach). Po trzecie, w wypadku wybuchu wojny z jedną ze światowych potęg może stanowić strategiczne uzupełnienie chińskiej armii.

Tego typu myślenie przywodzi na myśl dziewiętnastowieczną „dyplomację kanonierek”. Gdyby zdarzyło się tak, że pewien nadmorski kraj afrykański zacząłby prowadzić np. politykę zagrażającą ludności chińskiej na swoim terytorium, to pojawienie się u jego wybrzeży tego typu okrętu z pewnością miałoby wpływ na decyzje polityczne jego władz. Ponadto, w przypadku potrzeby interwencji na Morzu Południowochińskim (obecnie jednostka takich możliwości nie posiada), wysłanie jej w rejon wysp Diaoyu/Senkaku, Xisha (W-y Paracelskie), Nansha (W-y Spratly), umożliwiłoby zabezpieczenie chińskiej kontroli nad tymi obszarami.

Mając na uwadze długą historię kraju można uznać, że „okręt wojenny Liaoning” jest inwestycją wartą swojej ceny. Wraz ze wzrostem gospodarczym i rosnącym zapotrzebowaniem na surowce Chiny będą potrzebować narzędzi do ochrony swoich interesów. Znaczenie lotniskowca jest oczywiste, jednak na chwilę obecną nie stanowi on znaczącego zagrożenia.

 

http://news.k618.cn/js_37057/201210/W020121001553791673420.jpg

:: Pierwszy chiński lotniskowiec. Media zagraniczne spekulują na temat daty rozpoczęcia służby (wideo)

23.09.2012 (sina.com) http://news.sina.com.cn/z/video/waliangge/#86384780

Wideo prezentujące najnowszy nabytek chińskiej marynarki: http://news.sina.com.cn/z/video/waliangge/#86384780

:: Przesunięcie daty obchodów 40-lecia ustanowienia relacji dyplomatycznych Chiny-Japonia

24.09.2012 (Takungpao, Hongkong) http://www.takungpao.com/news/content/2012-09/23/content_1149800.htm

Przewodniczący Towarzystwa Przyjaźni chińsko-japońskiej poinformował o jednostronnej decyzji strony chińskiej o przesunięciu daty obchodów 40-lecia stosunków ChRL-Japonia na nieokreśloną przyszłość.

Oficjalnym powodem decyzji jest bezprawna „nacjonalizacja” wysp Diaoyu przez rząd Japonii. Zapewniono jednocześnie o dobrej woli budowania przyjacielskich relacji z japońskim partnerem.

:: Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Chin i Japonii; Chiny pozbawiają Japonię złudzeń

27.09.2012 (sina.cn; ifeng.com) http://news.sina.com.cn/c/2012-09-27/075925263419.shtml http://news.ifeng.com/gundong/detail_2012_09/27/17934148_0.shtml?_from_ralated

Podczas 67. Zgromadzenia Ogólnego ONZ miało miejsce pierwsze od bezprawnego incydentu „wykupu” przez rząd Japonii wysp Diaoyu spotkanie na szczeblu MSZ. Rozmowa ministrów trwała godzinę i odbyła się w ponurej atmosferze. Media Japońskie podkreślają zaostrzenie sytuacji.

Spotkanie ministrów.

Minister Spraw Zagranicznych ChRL Yang Jiechi przypomniał, że tzw. „nacjonalizacja” przez Japonię wysp należących do Chin stanowi naruszenie integralności terytorialnej jego kraju, oraz spotkała się ze stanowczym sprzeciwem 1,3 miliarda Chińczyków. Zapewnił też, że Chiny będą podejmowały zdecydowane działania dla ochrony swojego terytorium.

Minister podkreślił, że obecny kryzys został sprowokowany przez stronę japońską i to Japonia musi przyjąć za niego odpowiedzialność. „Japonia musi zmierzyć się z faktami, pozbyć złudzeń, naprawić swoje błędy, oraz zatrzymać kroki wymierzone w suwerenność Chin. Tylko w ten sposób stosunki między obydwoma krajami wrócą na drogę rozwoju.” – mówił.

Wymiana handlowa.

Japońska agencja Kyodo poinformowała o odwołaniu uczestnictwa w Western China International Fair ponad sześćdziesięciu japońskich firm. W przeddzień rozpoczęcia targów miały one otrzymać od organizatora komunikaty o odwołaniu zaproszeń. W imprezie wzięło udział ponad 4500 wystawców – głównie lokalnych, ale także z Europy oraz Korei. Japończycy zatem jako jedyni zostali wykluczeni z uczestnictwa.

Relacje Kontynent-Tajwan.

26.09, rzecznik Biura ds. Relacji z Tajwanem ogłosił, że od teraz marynarka ChRL będzie chroniła zarówno łodzie rybackie należące do Chin kontynentanych, jak i tajwańskie. „(…)Ochrona wysp Diaoyu oraz interesów Chińczyków po obydwu stronach jest naszym wspólnym obowiązkiem” – wyjaśniał rzecznik Fan Liqing.

Rozwój wydarzeń wokół sporu na linii Chiny-Filipiny.

Trwający nadal spór o Wyspy Huangyan pozostaje w impasie. 25.09 Minister Spraw Wewnętrznych Filipin poinformował o cofnięciu przez stronę Chińską finansowania budowy szybkiej kolei łaczącej Manilę z północą kraju. Obecnie projekt kolei wrócił do stadium ewaluacji.

„Początkowo miała to być umowa o charakterze długoterminowym, jednak strona Chińska wystąpiła o zwrot pożyczki. Obecnie odpowiednie jednostki po obydwu stronach są w trakcie negocjowania terminów zwrotu pieniędzy. Cała operacja powinna zostać zakończona w ciągu dwóch lat.” – tłumaczył minister.

Stanowisko premiera Japonii: http://www.youtube.com/watch?v=cordAp8z_Lc (27.09)

Wystąpienie MSZ Chin w ONZ: http://www.youtube.com/watch?v=jmNw8QVTCzo (28.09)

:: Wang Lijun skazany na 15 lat pozbawienia wolności (wideo)

24.09.2012 (China News Agency) http://www.chinanews.com/shipin/2012/09-29/news100437.shtml

Wang Lijun – były szef policji w Chongqing, główny bohater incydentu, którego upublicznienie zapoczątkowało serię wydarzeń związanych z upadkiem Bo Xilaia, został skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności.

W skład wyroku wchodzą następujące kary pozbawienia wolności: nepotyzm – 7 lat, zdrada – 2 lata, nadużycie uprawnień – 2 lata, łapówkarstwo – 9 lat.

Materiał wideo: http://www.chinanews.com/shipin/2012/09-29/news100437.shtml

:: Decyzja KC o wydaleniu Bo Xilaia z KPCh

28.09.2012 (Takungpao, Hongkong) http://photo.takungpao.com/society/2012-09/1027593.html

Biuro Polityczne KPCh poinformowało o dyscyplinarnym wydaleniu z szeregów Partii i pozbawianiu funkcji publicznych Bo Xilaia. Tym samym sprawy o charakterze kryminalnym, o udział w których podejrzewany jest były gubernator Chongqingu trafiły do organów wymiaru sprawiedliwości.

W komunikacie czytamy o podstawach decyzji, do których należą: incydent aresztowania byłego szefa Biura Bezpieczeństwa w Chongqing Wang Lijuna; udział w kryminalnej sprawie morderstwa Neila Heywooda, w wyniku której skazana została żona Bo Xilaia, Gu Kailai; oraz złamanie dyscypliny partyjnej.

:: Komitet miasta Chongqing zapewnił o całkowitym poparciu decyzji KC.

01.10.2012 (China News Agency) http://www.chinanews.com/gn/2012/10-01/4224387.shtml

Podczas specjalnego zebrania Komitetu Miejskiego w Chongqingu, któremu przewodniczył następca Bo Xilaia na stanowisku gubernatora Zhang Dejiang, zapewniono o całkowitym poparciu decyzji Komitetu Centralnego przez wszystkie kręgi związane z partią.

:: Bankiet z udziałem wszystkich członków Rady Państwa

29.09.2012 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/politics/2012-09/29/c_123781552.htm

W Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie z okazji 63-lecia powstania Chińskiej Republiki Ludowej odbył się uroczysty bankiet z udziałem wszystkich członków Rady Państwa.

Hu Jintao, Wu Bangguo, Wen Jiabao, Jia Qinglin, Li Changchun, Xi Jinping, Li Keqiang, He Guoqiang, Zhou Yongkang, oraz inni wysocy funkcjonariusze partyjni świętowali wspólnie chińskie święto narodowe.

zdjęcia: http://news.xinhuanet.com/politics/2012-09/29/c_123781552.htm

 

:: Francja, Niemcy i Polska mają nadzieję na przyspieszenie procesu integracji europejskich banków.

01.10.2012 (qq.com) http://finance.qq.com/a/20121001/000634.htm

Po oficjalnym spotkaniu w Warszawie ministrowie Francji, Niemiec i Polski wyrazili zamiar ustanowienia mechanizmu unii bankowej. Jest to jeden z tematów, które zostaną poruszone na kolejnym posiedzeniu Rady Europy.

 II. Społeczeństwo i inne

:: Święto Środka Jesieni

30.09.2012 (cnr.cn) http://news.163.com/12/1002/12/8CQHINBR00014AED.html

30-go października obchodzone jest chińskie święto Środka Jesieni. W jednej z wiosek znajdujących się na terenie Regionu Autonomicznego Ningxia rozbrzmiały bębny. Osoby starsze i osamotnione, pensjonariusze centrum opieki „Ogród szczęścia” założywszy stroje ludowe zgromadzili się na dziedzińcu placówki, aby przy akompaniamencie radośnie zatańczyć tradycyjny taniec yangge.

 

 

:: Święto Środka Jesieni a problem osób samotnych

01.10.2012 (Xiandai Kuaibao) http://roll.sohu.com/20121001/n354239811.shtml

Wiele osób starszych spędza wigilię święta Środka Jesieni w domach opieki w nadziei na zabranie przez bliskich do domu, bądź całkowicie samotnie w atmosferze pustego mieszkania. Zgodnie z oficjalnymi danymi opublikowanymi w „Raporcie nt. stanu osób starszych w prowincji Jiangsu” w Nankinie ponad 40% osób powyżej 60. roku życia spędzi ten czas w samotności.

Dzieci zbyt zajęte

Na świeżym powietrzu dziedzińca ośrodka opieki „Drzewo morelowe” wypoczywa kilka osób. „W rzeczywistości poza opalaniem się, ci ludzie czekają tu na odwiedziny ich dzieci” – mówi dyrektor ośrodka Wu Youfeng. Jednak spośród 100 pensjonariuszy ośrodka, zaledwie 7-8 osób spędzi te święta w domu. Co więcej, wiele osób ma trudności z poruszaniem się i z tego powodu spędzają tutaj nawet Święto Wiosny.

Dla 83-letniej Pani He, przebywającej tu od 3. miesięcy, to pierwsze święto Środka Jesieni poza domem. Pani He zdecydowała spędzić ten czas tutaj, w towarzystwie pozostałych pensjonariuszy oglądając telewizję i ucztując. „Dzieci dowiedziawszy się o tym, że święto chcę spędzić tutaj, z przyjaciółkami, przysłały mi w prezencie piwo i jedzenie.” – tłumaczyła.

Raport: „Wzrasta problem samotności wśród osób starszych”

Jak dowiadujemy się z „Raportu nt. stanu osób starszych w prowincji Jiangsu” w ciągu 10 lat średnia ilość osób na gospodarstwo domowe spadła o 0,29 – obecnie liczy ono średnio 2,94 osób. Postępuje zjawisko nuklearyzacji rodziny, w wyniku czego pojawia się coraz więcej osób samotnych.

Przywrócenie do łask cnoty „nabożności synowskiej” jako rozwiązanie problemu

W dyskutowanym raporcie przedstawiciele organów opieki jako wyjście z sytuacji proponują przywrócenie do dawnego znaczenia jednej z tradycyjnych konfucjańskich cnot – nabożności synowskiej (孝 – „xiao” – cnota posłuszeństwa i szacunku dla starszych – dop.), i ustanowienie jej jako punktu odniesienia w opracowywaniu nowych regulacji systemowych i prawnych.

:: Tłumy Polaków uczestniczyły w marszu „Obudź się Polsko” (zdjęcia)

29.09.2012 (163.com) http://news.163.com/photoview/00AO0001/27923.html#p=8CL8TUT400AO0001

Ulicami centrum Warszawy przeszła masowa demonstracja. Uczestnicy protestowali przeciwko polityce rządu, podniesieniu wieku emerytalnego, oraz żądali poprawy jakości życia.

zdjęcia: http://news.163.com/photoview/00AO0001/27923.html#p=8CL8TUT400AO0001

:: Korea Północna. Zdjęcia z wnętrza najwyższego nieukończonego budynku świata.

29.09.2012 (163.com) http://news.163.com/photoview/00AO0001/27898.html?from=xgtj

Pracownicy pekińskiego biura podróży Gaoli udali się na plac budowy hotelu Ryugyong w Pjongjangu. Dzięki wykonanym przez nich zdjęciom możemy zapoznać się z wyglądem tego budynku od wewnątrz. Zdaniem jednej z osób, „na ukończenie budowy potrzeba jeszcze dwóch, trzech lat”.

zdjęcia: http://news.163.com/photoview/00AO0001/27898.html?from=xgtj

:: Polska. Odkrycie najstarszej skamieliny żółwia.

02.10.2012 (Huashi Wang/Fossil Web) http://www.uua.cn/news/show-14155-1.html

Podczas wykopalisk prowadzonych na terenie Polski odkryto najstarszą znaną skamielinę żółwia. Jej wiek szacuje się na 50-200mln lat.

zdjęcia: http://www.uua.cn/news/show-14155-1.html

:: Święto Narodowe. Obchody 63-lecia powstania Chińskiej Republiki Ludowej (zdjęcia)

01.10.2012 (cnr.cn http://gb.cri.cn/27824/2012/10/02/5005s3874175_1.htm

Galeria zdjęć z uroczystej gali upamiętniającej 63-lecie ChRL, która odbyła się w Hongkongu.

zdjęcia: http://gb.cri.cn/27824/2012/10/02/5005s3874175_1.htm

:: Wen Jiabao po raz drugi obecny na miejscu klęski żywiołowej w Yiliang.

05.10.2012 (sina.com) http://news.sina.com.cn/c/2012-10-06/171225306382.shtml

4. października ponownie doszło do klęski żywiołowej w okręgu Yiliang. Zaledwie miesiąc temu (07.09) obszar ten nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Tym razem doszło do osunięć gruntu, w wyniku których zginęło 18 uczniów szkoły podstawowej oraz 1 mieszkaniec wsi.

Premier Wen złożył kwiaty na miejscu katastrofy. W rozmowie z mieszkańcami zapowiedział m.in. zaostrzenie procedur bezpieczeństwa i ukończenie odbudowy do czerwca 2013. W akcji ratowniczej uczestniczą oddziały Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

wideo: http://video.sina.com.cn/p/news/c/v/2012-10-06/203061879009.html

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Lotniskowiec Liaoning, Rozmowa MSZ Chin i Japonii, Bo Xilai poza partią, Święto Środka Jesieni – Przegląd prasy chińskiej Reviewed by on 9 października 2012 .

Niniejsze wydanie przeglądu traktuje o trwających manewrach dyplomatycznych wokół sporu o wyspy Diayou/Senkaku – także w odniesieniu do analogicznego konfliktu chińsko-filipińskiego o wyspy Huangyan. Z jednej strony doszło do pierwszych (jak mówił później Japoński minister – „chłodnych”) rozmów na szczeblu MSZ, z drugiej odwołano obchody 40. rocznicy ustanowienia relacji dyplomatycznych. Możliwe, że nieprzypadkowo w kontekście

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź