Korea Pn news

Korea Północna wystrzeliła kolejne 25 pocisków

Źródło: voanews.com

Źródło: voanews.com

Korea Północna wystrzeliła kolejne 25 rakiet krótkiego zasięgu w stronę Morza Wschodniego w niedzielę (16.03) wieczorem – poinformowały  południowokoreańskie źródła. Wskazuje się, że był to jeden z pokazów siły w odpowiedzi na trwające wspólne ćwiczenia wojskowe Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.

Korea Północna rozpoczęła wystrzeliwanie pocisków o godzinie 18:20. W ciągu dziesięciu minut wystrzeliła ich aż dziesięć. Kolejna seria pocisków miała miejsce około godziny 20:03 – przez pięć minut wystrzelono osiem pocisków, a w kolejnych pięciu minutach dalsze osiem rakiet – poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Wystrzelenie pozostałych siedmiu rakiet trwało cztery minuty i zaczęło się o 21:28. Według południowokoreańskich wojskowych, rakiety przeleciały około 70 kilometrów przed znalezieniem się w międzynarodowych wodach.

– Rakiety wystrzelono ze wschodniego regionu nadmorskiego Korei Północnej niedaleko Wonsan i poleciały one na wschód – powiedziało wojsko. – Maksymalny zasięg pocisków jest oceniany na 70 kilometrów.

– Korea Północna wystrzeliła większą niż przypuszczano liczbę rakiet – powiedział rzecznik południowokoreańskiego Ministerstwa Obrony, Kim Min Seok. – Nie zakazała lotów i nawigacji na wodach, do których wylądowały pociski. Mogło to spowodować potencjalne zagrożenie dla statków prywatnych jak i samych lotów.

– Wojsko utrzymuje najwyższą gotowość bojową, aby przygotować się na możliwe kolejne wystrzały – powiedziało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. – Wzywamy Koreę Północną do zaprzestania dalszych działań prowokacyjnych – dodano.

Zakłada się, że wystrzelone pocisk były tzw. pociskami krótkiego zasięgu typu ziemia-ziemia (FROG short-range surface-to-surface missiles), które pochodziły ze Związku Radzieckiego i zostały zaprezentowane w 1960 roku w Korei Północnej.

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD) już wcześniej przeprowadziła kilka podobnych prowokacji wojskowych, najwyraźniej w proteście trwających ćwiczeń wojskowych, które potępia jako próbę inwazji. Wojsko przypuszcza także, że może to być również część rutynowych ćwiczeń wojskowych KRLD.

Ćwiczenia wojskowe Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych potrwają do 18 kwietnia i angażują 7500 amerykańskich żołnierzy. W Korei Południowej stacjonuje ok. 28 500 żołnierzy amerykańskich, którzy mają wspierać południowokoreańską armię na wypadek agresji KRLD.

Ostatni wystrzał pocisków nastąpił dwa dni po groźbie Komisji Obrony Narodowej, która zaznaczyła, że KRLD potwierdzi swoją zdolność do odstraszania nuklearnego przeciwko wrogości ze strony USA.

Kim Min Seok dodał, że państwo komunistyczne było już gotowe do przeprowadzenia czwartej próby jądrowej, choć nie odnotowano bezpośrednich przygotowań do testu. KRLD przeprowadzało już testy atomowe w latach 2006, 2009 oraz w lutym ubiegłego roku.

– Wzywamy Koreę Północną do powściągliwości – powiedział na wieść o wystrzeleniu rakiet prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama. – Jesteśmy świadomi, tego co się stało. Ściśle monitorujemy sytuację na Półwyspie Koreańskim – poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu, Jen Psaki. W podobnym tonie oceniła wystrzały rakiet, które miały miejsce na początku marca.

Na podstawie: english.yonhapnews.co.kr, koreatimes.co.kr
Opracowanie: Maria Gęgotek

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Korea Północna wystrzeliła kolejne 25 pocisków Reviewed by on 18 marca 2014 .

Korea Północna wystrzeliła kolejne 25 rakiet krótkiego zasięgu w stronę Morza Wschodniego w niedzielę (16.03) wieczorem – poinformowały  południowokoreańskie źródła. Wskazuje się, że był to jeden z pokazów siły w odpowiedzi na trwające wspólne ćwiczenia wojskowe Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Korea Północna rozpoczęła wystrzeliwanie pocisków o godzinie 18:20. W ciągu dziesięciu minut wystrzeliła ich

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź