Korea Pn news

Korea Północna: Rozpoczęcie rozmów dotyczących porwań Japończyków

źródło: koreajoongangdaily.joins.com

źródło: koreajoongangdaily.joins.com

Północnokoreańscy i japońscy wysłannicy we wtorek (1.07) w Pekinie rozpoczęli rozmowy na temat porwań japońskich obywateli przez Koreę Północną.

Spotkanie miało na celu wyjaśnienie losu zaginionych Japończyków – problemu, który od wielu lat stanowi najpoważniejsze wyzwanie i kość niezgody w relacjach wzajemnych. Rozmowy odbyły się pomimo obaw związanych z wystrzałem północnokoreańskich rakiet w niedzielę (29.06), co postrzegane było jako działania prowokacyjne, które mogły skłonić Japonię do zaprzestania rozmów.

– Wystrzał rakiet „jest godny ubolewania” i sprzeczny z poprzednimi wspólnymi oświadczeniami – powiedział główny wysłannik Japonii, Junichi Ihara. Inne zdanie w tej sprawie miał przedstawiciel Północy. – Wystrzały były zgodne z działaniami mającymi utrzymać pokój i stabilność regionu – powiedział północnokoreański główny wysłannik, Song Il Ho.

Korea Północna uprowadziła dziesiątki, a być może setki Japończyków w latach 70. i 80. XX w. Po trzech dniach rozmów w maju, do jakich doszło w Sztokholmie, Pjongjang zgodził się przeprowadzić dochodzenie w sprawie uprowadzeń. Północnokoreańskiego władze zapowiedziały powołanie nowej komisji, a Japonia obiecała znieść niektóre sankcje, jeśli komisja będzie miała pełny mandat, by prawidłowo zbadać sprawę.

W 2002 roku północnokoreańskie władze przyznały, że ich agenci porwali Japończyków, by wyszkolić ich na szpiegów i ostatecznie pozwolił powrócić pięciu z nich, wraz z ich rodzinami. Podobno reszta porwanych Japończyków zmarła lub nigdy nie dotarła do Korei Północnej. Tokio poddało powyższe stwierdzenie w wątpliwość i orzekło, że chce rozpocząć dochodzenie dotyczące co najmniej 12 przypadków porwań. Prywatne organizacje twierdzą, że uprowadzonych zostało więcej obywateli. Brak porozumienia w sprawie porwanych w połączeniu z rozwojem północnokoreańskiego potencjału nuklearnego i rakietowego stały się przyczyną zastoju w relacjach japońsko-północnokoreańskich na wiele lat.

Oprócz sankcji wynikających z rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ – w tym zakazu handlu bronią, zamrożenia aktywów z Korei Północnej, zakazu wymian międzyludzkich, wymiany i ograniczeń w zakresie kształcenia i szkolenia – w ostatnich latach Japonia nałożyła na Koreę Północną własne sankcje. Chodzi m.in. o zakaz połączenia portowego z jakimikolwiek statkami należącymi do Korei Północnej, handlu z Koreą Północną i przedostania się obywateli Korei Północnej do Japonii.

Japońskie władze orzekły, że w przypadku korzystnego rozwiązania kwestii porwanych, są gotowe znieść niektóre z istniejących sankcji. Chodzi m.in. o złagodzenie wymogów dot. przelewów pieniężnych z Japonii do Korei Północnej oraz umożliwienie północnokoreańskim statkom cumowania w portach japońskich w celach humanitarnych. Wcześniej, tj. w 2008 r. Japonia zgodziła się znieść sankcje dot. wymiany międzyludzkiej i lotów czarterowych do Korei Północnej, co było reakcję na zgodę Pjongjangu w sprawie ponownego rozpatrzenia problemu porwanych. Ostatecznie jednak Tokio oskarżyło Pjongjang o nieprzestrzeganie umowy i nie zniosło sankcji.

Niedotrzymywanie zobowiązań przez Koreę Północną sprawiło, że Japonia ostrożnie podchodzi do obietnic Pjongjangu. Dlatego też japońskim władzom zależy na regularnej obserwacji postępów w wyjaśnianiu sprawy porwanych i dostępu do szczegółów śledztwa.

Na podstawie: koreajoongangdaily.joins.com
Opracowanie: Maria Gęgotek

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Korea Północna: Rozpoczęcie rozmów dotyczących porwań Japończyków Reviewed by on 5 lipca 2014 .

Północnokoreańscy i japońscy wysłannicy we wtorek (1.07) w Pekinie rozpoczęli rozmowy na temat porwań japońskich obywateli przez Koreę Północną. Spotkanie miało na celu wyjaśnienie losu zaginionych Japończyków – problemu, który od wielu lat stanowi najpoważniejsze wyzwanie i kość niezgody w relacjach wzajemnych. Rozmowy odbyły się pomimo obaw związanych z wystrzałem północnokoreańskich rakiet w niedzielę (29.06),

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź