Korea Pd news,News

Korea Południowa: Zakaz aborcji zakwestionowany w Sądzie Najwyższym

Źródło: pixabay.com

Obowiązujący od dziesięcioleci zakaz aborcji został zakwestionowany w ten czwartek (24.05) w Sądzie Najwyższym Korei Południowej. Obecnie Korea Południowa jest jednym z niewielu uprzemysłowionych krajów, w których procedura ta jest nielegalna, z wyjątkiem przypadków gwałtu, kazirodztwa i sytuacji, w których zdrowie matki jest zagrożone.

Po tym, jak Sąd Konstytucyjny Korei Południowej rozpatrzył w czwartek (24.05) wezwanie lekarza medycyny, który był ścigany za przeprowadzenie prawie 70 aborcji, naród jest podzielony w kwestii, czy aborcja powinna zostać zdekryminalizowana. Lekarz, który przeprowadził nielegalną procedurę 69 razy, powiedział w sądzie, że obecny zakaz zagraża kobietom i ich bezpieczeństwu, ponieważ ogranicza ich prawo do wyboru własnego losu i dokonywania wyborów dotyczących reprodukcji.

Zgodnie z artykułem 269 i 270 Ustawy Karnej Korei Południowej każdej kobiecie, która poddała się aborcji, grozi jeden rok pozbawienia wolności lub grzywna w wysokości do 2 milionów wonów (7000 zł). Lekarze wykonujący zabieg narażeni są na większe kary – mogą dostać wyrok do dwóch lat pozbawienia wolności. W rzeczywistości prawo z 1953 roku jest sporadycznie egzekwowane.

Chociaż prawo rzadko prowadzi do oskarżeń, wiele działaczek praw kobiet w kraju nawołuje do legalizacji aborcji. W ubiegłym roku do biura prezydenckiego trafiła petycja w celu zniesienia prawa podpisana przez ponad 230 000 Koreańczyków. Głosy wzywające do zmian argumentują, że kryminalizacja pozostawia kobiety podatne na niebezpieczne procedury i szantaż ze strony partnerów.

Nie tylko naród nadal jest podzielony w tej sprawie. Nawet ministerstwa rządowe zareagowały na toczącą się sprawę z udziałem lekarza w różny sposób. Podczas gdy Ministerstwo ds. Równouprawnienia ogłosiło w środę, że ustaliło swoje stanowisko przeciwko zakazowi aborcji, Ministerstwo Obrony otwarcie poparło obowiązujące przepisy, mówiąc, że ochrona życia zarodków jest interesem publicznym.

Natomiast Ministerstwo ds. Równouprawnienia podkreśliło, że Konwencja w sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet, ratyfikowana przez Koreę Południową w 1984 roku, stwierdza, że „partie państwowe podejmą wszelkie kroki w celu wyeliminowania dyskryminacji kobiet we wszystkich sprawach związanych z małżeństwem i relacjami rodzinnymi (w tym) prawa do swobodnego i odpowiedzialnego decydowania o liczbie i rozmieszczeniu dzieci”.

Koh Kyung Shim, ginekolog i członek Human Med, grupy liberalnych lekarzy, powiedziała, że ​​obowiązujące przepisy zmuszają kobiety do poddania się niebezpiecznym procedurom, zagrażając w ten sposób ich zdrowiu, a nawet życiu. – Ponieważ aborcja jest nielegalna, kobiety nie mają dostępu do prawdziwych informacji i właściwej opieki medycznej, a to stawia nastolatki, kobiety niepełnosprawne i kobiety o niskim statusie społeczno-ekonomicznym w większym niebezpieczeństwie, potencjalnie niszcząc ich zdrowie i godność – powiedział Koh w czwartek w Sądzie Najwyższym.

Jednak obecne prawo dotyczące aborcji nadal jest popierane i wspierane przez wiele osób, w tym przez kobiety. Podczas gdy niektóre kobiety protestowały przeciwko obecnemu zakazowi aborcji przed Trybunałem Konstytucyjnym w czwartek, inne kobiety zorganizowały wiec poparcia dla obecnych przepisów, mówiąc, że chroni ono życie. 8 maja w sumie 96 profesorów uniwersyteckich, w tym Ku In Hoe, profesor bioetyki na Uniwersytecie Katolickim w Korei, złożyło oświadczenie przed Trybunałem Konstytucyjnym, że popierają obecne przepisy dotyczące aborcji. Profesor dodała również, że jest przeciwna wszelkim aborcjom, w tym w przypadku gwałtu lub kazirodztwa.

 

Opracowała: Małgorzata Opałka
Źródło: koreaherald.com

Udostępnij:
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia
Korea Południowa: Zakaz aborcji zakwestionowany w Sądzie Najwyższym Reviewed by on 26 maja 2018 .

Obowiązujący od dziesięcioleci zakaz aborcji został zakwestionowany w ten czwartek (24.05) w Sądzie Najwyższym Korei Południowej. Obecnie Korea Południowa jest jednym z niewielu uprzemysłowionych krajów, w których procedura ta jest nielegalna, z wyjątkiem przypadków gwałtu, kazirodztwa i sytuacji, w których zdrowie matki jest zagrożone. Po tym, jak Sąd Konstytucyjny Korei Południowej rozpatrzył w czwartek (24.05)

Udostępnij:
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź