Inne-news,Wydarzenia i zapowiedzi

KulAzja: Podsumowanie listopada i zapowiedzi na grudzień

Listopad ma się już ku końcowi, przedstawiamy zatem najciekawsze wydarzenia kulturalne upływającego miesiąca:

3.11.2011 – odbył się zorganizowany przez Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii  wykład na temat japońskiego teatru No. Prelekcję wygłosił Akira Matsui – nauczyciel klasycznej techniki gry i popularyzator tradycji teatralnej No. Była to kolejna już wizyta mistrza Matsui w Polsce. Wykład wzbogacono o prezentacje wykonanych na żywo wybranych fragmntów sztuk.

5.11.2011 – podczas uroczystego koncertu upamiętniającego 110-lecie istnienia warszawskiej Filharmonii, wystąpił światowej sławy wietnamski pianista Dang Thai Son – laureat pierwszej nagrody X Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1980).

15.11.2011 – odbył się szósty z cyklu wykładów o Japonii organizowany przez Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii. Listopadową prelekcję pt.: „1200 lat przed Bismarckiem – opieka społeczna w Japonii VIII w.” poprowadził dr Maciej Kanert z Uniwerstyetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista od historii starożytnej Japonii.

15.11.2011 – w Muzeum Azji i Pacyfiku odbył się pokaz slajdów Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów będący dokumentacją ich podróży po Indiach. Prelekcję zatytułowano: „Ganges z biegiem świętej rzeki”.

17.11.2011 –  na Uniwersytecie Warszawskim inaugurowao cykl filmowy „Na obczyźnie” poświęcony emigrantom z krajów Subkontynentu indyjskiego: Indii, Pakistanu i Bangladeszu i ich losom. Cykl rozpoczął  film „Mississippi Masala” w reżyserii Miry Nair. Wprowadzenie do filmu wygłosiła dr Elżbieta Walter, indolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

18.11.2011- w Warszawie gościł japoński zespół teatralny Minwa-za z Tokio, który zaprezentował dwa spektakle wykorzystujące popularną w XIX wieku w Japonii technikę sceniczną Edo ustushi-e. Jest to rodzaj teatru cieni, w którym używa się latarni magicznej i kolorowych slajdów, które wyświetlane na specjalnej kurtynie stwarzają wrażenie ruchu. Zespół wystąpił w CSW Zamek Ujazdowski (18 listopada) oraz w Domu Kultury Świt (19 listopada).

19.11.2011 – w Teatrze Studio w Warszawie, w ramach cyklu bezpośrednich transmisji z nowojorskiej Metropolitan Opera można było obejrzeć transmisję opery Philipa Glassa pt. „Satyagraha”. Spektakl był przeniesioną na scenę opery opowieścią o życiu i działalności indyjskiego męża stanu Mahatmy Gandhiego.

25.11.2011 – rozpoczął się cykl filmów japońskich zatytułowany: „Nie tylko Kurosawa – kino japońskie pięciu dekad” organizowany przez Iluzjon Filmoteki Narodowej, Ambasadę Japonii oraz Japan Foundation. W ramach  przeglądu prezentowane są filmy twórców takich jak: Yaujiro Ozu, Nagisy Oshima, Susumu Hani, Masahiro Shinoda czy Kon Ichikawa. Projekcje filmów łączone są ze spotkaniami ze znawcami kineatografii japońskiej. Przegląd będzie kontynuowany w kolejnym miesiącu.

A już w grudniu czekają nas między innymi:

1-8.12.2011 – 7 edycja festiwalu Filmy Świata Ale Kino+ organizowanego w Kinie Muranów, Kinotece i Kinie KC. Ideą festiwalu jest prezentowanie filmoych historii ukazujących życie ludzi w krajach spoza świata kultury euroatlantyckiej. Wśród filmów festiwalowych znajdą się produkcje z Chin, Korei Południowej i Japonii. Festiwal odbywać się będzie w innych terminach także w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.

2.12.2011 – koncert japońskiej formacji metalowej Ant1nett. Muzycy, reprezentujący popularny w Kraju Kwitnącej Wiśni nurt visual kei (teatralna stylizacja członków zespołu) dadzą w Polsce dwa koncerty – pierwszy 2 grudnia w Gdyni, kolejny w Warszawie 17 grudnia. Będzie to pierwsza wizyta zespołu w Polsce.

15.12.2011 – siódmy z cyklu wykładów o Japonii organizowanego przez Ambasadę Japonii. W grudniu, prelekcja poświęcona będzie twóczości reżysera filmowego Satoshiego Kona. Prelekcję wygłosi  badacz kultury audiowizualnej Japonii, dr Radosław Siedliński z PJWSTK (Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych).

Kontynuacja przeglądu filmowego „Nie tylko Kurosawa – kino japońskie pięciu dekad”, podczas którego prezentowane są osiągnięcia kinematografii japońskiej w ciągu ostatniego półwiecza. W grudniu organizatorzy poświęcą specjalną uwagę filmom o japońskich potworach, z Godzillą na czele.

Więcej informacji już wkrótce! Zapraszamy!

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
KulAzja: Podsumowanie listopada i zapowiedzi na grudzień Reviewed by on 23 listopada 2011 .

Listopad ma się już ku końcowi, przedstawiamy zatem najciekawsze wydarzenia kulturalne upływającego miesiąca: 3.11.2011 – odbył się zorganizowany przez Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii  wykład na temat japońskiego teatru No. Prelekcję wygłosił Akira Matsui – nauczyciel klasycznej techniki gry i popularyzator tradycji teatralnej No. Była to kolejna już wizyta mistrza Matsui w Polsce. Wykład

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź