Chiny news

Koreańska próba jądrowa, Chiny wyraziły sprzeciw

Przeprowadzona rano przez Koreę Północną podziemna próba atomowa wywołała na świecie zdecydowany sprzeciw i głębokie zaniepokojenie. Test nazwano m.in. groźną prowokacją, zagrożeniem dla świata czy nieprzemyślaną, nieodpowiedzialną decyzją. Prezydent USA Barack Obama napisał w wydanym oświadczeniu, że „stanowczo potępia” działanie Korei Północnej i wzywa społeczność międzynarodową do odpowiedniej reakcji.
Zdaniem rosyjskich źródeł wybuch miał moc 10-20 kiloton TNT (trotylu) i był silniejszy od eksplozji z 2006 roku, której siła wyniosła od 5 do 15 kiloton TNT.
„25 maja, w ramach wzmacniania naszych środków obronnych, pomyślnie przeprowadziliśmy kolejny test nuklearny” – podała oficjalna północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Próbę „bezpiecznie przeprowadzono na wyższym poziomie w sensie mocy wybuchu i technologii kontroli” – dodała agencja.
Bezpośrednio po próbie jądrowej przeprowadzono serię testów rakiet krótkiego zasięgu.
Według anonimowych źródeł amerykańskich KRLD powiadomiła o swoich planach Stany Zjednoczone z wyprzedzeniem mniejszym niż godzina.
Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zapewnił, że Teheran nie współpracuje z Phenianem ani w dziedzinie technologii rakietowych, ani nuklearnych.
Świat jednoznacznie potępił decyzję KRLD jako zagrażającą globalnemu pokojowi i bezpieczeństwu. Jeszcze w poniedziałek sprawa ma być przedmiotem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że północnokoreańska próba „stanowi przedmiot głębokiego zaniepokojenia wszystkich państw” i potępił jej przeprowadzenie. Ocenił, że USA i społeczność międzynarodowa „powinny podjąć działania” w reakcji na posunięcia władz w Phenianie.

Koordynator unijnej dyplomacji Javier Solana zajął podobne stanowisko, potępiając test oraz wskazując na „nieodpowiedzialne działania Korei Płn., wymagające zdecydowanej odpowiedzi społeczności międzynarodowej”. Zaznaczył, iż UE pozostaje w kontakcie ze swymi partnerami w sprawie „odpowiednich działań”. Solana podkreślił, że test stanowił „jawne pogwałcenie” decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Mega Shark vs. Giant Octopus movie download
Także rosyjskie MSZ oceniło, że północnokoreańska próba narusza rezolucję ONZ i jest poważnym ciosem dla wysiłków międzynarodowych skierowanych na umocnienie traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (ang. NPT).
Rzeczniczka prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, Natalia Timakowa, oświadczyła, że „test nuklearny przeprowadzony w regionie przylegającym do terytorium Federacji Rosyjskiej wywołuje głębokie ubolewanie i jak najpoważniejsze zaniepokojenie”.
„Zdecydowany sprzeciw” wyraziły Chiny – kolejny z uczestników sześciostronnych rokowań poświęconych programowi atomowemu Korei Płn.
Francuskie MSZ zapowiedziało, że Paryż zabiegać będzie o zaostrzenie sankcji wobec Phenianu.
Również brytyjski premier Gordon Brown „w jak najsilniejszych słowach” potępił Phenian. Zdaniem Browna decyzja o przeprowadzeniu testu atomowego była „błędna, nieprzemyślana i stanowi zagrożenie dla świata”. Szef MSZ Włoch Franco Frattini nazwał z kolei test „groźną prowokacją”, a rzecznik niemieckiego resortu spraw zagranicznych – „nieodpowiedzialną prowokacją”.
„Głębokie zaniepokojenie” próbą Phenianu wyraziło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Próba nuklearna – napisano w oświadczeniu – stanowi pogwałcenie zapisów rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 1718 z 2006 roku i wpływa negatywnie na sytuację bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim i w regionie Azji Północno-Wschodniej.
„Polska wzywa KRLD do podjęcia pełnej współpracy ze społecznością międzynarodową w celu wznowienia wysiłków zmierzających do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. W tym kontekście szczególnie ważny jest powrót do formuły rozmów sześciostronnych oraz współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej” – czytamy w dokumencie.
W opinii emerytowanego generała prof. Stanisława Kozieja, próba nuklearna jest argumentem za budową systemu przeciwrakietowego.
Działanie Phenianu „potwierdza strategiczną potrzebę rozwijania systemu obrony przeciwrakietowej jako jednej z możliwych odpowiedzi na to zagrożenie. – Gdy inne próby powstrzymania go – jak interwencja wojskowa – są nierealne, obrona przeciwrakietowa może być właściwą odpowiedzią przez najbliższe kilkadziesiąt lat – podkreślił Koziej.

Loaded rip Risky Business dvdrip źródło: PAP

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Koreańska próba jądrowa, Chiny wyraziły sprzeciw Reviewed by on 26 maja 2009 .

Przeprowadzona rano przez Koreę Północną podziemna próba atomowa wywołała na świecie zdecydowany sprzeciw i głębokie zaniepokojenie. Test nazwano m.in. groźną prowokacją, zagrożeniem dla świata czy nieprzemyślaną, nieodpowiedzialną decyzją. Prezydent USA Barack Obama napisał w wydanym oświadczeniu, że „stanowczo potępia” działanie Korei Północnej i wzywa społeczność międzynarodową do odpowiedniej reakcji. Zdaniem rosyjskich źródeł wybuch miał moc

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź