Korea Pn news

Korea Północna wyśle swoje drużyny kibicujące na Igrzyska Azjatyckie w Inczhon

źródło: koreaherald.com

źródło: koreaherald.com

Korea Północna zamierza wysłać swoje drużyny kibicujące na Igrzyska Azjatyckie w Inczhon zaplanowane na październik w Korei Południowej w pojednawczym geście.

Komunistyczne państwo już w maju zapowiedziało swoją czynne uczestnictwo w 17. Igrzyskach Azjatyckich, które odbędą się w Inczhon od 19 września do 4 października. Drużyna dopingująca północnokoreańskich zawodników została po raz pierwszy przedstawiona światu od Mistrzostw Azji w Lekkoatletyce w 2005 roku, które także odbywały się w Inczhon w Korei Południowej.

Seul wyraził gotowość do zaakceptowania planu oraz zapowiedział, że będzie też służył wsparciem, choć ze względu na brak czasu pozostałego na przygotowania jest mało prawdopodobnym, że zostanie utworzony jednolity zespół.

– Nasze stanowisko jest takie, że wspieramy sukces Igrzysk Azjatyckich – powiedział podczas spotkania informacyjnego rzecznik Ministerstwa Zjednoczenia, Kim Eui Do. – Planujemy, aby niezbędne przygotowania do udziału północnokoreańskich sportowców i cheerleaderek odbywały się w porozumieniu z komitetem sterującym oraz zgodnie z międzynarodowymi zwyczajami – dodał.

Pjongjang podkreślił, że wysłanie cheerleaderek ma służyć poprawie stosunków międzykoreańskich i wsparciu kroków służących budowie nastroju dla zjednoczenia Korei. Północnokoreańskie władze wezwały przy tym do zakończenia konfrontacji, oszczerstw i sankcji Seulu w transgranicznej wymianie. – Jeśli nasze zasadnicze stanowisko i środki zostaną zrealizowane, to pomoże to znormalizować zaostrzone stosunki między Koreami, złagodzić sytuację na półwyspie i przynieść zmianę sytuacji dla narodowego pojednania i jedności – oświadczyła Północnokoreańska Centralna Agencja Prasowa.

Skład grupy kibicującej prawdopodobnie zwróci uwagę poprzez swoje unikalne stroje i wyposażenie oraz ożywione, zdyscyplinowane ruchy. Korea Północna także wysłała zespół około 300 studentek do Busanu w 2002 roku na Gry Azjatyckie oraz na Letnią Uniwersjadę w Daegu w 2003 roku. Ri Sol Ju, żona przywódcy Kim Dzong Una, wzięła udział w dopingowaniu drużyn południowokoreańskich w 2005 roku w Inczheon jako członek szkoły Kumsong Arts School.

Ogłoszenie o wysłaniu drużyny kibicującej zbiegło się z ostatnimi wydarzeniami: wizytą chińskiego przewodniczącego Xi Jinpinga do Seulu w zeszłym tygodniu i 42. rocznicy porozumienia Wspólnego Komunikatu 4 Lipca, który wzywa do wysiłków na rzecz lepszych relacji i przyszłego zjednoczenia.

W ubiegłym tygodniu Komisja Obrony Narodowej zaapelowała o wstrzymanie ćwiczeń wojskowe i oszczerstw po obu stronach granicy, aby „przynieść nowy punkt zwrotny dla pojednania i współpracy.”

Seul jednak odrzucił propozycję, krytykując Pjongjang za powtarzające się wystrzały rakiet krótkiego zasięgu i wezwał do „szczerego postanowienia”, by porzucić program nuklearny, a nie ogłaszać symbolicznie pokojową ofensywę. – Korea Północna powinna przystąpić do dialogu z nami, a nie powtarzać nieuzasadnione roszczenia – dodał rzecznik Kim. – Argument o tym, że broń nuklearna Korei Północnej nie jest przeszkodą do zjednoczenia lub lepszych stosunków międzykoreańskich i zapewnia pokój i dobrobyt ludzi, nie przekonuje nas – podsumował.

Na podstawie: koreaherald.com
Opracowanie: Maria Gęgotek

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Korea Północna wyśle swoje drużyny kibicujące na Igrzyska Azjatyckie w Inczhon Reviewed by on 9 lipca 2014 .

Korea Północna zamierza wysłać swoje drużyny kibicujące na Igrzyska Azjatyckie w Inczhon zaplanowane na październik w Korei Południowej w pojednawczym geście. Komunistyczne państwo już w maju zapowiedziało swoją czynne uczestnictwo w 17. Igrzyskach Azjatyckich, które odbędą się w Inczhon od 19 września do 4 października. Drużyna dopingująca północnokoreańskich zawodników została po raz pierwszy przedstawiona światu

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź