Sklepik

 › Sklepik

Sklepik


Kupując u nas książki wspierają Państwo finansowo działalność CSPA. Dziękujemy!

okladka-ksia%cc%a8z%cc%87ki-2
Oskar Pietrewicz

Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw

(Wydawnictwo Asian Century, Biblioteka Jedwabnego Szlaku, Warszawa 2016)

Opis książki

Półwysep Koreański, współcześnie kojarzony głównie z północnokoreańskimi prowokacjami i południowokoreańskimi sukcesami gospodarczymi, jest centralnym punktem w Azji Północno-Wschodniej, a także jednym z istotniejszych obszarów regionu Azji i Pacyfiku. Geostrategiczne znaczenie Półwyspu sprawiło, że na przestrzeni wieków był on obiektem zainteresowania mocarstw, spośród których do dziś największe znaczenie mają Chiny, Japonia, Rosja i USA. Najbardziej namacalnym dowodem geopolitycznej rywalizacji jest obecny podział Korei, który stanowi jedno z największych wyzwań, przed jakimi stoją państwa regionu.

Celem niniejszej pracy jest ukazanie sytuacji na Półwyspie Koreańskim w XXI w. przy uwzględnieniu zmieniającej się na przestrzeni wieków polityki mocarstw i dynamiki wewnątrzkoreańskiej. W kolejnych rozdziałach książki przedstawiono zarys dziejów Korei do 1945 r., charakterystykę stosunków państw koreańskich z poszczególnymi mocarstwami w kolejnych dekadach zimnej wojny oraz wydarzenia ostatniego ćwierćwiecza, ze szczególnym uwzględnieniem polityki prowadzonej przez Koreę Północną i wynikających z tego wyzwań dla bezpieczeństwa regionalnego.

Książkę „Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw” można zakupić na dwa sposoby:

  • Za pośrednictwem serwisu Tpay:

29,90 PLN (odbiór osobisty w Warszawie po premierze) KUP TERAZ

38,90 PLN (wysyłka na wskazany adres) KUP TERAZ

  • Dokonując wpłaty  na konto:

29,90 PLN (odbiór osobisty w Warszawie)

38,90 PLN (30,90 PLN plus 8 PLN za przesyłkę) na konto:

Wydawnictwo Asian Century
ul. Kamińskiego 2/9, 03-130 Warszawa

13 1030 0019 0109 8503 0015 3105

WAŻNE! W tytule przelewu proszę koniecznie wpisać:
„KREWETKA” oraz ADRES, na który ma być wysłana książka (adres, na który rejestrowaliście Państwo konto bankowe może być inny niż adres korespondencyjny i chcemy mieć pewność, że książka dotrze bezpośrednio do Państwa rąk).

Zrzut ekranu 2016-08-18 o 18.09.44

Jacek Bartosiak

Pacyfik i Eurazja. O wojnie

(Wydawnictwo Asian Century, 2016)

Ukazująca się pod patronatem CSPA książka Dr Jacka Bartosiaka „Pacyfik i Eurazja. O wojnie” to wnikliwa refleksja o geopolityce i geostrategii w XXI wieku. To książka o globalnej zmianie układu sił, książka o Pacyfiku, Nowym Jedwabnym Szlaku, Rosji, nowoczesnej sztuce wojennej i wreszcie to książka także o Polsce w nadchodzącym nieubłaganie nowym geopolitycznym rozdaniu. „Pacyfik i Eurazja. O wojnie” to książka, na którą od wielu miesięcy czeka cała Polska. Geopolityczny traktat, który stał się bestsellerem, zanim ukazał się na rynku.

To także debiut naszej nowej serii BIBLIOTEKI JEDWABNEGO SZLAKU. Jesteśmy pewni, że właśnie prezentujemy Wam książkę, która na trwale zmieni oblicze polskiej debaty publicznej.

„Pacyfik i Azja. O wojnie” możecie nabyć  na dwa sposoby:

  • Za pośrednictwem serwisu Tpay:

74,90 PLN (odbiór osobisty w Warszawie po premierze) KUP TERAZ

89,90 PLN (wysyłka na wskazany adres) KUP TERAZ

Prosimy o dosłanie adresu na email [email protected]

  • Dokonując wpłaty 74,90 PLN (odbiór osobisty w Warszawie) lub 89,90 PLN (74,90 PLN plus 15 PLN za przesyłkę) na konto:

Wydawnictwo Asian Century, Kamińskiego 2/9, 03-130 Warszawa

13 1030 0019 0109 8503 0015 3105

WAŻNE! W tytule przelewu proszę koniecznie wpisać:

„PACYFIK” oraz ADRES, na który ma być wysłana książka (adres, na który rejestrowaliście Państwo konto bankowe może być inny niż adres korespondencyjny i chcemy mieć pewność, że książka dotrze bezpośrednio do Państwa rąk).

Kontakt: [email protected]

Kupując książkę u nas wspieracie Państwo działalność i dalszy rozwój CSPA

Poniżej to co o „Pacyfik i Eurazja. O wojnie” pisze sam autor – Dr Jacek Bartosiak:

Niewykluczona jest niestety wojna dominacyjna, która z pewnością byłaby najpoważniejszym i największym konfliktem w świecie od czasu II wojny światowej. Jest to ważne dla Polski, członka NATO, bliskiego sojusznika USA, geograficznego sąsiada Rosji, położonego na planowanej trasie chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku, która – chcąc nie chcąc – będzie rachowana w kalkulacji układu/bilansu rywalizujących sił. W tym kontekście chciałem wyciągnąć lekcje z polskiej przeszłości i zrozumieć prawdziwe przyczyny rywalizacji dominacyjnych, by – jeśli to możliwe – uniknąć złych decyzji w obliczu ewentualnego konfliktu.

Kim jest Kim Dzong Un

Nicolas Levi, Edgar Czop

Kim jest Kim Dzong Un?

(Wydawnictwo Kwiaty Orientu, 2016)

Książka Kim jest Kim Dzong Un? jest pierwszą i jedyną monografią w języku polskim. Autorzy polskiej biografii Kim Dzong Una – Nicolas Levi i Edgar Czop – odsłaniają kurtynę, ukazując historię życia człowieka zwanego „wcieleniem miłości i moralności”, człowieka niezwykle tajemniczego, który nie tylko odziedziczył władzę, ale był i jest w stanie ją utrzymać.

To książka nakreślająca również uwarunkowania polityczne, które doprowadziły do mianowania Kim Dzong Una następcą ojca – Kim Dzong Ila.

Cena to 27 PLN w przypadku odbioru osobistego w Warszawie (Kamińskiego 2/9) lub 33 PLN (przesyłka pocztą). Decydując się o odbiór osobisty prosimy o potwierdzenie i przesłanie swojego numeru kontaktowego i płatność gotówką przy odbiorze.

Jeśli książka nie będzie odbierana osobiście prosimy o wpłatę 33 PLN (27 + 6 zł za wysyłkę) na konto:
Wydawnictwo Asian Century Kamińskiego 2/9, 03-130 Warszawa 
13 1030 0019 0109 8503 0015 3105

WAŻNE! W tytule przelewu proszę koniecznie wpisać:
„KIM DZONG UN” oraz ADRES, na który ma być wysłana książka (adres, na który rejestrowaliście Państwo konto bankowe może być inny niż adres korespondencyjny i chcemy mieć pewność, że książka dotrze bezpośrednio do Państwa rąk).

Zrzut ekranu 2016-06-08 o 14.55.29

Michał Lubina

Pani Birmy

(Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2015)

Pani Birmy to pierwsza biografia Suu Kyi w języku polskim. Opierając się na dwóch rozmowach przeprowadzonych z działaczką oraz na bogatym materiale źródłowym, Autor pokazuje, że Suu Kyi zawsze była politykiem, i udowadnia, że właśnie przez pryzmat polityczny należy ją oceniać. Jego tezy idą w poprzek dominującej narracji o Suu Kyi na świecie.

Cena to 42 PLN w przypadku odbioru osobistego w Warszawie (Kamińskiego 2/9) lub 52 PLN (przesyłka pocztą). Decydując się o odbiór osobisty prosimy o potwierdzenie i przesłanie swojego numeru kontaktowego i płatność gotówką przy odbiorze.

Jeśli książka nie będzie odbierana osobiście prosimy o wpłatę 52 PLN (42 + 10 zł za wysyłkę) na konto:
Wydawnictwo Asian Century Kamińskiego 2/9, 03-130 Warszawa 13 1030 0019 0109 8503 0015 3105

WAŻNE! W tytule przelewu proszę koniecznie wpisać: „PANI BIRMY ” oraz ADRES, na który ma być wysłana książka (adres, na który rejestrowaliście Państwo konto bankowe może być inny niż adres korespondencyjny i chcemy mieć pewność, że książka dotrze bezpośrednio do Państwa rąk).

Zrzut ekranu 2016-06-08 o 15.09.36

Paweł Behrendt

Chińczycy grają w go. Napięcie w Azji rośnie

(Wydawnictwo 3S Media, Warszawa 2015)

„Chińczycy grają w go”. Globalne centrum gospodarcze i polityczne coraz bardziej przesuwa się znad Atlantyku na wybrzeża Oceanu Spokojnego. Położone tam, dynamicznie rozwijające się państwa Azji Wschodniej są jednak uwikłane w liczne konflikty, prezentowane w polskich mediach najczęściej jako ciekawostki. Tymczasem znaczenie tych sporów jest dużo większe z racji ich powiązania ze wzrostem potęgi Chin oraz powrotem Japonii na arenę międzynarodową. Autor porównuje te konflikty do wielkiej partii go rozgrywanej przez Chińczyków z, myślącymi, że grają w szachy Amerykanami i Rosjanami. Przekonuje jak bardzo w XXI wieku musimy przewartościować nasz europocentryczny punkt widzenia.

Cena to 24 PLN w przypadku odbioru osobistego w Warszawie (Kamińskiego 2/9) lub 30 PLN (przesyłka pocztą). Decydując się o odbiór osobisty prosimy o potwierdzenie i przesłanie swojego numeru kontaktowego i płatność gotówką przy odbiorze.
Jeśli książka nie będzie odbierana osobiście prosimy o wpłatę 30 PLN (24 + 6 zł za wysyłkę) na konto:

Wydawnictwo Asian Century Kamińskiego 2/9, 03-130 Warszawa 13 1030 0019 0109 8503 0015 3105
WAŻNE! W tytule przelewu proszę koniecznie wpisać:

„CHIŃCZYCY GRAJĄ W GO” oraz ADRES, na który ma być wysłana książka (adres, na który rejestrowaliście Państwo konto bankowe może być inny niż adres korespondencyjny i chcemy mieć pewność, że książka dotrze bezpośrednio do Państwa rąk).

archipelag-znikajacych-wysp-u-iext35250038

Sergiusz Prokurat, Piotr Śmieszek

Archipelag Znikających Wysp

(Wydawnictwo Bezdroża, Gliwice 2015)

Czego poszukuje w Indonezji europejski podróżnik? Różnorodności? Nietrudno o nią w kraju, którego kultura stanowi mozaikę wpływów indyjskich, chińskich, muzułmańskich i europejskich. Ciekawych ludzi? Tych najłatwiej spotkać na Jawie — najbardziej zaludnionej, najlepiej zagospodarowanej wyspie Indonezji. Egzotyki? Spośród 17 tysięcy wysp zamieszkałych jest 6 tysięcy. Każda ma odrębną kulturę, inny język, inne zwyczaje, tradycję, historię. Ludzie żyją tutaj lokalnie, sprawami swojej wyspy, w sojuszu z przyrodą, w izolacji od całego świata, którym zbytnio się nie interesują. I nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak piękny jest ich kraj i ile fascynujących miejsc w sobie kryje.

Cena to 35 PLN w przypadku odbioru osobistego w Warszawie (Kamińskiego 2/9) lub 41 PLN (przesyłka pocztą). Decydując się o odbiór osobisty prosimy o potwierdzenie i przesłanie swojego numeru kontaktowego i płatność gotówką przy odbiorze.

Jeśli książka nie będzie odbierana osobiście prosimy o wpłatę 41 PLN (35 + 6 zł za wysyłkę) na konto:
Wydawnictwo Asian Century Kamińskiego 2/9, 03-130 Warszawa 13 1030 0019 0109 8503 0015 3105

WAŻNE! W tytule przelewu proszę koniecznie wpisać: „ARCHIPELAG oraz ADRES, na który ma być wysłana książka (adres, na który rejestrowaliście Państwo konto bankowe może być inny niż adres korespondencyjny i chcemy mieć pewność, że książka dotrze bezpośrednio do Państwa rąk).

MiedzyPapiezem

Pod redakcją Andrzeja Zająca

Między papieżem a wielkim chanem : o franciszkanach w Azji środkowo-wschodniej

(Instytutu Studiów Franciszkańskich, Kraków 2015)

Książka zawiera zbiór artykułów napisanych przez wybitnych znawców historii peregrynacji franciszkanów na krańce ówczesnego świata, do Mongolii i do Chin. Autorzy dziesięciu artykułów opisują początki chrześcijaństwa w Azji Środkowej i Wschodniej i pionierski udział franciszkanów w budowaniu struktur zachodniego chrześcijaństwa na tamtejszych terenach, począwszy od pierwszych podróży do serca imperium wielkich mongolskich chanów, aż po XX wiek.

Cena to 29 PLN w przypadku odbioru osobistego w Warszawie (Kamińskiego 2/9 lub 35 PLN (przesyłka pocztą). Decydując się o odbiór osobisty prosimy o potwierdzenie i przesłanie swojego numeru kontaktowego i płatność gotówką przy odbiorze.

Jeśli książka nie będzie odbierana osobiście prosimy o wpłatę 35 PLN (29 + 6 zł za wysyłkę) na konto:
Wydawnictwo Asian Century Kamińskiego 2/9, 03-130 Warszawa 13 1030 0019 0109 8503 0015 3105

WAŻNE! W tytule przelewu proszę koniecznie wpisać:
„FRANCISZKANIE” oraz ADRES, na który ma być wysłana książka (adres, na który rejestrowaliście Państwo konto bankowe może być inny niż adres korespondencyjny i chcemy mieć pewność, że książka dotrze bezpośrednio do Państwa rąk).

pakistan

Agnieszka Kuszewska 

Zrozumieć Pakistan

(Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2015)

Analiza geopolitycznego znaczenia Pakistanu, ze szczególnym uwzględnieniem niestabilnej sytuacji wewnętrznej w państwie i jego polityki zagranicznej, ukazująca Pakistan (państwo o potencjale nuklearnym) w kontekście regionalnym jako znaczący element ładu międzynarodowego w Azji Południowej, którego ewentualna dezintegracja mogłaby mieć destrukcyjny skutek dla systemu bezpieczeństwa. Autorka opisuje sytuację we wszystkich prowincjach i jednostkach administracyjnych Pakistanu, akcentując ich etniczno-kulturową specyfikę oraz rywalizację na linii centrum-peryferia.

Książka pokazuje zróżnicowanie współczesnego Pakistanu i daje czytelnikowi możliwość zbudowania wizerunku Pakistanu odbiegającego w dużym stopniu od tego, co prezentują mass-media.

Cena to 30 PLN w przypadku odbioru osobistego w Warszawie (Kamińskiego 2/9) lub 36 PLN (przesyłka pocztą). Decydując się o odbiór osobisty prosimy o potwierdzenie i przesłanie swojego numeru kontaktowego i płatność gotówką przy odbiorze.

Jeśli książka nie będzie odbierana osobiście prosimy o wpłatę 36 PLN (20 + 6 zł za wysyłkę) na konto:
Wydawnictwo Asian Century Kamińskiego 2/9, 03-130 Warszawa 13 1030 0019 0109 8503 0015 3105

WAŻNE! W tytule przelewu proszę koniecznie wpisać:
„FRANCISZKANIE” oraz ADRES, na który ma być wysłana książka (adres, na który rejestrowaliście Państwo konto bankowe może być inny niż adres korespondencyjny i chcemy mieć pewność, że książka dotrze bezpośrednio do Państwa rąk).

10525863_882114801829153_4297096726259680503_n
Michał Lubina

Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014

(Wydawnictwo Akademicka, Kraków 2014)

„Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014” Michała Lubiny to pierwsza w języku polskim całościowa monografia opisująca współczense stosunki rosyjsko-chińskie. Bazując na bogatym materiale źródłowym i osobistej znajomości Rosji i Chin, autor głosi, że lata 1991-2014 stanowią okres przełomowy w stosunkach na linii Moskwa-Pekin. Po raz pierwszy w historii najnowszej to Chiny stały się parterem silniejszym, zyskując wieloaspektową przewagę nad Rosją w relacjach wzajemnych, która to przewaga będzie się tylko pogłębiać.

Książka ta ma na celu przybliżyć współczesne stosunki rosyjsko-chińskie od roku 1991 do listopada 2014 roku. Pokazać, w jaki sposób rosyjski „niedźwiedź” znalazł się w cieniu chińskiego „smoka”. W ciągu dwudziestu trzech lat Pekin był w stanie narzucić Rosji własną wizję relacji – oczywiście nie bez problemów i nie zawsze ze stratą dla Rosji. Uczynił to – i nadal czyni – jednak właśnie w sposób przypominający grę w go. Tak, że chociaż gra toczy się dalej, to wyraźnie zarysowuje się przewaga chińska, ale nie jest ona zero-jedynkowa (kiedy zysk jednego gracza powoduje stratę drugiego). Tu wszystko jest zdecydowanie bardziej względne, tak jak względny jest chiński świat, w którym nie ma miejsca na jednoznaczności. Przekładając to na relacje rosyjsko-chińskie, oznacza to, że zysk Chin niekoniecznie zawsze oznacza stratę Rosji. Albo też, że przegrany może nawet nie zorientować się, kiedy został pokonany.

Cena to 45 PLN w przypadku odbioru osobistego w Warszawie (Kamińskiego 2/9 lub 51 PLN (przesyłka pocztą). Decydując się o odbiór osobisty prosimy o potwierdzenie i przesłanie swojego numeru kontaktowego i płatność gotówką przy odbiorze.

Jeśli książka nie będzie odbierana osobiście prosimy o wpłatę 51 PLN (45 + 6 zł za wysyłkę) na konto:
Wydawnictwo Asian Century Kamińskiego 2/9, 03-130 Warszawa 13 1030 0019 0109 8503 0015 3105

WAŻNE! W tytule przelewu proszę koniecznie wpisać:
„NIEDŹWIEDŹ W CIENIU SMOKA” oraz ADRES, na który ma być wysłana książka (adres, na który rejestrowaliście Państwo konto bankowe może być inny niż adres korespondencyjny i chcemy mieć pewność, że książka dotrze bezpośrednio do Państwa rąk)


birma_trio12
Michał Lubina

Birma. Historia państw świata XX i XXI wieku

(Wydawnictwo Trio, Warszawa 2014)

O Birmie, będącej w Polsce prawie terra incognita, wiemy niewiele. Tymczasem państwo to było przez wieki jednym z najważniejszych mocarstw politycznych i militarnych w Azji. Birma stworzyła Trzy Imperia, będące w okresie prekolonialnym jednymi z najważniejszych organizmów państwowych kontynentu azjatyckiego. Podbita i skolonizowana przez Brytyjczyków, po uzyskaniu niepodległości w 1948 podniosła się w latach 50-tych XX wieku do roli jednego z liderów ruchu państw niezaangażowanych. Niestety, na skutek fatalnej polityki rządzącej od 1962 roku junty wojskowej, Birma popadła w izolację i nędzę. Jej losy dramatycznie odmieniły się wszakże w 2011 roku na skutek zainicjowanego programu reform i otwarcia na świat. To właśnie te reformy sprawiły, że Birma jest obecnie jednym z najbardziej fascynujących państw na politycznej mapie świata

Prezentowana książka jest to pierwszą w języku polskim historią Birmy. Napisana na podstawie osobistej znajomości kraju przez autora, barwnym i potocznym językiem, przedstawia zagmatwane zagadnienia w sposób prosty i przejrzysty. Nie stroni również od kontrowersyjnych i obrazoburczych tez, idących w poprzek wielu potocznym i publicystycznym interpretacjom polityki birmańskiej.

lzy-mojej-duszy-b-iext25192382

Kim Hyon Hui

Łzy mojej duszy

(Veni Vidi Vici, Kraków 2014)

Kim Hyon Hui zabiera czytelników w podróż po swoim życiu. Pilna uczennica, córka północnokoreańskiego dyplomaty z początkiem studiów została zwerbowana do pracy w charakterze szpiega. Przez lata uczono ją języków, trenowano w kwestiach operacyjnych, a także przekonywano, że tylko Wielki Wódz Kim Ir Sen jest w stanie zjednoczyć Koreę. Hui ze szczegółami opisuje techniki indoktrynacyjne, jakim poddawani są w Korei zarówno szpiedzy, jak i zwykli obywatele.

Najważniejszym zadaniem, jakie zostało jej powierzone, było wysadzenie w powietrze samolotu KAL858 – gdyby misja się powiodła, Hui miała zostać zwolniona z obowiązku pracy w służbach specjalnych. Agentce podróżującej z fałszywym japońskim paszportem udało się podłożyć ładunek wybuchowy, przesiąść się do innej maszyny i dostać się do Bahrajnu, tam jednak ona i współpracujący z nią szpieg zostali zatrzymani. Jej wspólnik zdążył zażyć cyjanek, Kim Hyon Hui została oskarżona o spowodowanie zamachu terrorystycznego i skazana w Korei Południowej na karę śmierci. To, co stało się później, było niewiarygodne zarówno dla rodzin ofiar, jak i samej oskarżonej – prezydent Korei Południowej ułaskawił skazaną agentkę tłumacząc, iż została ona poddana praniu mózgu i skrajnej manipulacji i nie była zdolna realnie ocenić sytuacji.

Kim Hyon Hui napisała autobiografię „Łzy mojej duszy”, by opowiedzieć światu swoją historię, a także by pomóc rodzinom ofiar zamachu – honoraria należne autorce z tytułu sprzedaży książki trafiają bowiem na ich konta.

 

okładka_birma_lubina_michał
Michał Lubina

Birma: centrum kontra peryferie

(Krakowska Oficyna Naukowa TEKST, 2014)

Książka dostępna za darmo w formacie pdf

„Birma: centrum kontra peryferie” to pierwsza w języku polskim i pierwsza w polskiej nauce całościowa monografia traktująca o kwestii etnicznej w Birmie, a więc relacjach pomiędzy birmańskim centrum a niebirmańskimi peryferiami. Michał Lubina opisuje w niej przyczyny, przebieg oraz konsekwencje konfliktu centrum-peryferie trwające nieprzerwanie od początku niepodległości Birmy w 1948 roku do dnia dzisiejszego.

Konflikt centrum- peryferie, czyli antagonizm między birmańską większością a nie-birmańskimi mniejszościami, jest najważniejszym problemem politycznym, kulturowym i społecznym współczesnej Birmy, zaś jego rozwiązanie pozostaje głównym wyzwaniem stojącym przed tym zmieniającym się krajem. To ten konflikt od początku niepodległości państwa birmańskiego powodował niestabilność społeczną, nieproporcjonalny wzrost znaczenia armii, różne plagi społeczne i wiążącą się z nim korupcję życia gospodarczego. Zaś obecnie problem stanowi podstawowe zagrożenie dla sukcesu procesu przemian politycznych i ustrojowych w państwie birmańskim.

Konflikt centrum-peryferie jest przede wszystkim problemem politycznym, a jego złożoność sprawia, iż pod względem skomplikowania można przyrównać Birmę do azjatyckiego odpowiednika Bałkan, z tą różnicą, że grup etnicznych jest znacznie więcej, antagonizmy trwają dłużej i mogą, choć oczywiście nie muszą, doprowadzić do jeszcze bardziej krwawego zakończenia.

work_2.0_prokurat

Sergiusz Prokurat

Work 2.0: nowhere to hide

(CreateSpace Independent Publishing Platform, 2013)

Work is changing profoundly in new digital age. The whole world of work is in evolution. The old employment system of secure, lifelong jobs with predictable advancement and stable pay is dead. For some time now we’ve observed a greater focus on flexibility, mobility, and the ability of quick adaptation of workers. The new era of Work 2.0 is coming driven by: work virtualisation, nonroutine creativity, hyperspecialisation, and reduction of communication, coordination and interactions costs. This calls for a different approach to management and work. However, technology is a double-edged sword, with the power to both liberate and enslave.

The recession is said to be over, but you’ll never get your old job back – it’s disappeared and you can’t even blame the Chinese! Your job no longer exists – it’s been automated. Book „Work 2.0” isn’t just a description of what is happening to the labor market, how we’re working nowadays, it’s a complete how-to guide for successfully navigating today’s treacherous jobs environment, mitigating the risks of job loss, job insecurity, and increasing automation. Book is discussing the repercussions of automation, changes in the economic balance between East and West in terms of work, the growing importance of innovation and creativity for creating value, how companies can take advantage of the new situation and how can individuals stay competitive on the labour market.

How do you survive and thrive in the new labour market? How can workers cope in an economy which doesn’t generate stable lifelong careers? How can companies remain competitive and manage armies of dispersed hyperspecialists? You’ve become the newest victim of Work 2.0, a force you can’t possibly fight – but you can join it! If you are looking for a job – why not create one for yourself? If your company is losing its best talent – why not listen to what your workers are saying. Let them work anywhen. After all, there is nowhere to hide from the wave of creative destruction.

indie-oprawa-mikka_79980
Krzysztof Iwanek, Adam Burakowski

Indie. Od kolonii do mocarstwa. 1857-2013

(Wydawnictwo Naukowe PWN, 2013)

Indie to fascynujące, pełne kontrastów państwo. Z jednej strony nazywane „największą demokracją świata”, z drugiej rozdzierane są przez liczne wewnętrzne konflikty i spory. Mając drugą co do wielkości na świecie liczbę obywateli, posiadając duże zasoby naturalne i silny rynek wewnętrzny mogą pochwalić się znacznym potencjałem gospodarczym. Koncerny indyjskie są w stanie wykupywać firmy brytyjskie, ale równocześnie setki milionów Hindusów żyje w biedzie, a ponad 1/4 wciąż nie potrafi czytać i pisać.

Książka opisuje historię Indii w XIX i XX w., aż do 2013 r. Opisano w niej główne procesy polityczne, gospodarcze i międzynarodowe, konflikty zbrojne i społeczne, a w mniejszym stopniu także zagadnienia administracyjne, prawne, religijne, tożsamościowe czy edukacyjne. Osobny rozdział poświęcono stosunkom polsko-indyjskim. Dodatkowe materiały to: kalendarium najważniejszych wydarzeń, listy wicekrólów brytyjskich, prezydentów i premierów niepodległych Indii, mapy i schemat struktury politycznej w Indiach.

system_krld_1

Nicolas Levi

System polityczny Korei Północnej. Aspekty kulturowe

(ASKON, 2013)

Korea Północna będąca tematem prezentowanej publikacji ma wszelkie podstawy do tego, aby wywierać znaczący wpływ na politykę światową, tam bowiem stykają się ze sobą aż trzy potęgi naszego globu: Rosja, Chiny i Korea Południowa. Geograficzne położenie Korei Północnej i specyficzny układ polityczny wpłynęły na to, że ten kraj odegrał, odgrywa i będzie odgrywać ważną rolę w historii Dalekiego Wschodu.

Problem tytułowy prezentowanej pracy – model polityczny Korei Północnej, często i od dawna jest podejmowany w publikacjach azjatyckich, jednak ta książka jest pozycją pionierską na polskim rynku wydawniczym i choćby z tego względu Autor ma nadzieję przyciągnąć uwagę Czytelników. Celem tej publikacji jest poszukiwanie wartości ważnych dla Korei Północnej w historii Korei, ale także przybliżenie specyfiki modelu politycznego Korei Północnej. Dlatego Autor sądzi, że warto zapoznać polskiego Czytelnika chociażby z częścią tradycji politycznej Korei Północnej.

ksiazka_628390_9788376417318_indie-i-pakistan-w-stosunkach-miedzynaro


Agnieszka Kuszewska

Indie i Pakistan w stosunkach międzynarodowych. Konflikty, strategie, bezpieczeństwo

(Difin, 2013)

Publikacja stanowi kompendium wiedzy o kluczowych elementach specyfiki stosunków międzynarodowych w Azji Południowej, w tym znaczenia tego regionu w strategicznej rywalizacji o mocarstwowe wpływy w drugim dziesięcioleciu XXI wieku. W tym celu dokładnie scharakteryzowany został przebieg i szczególne uwarunkowania relacji Chin i Stanów Zjednoczonych z Indiami i Pakistanem, autorka omawia także znaczenie Afganistanu w polityce obydwu południowoazjatyckich państw.

Książka będzie z pewnością przydatna każdemu, kto interesuje się stosunkami międzynarodowymi w wymiarze globalnym, gdyż nie sposób poruszać się w polityce współczesnego świata, nie znając niuansów polityki Azji Południowej i dwóch głównych graczy – Indii i Pakistanu – gdzie skupiają się interesy takich mocarstw, jak USA czy Chiny. Praca z pewnością w sposób pożyteczny poszerza wiedzę także specjalistów zajmujących się problematyką Azji Południowej, w tym kwestiami kultury, gospodarki czy religii.

Monografia może z powodzeniem służyć także jako podręcznik akademicki dla studentów politologii, stosunków międzynarodowych, kulturoznawstwa, orientalistyki czy ekonomii, którzy zainteresowani są problematyką Azji jako takiej.

Publikacja może być przydatna dla osób zainteresowanych problememi współczesnego bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym zagadnieniami związanymi z terroryzmem.

Michał Lubina

i inni

Poza utartym szlakiem

(Mercator, 2013)

Przeciąć szlaki narkotykowych karteli w gwatemalskiej dżungli, poznać w Libanie inną twarz Hezbollahu, zobaczyć ludzi, którzy na tajlandzkiej wyspie przekłuwają swoje policzki maczetami i nożami. Czy tak mogą wyglądać przygody w podróży? Autorzy tego zbioru pokazują, że mogą.

Podróż to odkrywanie, a droga bywa ważniejsza niż cel. Siedemnaście opowieści, które różnią się stylem, tematem i bohaterami. Każda z nich to podróż poza utarty szlak, zarówno ten na mapie, jak i ten w głowie. Jeśli z niego zejdziemy możemy spotkać niedźwiedzie i kleszcze-olbrzymy nad Bajkałem, dowiedzieć się jak smakuje psie mięso podawane na chrześcijańskim weselu w Indonezji i jakie produkty, poza wódką, królują w mongolskich sklepach. Opowiedzą o tym m.in. : Robb Maciąg, Andrzej Muszyński, Bartłomiej Tofel, Katarzyna Boni, Anna Alboth, Jakub Rybicki, Grzegorz Król i inni.

Autorzy tej książki spotkali się na portalu o niezależnym podróżowaniu Peron4.pl. To miejsce stworzone dla podróżujących na własną rękę, z dala od biur podróży i oświetlanych fleszami zabytków. Jest o tym, że podróżowanie to normalna sprawa, że można to robić za niewielkie pieniądze, samodzielnie, w grupie albo z dzieckiem pod pachą i nie ma się czego bać. Odnajdzie się tu każdy, kto twierdzi, że lepsze jest życie w drodze niż nowa plazma na ścianie.

Książka powstała ze wspólnej inicjatywy Wydawnictwa Mercator i portalu Peron4.pl.

Autorów tej książki łączy jedno: doznali tego, o czym nie przeczyta się w przewodnikach. Dotknęli sedna miejsc, które odwiedzili. Nie chwalą się, że zjechali z utartego szlaku, lecz pokazują, co się poza takim szlakiem dzieje. Fascynująco, barwnie i co najważniejsze – prawdziwie.

Nicolas Levi

z zespołem

Korea Północna: Poszukując Prawdy

(Kwiaty Orientu, 2012)

Pierwsza i jedyna taka książka na rynku polskim o Korei Północnej. Autor ukazuje nieznaną nam dotychczas Koreę. Przewodnik po kraju, o którym niewiele wiemy, a wiedzieć powinniśmy.

Korea Północna to najbardziej tajemniczy i najmniej opisywany kraj świata. Totalna izolacja wewnętrzna i zewnętrzna sprawia, że o państwie, systemie i ludziach, którzy tam żyją, wiemy najczęściej tylko tyle, ile rządząca elita zechce nam ujawnić. Korea Północna to bez wątpienia polityczny fenomen, kraj, który w oficjalnym przekazie określa się jako raj na ziemi i państwo powszechnej szczęśliwości. W rzeczywistości jest najbardziej represyjnym państwem świata z niewolniczym systemem kastowym, wszechogarniającym terrorem i nieznanym w tym stopniu na świecie – kulcie przywództwa. Korea Północna to polityczna hybryda, której oficjalna ideologia przypomina piorunujący cocktail stalinizmu, szowinizmu, rasizmu i tradycjonalizmu. Warto poznawać Koree Północną jako ostrzeżenie, a jednocześnie laboratorium, jak żyje się w kraju ludziom poddanym terrorowi, nieustannym represjom i totalnej inwigilacji. Korea Północna w niczym nie przypomina dawnych upadłych reżimów Europy Wschodniej. Jest jednak ostrzeżeniem przed ślepą wiarą w ideologię, utopię i paranoiczne sny dyktatora. Prof. Zw. Dr. Hab. Waldemar J. Dziak Korea Północna – Poszukując prawdy pod redakcją Nicolasa Leviego to pierwsza na rynku polskim książka o tym tajemniczym kraju. To lektura obowiązkowa dla tych, którym los innych nie jest obojętny.

Radosław Pyffel

Chiny w Roku Olimpiady

 (Biblioteka Wolności, 2008)

To pierwsza od wielu lat na polskim rynku książka (wydana w 2008 roku) prezentująca współczesne Chiny okiem polskiego dziennikarza i socjologa, który spędził w Chinach wiele lat i  posługuje się językiem chińskim. W dodatku napisana jest z polskiej perspektywy. Czytelnik dowie się z lektury tej książki jak naprawdę funkcjonowały współczesne Chiny, tuż przed Olimpiadą w Pekinie, która zmieniła sposób w jaki świat patrzy na ten kraj.

Książka dostępna za darmo w formacie pdf

Isabelle Attané

Tam, gdzie dzieci są luksusem. Chiny wobec katastrofy demograficznej

(Studio Emka, 2012)

Jutro może już nie być Wielkich Chin. Druga potęga gospodarcza planety dzisiaj, może wkrótce stać się o wiele mniej widoczna na światowej scenie… Skąd taki scenariusz, sprzeczny ze wszystkimi prognozami? Z jedynego zasadniczego powodu, wyraźnie niedocenianego przez wszystkich obserwatorów: demografii, która stając się zbyt trudna do uniesienia przytnie skrzydła chińskiemu smokowi.

Za wiele osób starych, za mało młodych. W perspektywie 2050 roku chińska siła robocza, decydująca dzisiaj o sile gospodarki kraju, zmniejszy się o 160 milionów osób. Młodzi, wysoko wykwalifikowani napotkają coraz więcej trudności w dostępie do rynku pracy, podczas gdy starsi, którym państwo ciągle nie jest w stanie zapewnić godziwych warunków życia, będą dla następnych pokoleń ciężarem nie do udźwignięcia. Chiny staną się „stare” zanim będą bogate. A na ich coraz mniej licznych dzieciach spoczywać będą nadmierne oczekiwania.

Po dwóch latach badań Isabelle Attané rysuje nam precyzyjny obraz „kraju, gdzie dzieci są luksusem”. Obsesja posiadania jedynaków, eliminacja dziewczynek, zniszczenia powodowane przez biedę, niedożywienie i AIDS stanowią mnóstwo bomb z opóźnionym zapłonem… Dodajmy do tego niebezpieczeństwa stresu, związanego z edukacyjnym wyścigiem z „przeszkodami”, tradycyjnymi, skomplikowanymi stosunkami między rodzicami i dziećmi oraz poważnymi nierównościami geo-demograficznymi.

Ta daleka od banału i utartych ścieżek książka, bogata we własne spostrzeżenia autorki i liczne opinie naocznych świadków, odkrywa nam giganta na glinianych nogach. Jest jednocześnie swoistym memento dla krajów, gdzie kwestie demograficzne stają się poważnym problemem.

Hu Peifang (Irena Sławińska)

Zaprosić księżyc

(Rosikon Press, 2012)

Zaprosić Księżyc“ jest kolejną po „Chińszczyźnie“ powieścią Hu Peifang znanej polskiemu czytelnikowi jako Irena Sławińska. Autorka publikacji od dawna próbuje przybliżyć Polakom Chiny czy przez tłumaczenie głośnej książki „Kwiat śliwy w złotym wazonie“, czy też uczestnicząc w tworzeniu filmu „Kochankowie roku tygrysa“. Ostatnia publikacja Sławińskiej ukazuje nam Chiny takimi jakimi były naprawdę w okresie wojny japońsko-chińskiej. Poznajemy ten kraj przez pryzmat dziejów jednej rodziny, które wydają się być głównym tematem powieści, ale wnikliwy czytelnik z pewnością zapamięta niezwykły świat innej kultury, w który wprowadza nas ta publikacja. Perypetie związane z dorastaniem, zwykłym życiem konkretnych osób są tylko pretekstem do pokazania jak to zwykłe życie wygląda w Chinach. Książka Hu Peifang przenosi nas do innego świata, w nieznane klimaty i przemienia nasz sposób obserwacji – życie tej rodziny oglądamy innymi oczami. Dla mocno zakorzenionych w Europie czytelników może wydać się to kulturowym szokiem. Dziwimy się, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu codzienność mogła być aż tak różna od naszej i łatwiej nam zrozumieć jej dzisiejszą inność. Ludzie zaznajomieni z chińską kulturą, między innymi sinolog i podróżniczka Elżbieta Dzikowska, są zachwyceni autentycznością książki. Obserwując dorastanie Nefrytki, a później jej córki Słodziutkiej nie dość, że zacieśniamy z bohaterami więzi, ale przede wszystkim dowiadujemy się o przepięknych, czasem wręcz niewiarygodnych i niesamowitych dla nas formach rytuałów, które tak ważne są w Państwie Środka. Poznajemy ceremonię ślubu i wesela, przychodzenia na świat dziecka, ale również śmierci. Uczestniczymy w uroczystościach urodzin, czujemy wręcz zapachy orientalnych potraw, celebrujemy picie herbaty. Obserwujemy zmianę statusu społecznego bohaterów, ale też ich przemijanie. Wszystko to niepozornie oplata wspaniała chińska kultura, która z kartki na kartkę staje nam się coraz bliższa. Powieść gorąco polecają pisarz i dyrektor Teatru Polskiego Radia, Janusz Kukuła oraz aktor i współtwórca Teatru 6. Piętro, Michał Żebrowski.

Mike Kim

Z piekła do wolności

(PWN, 2012)

Porażający reportaż o uchodźcach z Korei Północnej, problemie handlu kobietami i dziećmi oraz wykorzystywaniu uciekinierów jako niewolniczej siły roboczej. Wstrząsające relacje naocznych świadków.

Ngor Haing

Pola śmierci

(Fronda, 2011)

W latach 1975-1979 Kambodża znalazła się pod rządami Czerwonych Khmerów, na czele których stanął Pol Pot i nikomu nieznana Angka. Rządy komunistyczne pogrążyły kraj w wojnie domowej, dokonując masowych egzekucji i ludobójstwa. Mieszkańcy zostali wysiedleni do wiejskich komun, gdzie zmuszono ich do uprawy ziemi i pracy w nieludzkich warunkach. Zlikwidowano szkoły, zamknięto świątynie, odizolowano kraj od reszty świata.

Tragedia jaka rozegrała się w Kambodży przedostała się do świadomości publicznej dzięki brytyjskiej produkcji The Killing Fields (Pola śmierci), w której zagrał Haing Ngor, kambodżański uchodźca.

W 1985 roku Ngor otrzymał za swoja  drugoplanowa role Oskara. Ale Nagroda Akademii Filmowej nie była dla niego tak ważna, jak sama możliwość pokazania światu okrucieństwa reżimu Czerwonych Khmerów.

Konrad Godlewski

Korea Szerokopasmowa

Kwiaty Orientu, 2012

Edwin Bendyk: Są książki, na które się czeka, nie wiedząc, że już się rodzą. Na książkę o Korei czekałem od wielu lat, zakochany w tym kraju od pierwszego kęsa kimchi. Zaproszenie przez Konrada Godlewskiego do dziewiczej lektury ?Korei szerokopasmowej? było więc miłym zaskoczeniem i obietnicą przygody. Nie zawiodłem się. Autor łączy kompetencje znawcy i miłośnika Dalekiego Wschodu z warsztatem wytrawnego dziennikarza. To optymalne połączenie, pozwalające uniknąć pułapek poznawczych czyhających w Korei Południowej na każdym kroku. Efektem tego połączenia jest barwna, pełnokrwista lecz wolna od naiwnego zauroczenia egzotyką opowieść o jednym z najciekawszych miejsc na ziemi. Warto je odwiedzić razem z Konradem Godlewskim, by posmakować najlepszej kimchi w Seulu i zrozumieć, jak Koreańczycy podbili cyberprzestrzeń i kolonizują przyszłość.

KSIĄŻKI NIEDOSTĘPNE:

 Radosław Pyffel/ Joanna Kowalska-Iszkowska

Chińska ruletka

(Newsweek, 2008)

Jak mówi chińskie przysłowie, jeżeli jedziesz na tygrysie, nie możesz z niego spaść, bo wtedy cię pożre. Wiedzą o tym rządzący, zwłaszcza że w chińskiej historii kaci często zamieniali się miejscami z ofiarami. Jeżeli więc karta się odwróci i partyjni towarzysze stracą władzę, być może lud obejdzie się z nimi łaskawiej. Pozostaje jeszcze pytanie  – czy w tej ryzykownej grze władza jest skłonna pozwolić, by ważne dla społeczeństwa decyzje zapadały poza jej kontrolą?

Janek Żdżarski

Chiny 431 km/h

(terraQuest 2008)

Książka przedstawia zmiany, jakie dokonały się w przeciągu ostatniej dekady w Chinach, a także pokazuje te zachodzące właśnie teraz, niejako na naszych oczach, na chwilę przed Igrzyskami.

Ryszard Żelichowski (red.)

Świat i Polska wobec globalnych wyzwań

Praca zbiorowa, w której poruszone zostały największe problemy i wyzwania XXI wieku: od amerykańskiej polityki zagranicznej i terroryzmu poprzez zagadnienie demokracji aż do kwestii historycznych, które mają wpływ na teraźniejszość. Szczególnie polecamy artykuł eksperta CSPA Nicolasa Leviego: „Zarys historii stosunków między Polską Republiką Ludową a Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną”.

Degefe Gemechu (red.)

Współczesny Daleki Wschód w stosunkach międzynarodowych – rywalizacja i mocarstwowość

(INP UWM 2008)

Praca zbiorowa traktująca o relacjach między najważniejszymi państwami Azji Wschodniej. W książce poruszona jest między innymi kwestia chińsko-amerykańskich relacji handlowych, wzrastanie potencjału Indii czy też sytuacja Hongkongu w dziesięć lat po przyłączeniu go do ChRL.

option99
シースルーライト

KOMENTARZE: 1

  • Hi. Ja rownez chcialabym zakupic egzemplaz.

Pozostaw odpowiedź