Wydarzenia i zapowiedzi

Listopad w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

Każdego miesiąca Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie organizuje przeróżne spotkania, prelekcje i wystawy związane z regionem Azji i Pacyfiku. Dotyczą one zarówno sztuki, politologii jak i tematyki typowo etnograficznej. Poniżej prezentujemy harmonogram spotkań. Polecamy szczególnie spotkanie we wtorek 9 listopada „UHONORUJMY PAMIĘĆ JAMA SAHEBA DIGVIJAY SINHJI”, promujące zainicjowaną przez nas akcję, na którym opowiemy o jej postępach.

muzeum_azji2

PROGRAM SPOTKAŃ

GALERIA AZJATYCKA, UL. FRETA 5 (TEL. 0226352811) godz. 18.00-20.00 Wstęp wolny

Czwartek, 4.11. IKEBANA – warsztaty japońskich kompozycji kwiatowych według szkoły Ohary. Oplata za spotkanie 30 zł; rezerwacja:[email protected] Kolejne spotkanie 18.11. (**).

Sobota, 6.11. BIRMA – W PRZEDDZIEŃ DEMOKRATYCZNYCH WYBORÓW 7 LISTOPADA – prelekcja i pokaz slajdów Michała Lubiny, doktoranta UJ i podróżnika z Klubu Laurazja, który opowie o kulturze, historii i aktualnych nastrojach w Birmie, po której podróżował we wrześniu br.;  www.laurazja.pl Wstęp 6 zł. (#).

Niedziela, 7.11., godz. 16.00 TYBETAŃSKA KSIĘGA UMARŁYCH (wideo) – trójwymiarowa mandala Bardo  w Muzeum Etnograficznym Uniwersytetu w Zurichu oraz lektura Księgi Bardo Thodol jako refleksja nad doczesnością (*).

Poniedziałek, 8.11. Z BYDGOSZCZY LĄDEM DO AUSTRALII – relacja z samotnej podróży Karoliny Sypniewskiej, podróżniczki i „backpackerki”. Spotkanie inaugurujące cykl Kobiece podróże z plecakiem w nieznane; www.karolinasypniewska.pl Spotkanie poprowadzi Karolina Krzywicka (MAiP)

Wtorek, 9.11. UHONORUJMY PAMIĘĆ JAMA SAHEBA DIGVIJAY SINHJI – spotkanie promujące akcję zainicjowaną przez Centrum Studiów Polska – Azja upamiętnieniającą indyjskiego maharadżę, który wziął pod opiekę około tysiąca polskich dzieci z rodzin wysiedleńców do Związku Radzieckiego. Gośćmi spotkania będzie Andrzej Jan Chendyński, prezes Koła Polaków z Indii 1942-1948 i Wiesław Stypuła, członek Zarządu Koła oraz wychowankowie maharadży; www.maharadza.webs.com Spotkanie poprowadzi Karolina Krzywicka (MAiP)

Niedziela, 14.11., godz. 16.00 ĆWICZENIA DUCHOWE W JODZE SIWAICKIEJ WG WIDŹNIANABHAJRAWY – wykład w Klubie Jogi dr Tomasza Rucińskiego z autorskiego cyklu Najciekawsze teksty jogiczne. Wstęp 12 zł (#).

Poniedziałek, 15.11. MISTYCZNY NURT ISLAMU – SUFIZM. Spotkanie z autorem nowej książki Wydawnictwa TRIO, Zbigniewem Landowskim, który opowie o zakonach sufickich i ich praktykach kontemplacyjnych z udziałem Maksa Cegielskiego, podróżnika i autora książek o sufich w Pakistanie i Istambule (*).

Wtorek, 16.11. PROROK � ARCYDZIEŁO KHALILA GIBRANA, LIBAŃSKIEGO POETY I MISTYKA Książkę, z oryginalnymi obrazami autora, zaprezentuje Wydawnictwo Nowy Horyzont  w przeddzień Święta Narodowego Libanu (*).

Piątek, 19.11. MEDYTACJA LABIRYNTU – spotkanie z Sylwią Hanff poprzedzające niedzielną sesję medytacji w pełnię księżyca; www.medytacjalabiryntu.pl (#).

Niedziela, 21.11., godz. 16.00 WEGETARIANIZM Z JOGICZNEGO PUNKTU WIDZENIA Z UWZGLĘDNIENIEM INDYJSKIEJ TEORII GUN – spotkanie w Klubie Jogi z Tadeuszem Suchockim, uczniem dr Leona Cyborana (#).

Wtorek, 23.11. WPROWADZENIE DO NAUKI JĘZYKA PERSKIEGO – spotkanie z iranistką Roszan Tosun. z zapisami na kurs perskiego i arabskiego (#).

Czwartek, 25.11. INDIAGO – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA SPOTKANIE Z AZJĄ? Fotorelacja z wielokrotnych podróży do Indii i Nepalu. Spotkanie z Haliną Waniołka � członkinią rady Instytutu Śardza Ling i wolontariuszką Fundacji Niatri oraz Iwoną Szelezińską, absolwentką indologii UJ, współpracującą z Travel Channel (**).

Piątek, 26.11. JAK BUDOWAĆ DOBRE ZDROWIE WŁASNYMI SIŁAMI? MĄDROŚĆ CHIŃSKIEGO QIGONG – spotkanie z lekarzem Leonidem Stadnikiem z autorskiego cyklu Tajemnice tradycyjnej medycyny chińskiej (#).

Sobota, 27.11. BRUCE LEE – CZŁOWIEK, KTÓRY POKAZAŁ ŚWIATU CHIŃSKIE KUNG-FU. W 70.  ROCZNICĘ URODZIN –  spotkanie z Grzegorzem Korsakiem przygotowane przez kustosza Mariana Majkę.

Niedziela, 28.11., godz. 16.00 DŻATAKI czyli historie o poprzednich żywotach Buddy Siakjamuni jako bodhisattwy (wersja lankijska) – prezentacja  nowego albumu autorstwa Janusza Krzyżowskiego ze zdjęciami Andrzeja Kotnowskiego. W programie spotkania fragmenty indyjskiego filmu o miejscach związanych z działalnością Buddy (*).

*/ Spotkania prowadzone przez kustosza i tłumacza Macieja Góralskiego; www.magura.art.pl
**/ Spotkania organizowane przez Tomasza Madeja;
#/ Spotkania organizowane przez dokumentalistę Krzysztofa Śliwińskiego; www.autodydaktyka.republika.pl

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Listopad w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie Reviewed by on 31 października 2010 .

Każdego miesiąca Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie organizuje przeróżne spotkania, prelekcje i wystawy związane z regionem Azji i Pacyfiku. Dotyczą one zarówno sztuki, politologii jak i tematyki typowo etnograficznej. Poniżej prezentujemy harmonogram spotkań. Polecamy szczególnie spotkanie we wtorek 9 listopada „UHONORUJMY PAMIĘĆ JAMA SAHEBA DIGVIJAY SINHJI”, promujące zainicjowaną przez nas akcję, na którym opowiemy

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź