Chiny,Polecane

Kwiecień 2010 – przegląd najciekawszych artykułów o Azji opublikowanych w Economist.com

W kwietniowych wydaniach The Economist.com szczególnie interesujące wydają się zagadnienia walki o kurs juana względem dolara amerykańskiego oraz kwestia wolnego handlu z Chinami.

Economist

CHINY CIĄGLE NAJTAŃSZYM KRAJEM

Jednym z najważniejszych problemów wpływających na stosunki USA-Chiny jest ciągła przepychanka dotycząca kursu juana w stosunku do dolara.

Cokolwiek by nie powiedzieć, juan jest niedowartościowany i to aż o 49% w stosunku do dolara. Wskazuje na to opublikowany BIG MAC INDEX (nazwa pochodzi od popularnej kanapki sprzedawanej w sieci fast food McDonalds). Umownie porównuje się ceny big maca denominowane według realnej siły nabywczej pieniądza (ppp – purchasing-power parity) w różnych krajach.

W rzeczywistości wskaźnik opiera się na skumulowanych cenach koszyka podstawowych dóbr konsumpcyjnych. Według publikacji w The Economist -big mac jest ponad trzy razy tańszy w Pekinie niż w Zurychu czy Oslo, dwa razy tańszy niż w USA. Co znamienne nawet Malezja, Tajlandia i Indonezja wydają się droższe w sferze cen dóbr konsumpcyjnych. Co do cen czynników produkcji to wiele z nich, na przykład ceny energii, przyciągają niektórych inwestorów zagranicznych znacznie bardziej niż tania siła robocza.

BIG MAC INDEX- W DOLARACH USA

SKORYGOWANYCH W/G SIŁY NABYWCZEJ W WYBRANYCH KRAJACH

KRAJ

BIG MAC

Cena w US$ ppp*

NORWEGIA

6,87

SZWAJCARIA

6,16

UNIA EUROPEJASKA

4,52

AUSTRALIA

3,98

USA

3,58

JAPONIA

3,54

POLSKA

2,86

ROSJA

2,39

TAJLANDIA

2,16

MALEZJA

2,12

CHINY

1,83

*ppp- realna siła nabywcza w danym kraju     ŹRÓDŁO;The Economist, May2010.

Chiny odrzucają oskarżenia, że niski kurs juana jest przyczyną deficytu w handlu z USA. Ponadto argumentują, że np. aprecjacja jena japońskiego w latach 80-tych wcale nie wpłynęła korzystnie na stan bilansu handlowego USA- Japonia, więc Ameryka nie powinna się spodziewać wielkich efektów, nawet jeśli kurs juana wzrośnie. W drugiej połowie XX wieku wiele krajów doświadczyło podobnej sytuacji. O ile 21% światowych nadwyżek w handlu zagranicznym należy obecnie do Chin, to Niemcy Zachodnie w latach 70-tych XX wieku miały około 25%, Japonia, Korea Południowa podobnie  w różnych okresach tegoż stulecia. W tychże krajach towarzyszył temu zjawisku zawsze bardzo wysoki stan oszczędności indywidualnych (niski popyt konsumpcyjny). O ile aprecjacja waluty według analiz IMF (Międzynarodowego Funduszu Walutowego) o około 10% powodowała średnio spadek produktu krajowego o 1%, to pobudzanie popytu wewnętrznego poprzez rozmaite instrumenty polityki fiskalnej, monetarnej i strukturalnej praktycznie niwelowało to zjawisko. Ponadto wzrost popytu wewnętrznego zwykle powodował wzrost jakości wytwarzanych produktów, a tym samym kraje te wywoziły za granicę mniej, ale za to droższe produkty, ale równocześnie importowały więcej i konsumowały więcej.

Ponadto według analiz ADB (Azjatycki Bank Rozwoju) eksport z Azji Południowo-Wschodniej zapewne będzie mniej wrażliwy na zmiany kursów walut, ponieważ proces produkcji wielu artykułów jest rozczłonkowany i odbywa się w wielu krajach równocześnie. Około 32% eksportu z Azji w roku 2007 stanowił eksport części zamiennych i podzespołów. Ta część handlu międzynarodowego jest znacznie mniej wrażliwa na zmiany kursów walut niż handel wyrobami gotowymi. Znaczy to oczywiście, że nawet rewaluacja juana nie odbije się tak znacząco na eksporcie z Chin jak niektórzy się spodziewają.

Walka na polu „wolnego handlu” trwa nieustannie i oba kraje oskarżają się o nieprzyjazne praktyki. Dotyczą one wielu instrumentów ograniczających swobodny przepływ towarów i usług. Chiny mają np. 9,6 procentowy przeciętny poziom ceł wwozowych (ale Indie i Brazylia mają aż 13%), podczas gdy USA tylko 3.5%. Ale USA stosują ad hoc cła antydumpingowe. Cały arsenał środków stosowany przez oba kraje jest ogromny. Specjalne przepisy dyskryminują np. określone towary, sektory gospodarki, partnerów handlowych, technologie. Subsydia rządowe czynią pewne grupy towarów bardziej konkurencyjnymi na rynkach międzynarodowych etc., etc.

Wydaje się, że długie lata przeminą zanim konsensus zostanie osiągnięty.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Kwiecień 2010 – przegląd najciekawszych artykułów o Azji opublikowanych w Economist.com Reviewed by on 12 maja 2010 .

W kwietniowych wydaniach The Economist.com szczególnie interesujące wydają się zagadnienia walki o kurs juana względem dolara amerykańskiego oraz kwestia wolnego handlu z Chinami. CHINY CIĄGLE NAJTAŃSZYM KRAJEM Jednym z najważniejszych problemów wpływających na stosunki USA-Chiny jest ciągła przepychanka dotycząca kursu juana w stosunku do dolara. Cokolwiek by nie powiedzieć, juan jest niedowartościowany i to aż

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź