Korea Pn news

Korea Północna opublikowała listę nowych deputowanych

Źródło: english.hani.co.kr

Źródło: english.hani.co.kr

Po skończeniu się 13. wyborów do Najwyższego Zgromadzenia Ludowego, które odbyły się w niedzielę (9.03), Korea Północna opublikowała we wtorek (11.03) listę 687 nowych deputowanych. Większość postaci, które są uważane za zwolenników Kim Dzong Una znajdują się na tej liście, bez większych niespodzianek co do dodanych i usuniętych z tej listy.

Kim Dzong Un po raz pierwszy został wybrany jako deputowany, co miało prawdopodobnie dać do zrozumienia, że przywódca został wybrany przez lud. Pomimo faktu, że na nic znacząco to nie wpłynie, wybory są postrzegane jako środek do umocnienia politycznego zaplecza lidera.

Mimo że uwagę mediów przykuła Kim Yo Jong, młodsza siostra Kim Dzong Una, to jej nazwisko nie znalazło się na liście wybranych do parlamentu. Oczekiwania wzrosły, gdy towarzyszyła bratu podczas wyborów i gdy jej imię zostało wspomniane po raz pierwszy przez północnokoreańskie media. Jednakże jej kandydatura nie została wybrana. Także starszy brat Kim Dzong Una – Kim Jong Chul i przyrodnia siostra Kim Sul Song nie znaleźli się wśród wybranych.

Nie zostało jeszcze potwierdzone, czy na liście znalazła się ciotka północnokoreańskiego przywódcy, Kim Kyong Hui. Należy pamiętać, że jest ona żoną straconego w grudniu zeszłego roku Jan Song Thaeka, byłego dyrektora Centralnego Departamentu Administracji Partii Pracy Korei.

– Podczas wyborów parlamentarnych w 2009 roku na liście znalazły się dwie osoby o nazwisku Kim Kyong Hui, zaś w tym roku tylko raz i nie wiadomo, czy jest to żona Jang Song Thaeka. W 2009 roku Kim Kyong Hui była na liście z okręgu 3, a Kim Kyong Hui, która wygrała w wyborach w 2014 roku, jest z okręgu 285, który znajduje się niedaleko granicy z Chinami. Osoba, która wygrała w wyborach, może mieć po prostu to samo nazwisko. Dlatego jest bardzo prawdopodobnym, że żona Jang Song Thaeka nie została wybrana – powiedział szef Ministerstwa Zjednoczenia Korei Południowej.

Osobami, które zostały usunięte z listy z powodu eliminacji Jang Song Thaeka, to m.in.: Mun Kyong Dok – główny sekretarz Partii w Pjongjangu oraz Ro Seong Sil – była przewodnicząca Koreańskiej Demokratycznej Ligii Kobiet.

Jednakże osobistości, które przyjaźniły się z Jang Song Thaekiem, takie jak Kim Yang Gon – dyrektor Departamentu Zjednoczonego Frontu PPK, Ri Yong Su – dyrektor Departamentu Organizacji Pracowników PPK oraz Park Myong Chol – członek Komisji Obrony Narodowej, zachowali swoje posady lub zostali wybrani na posłów.

– To pośrednio pokazuje, że Jang Song Thaek nie miał tak wielu sojuszników u kierujących Koreą Północną, jak uważali obserwatorzy zagraniczni – powiedział Cheong Seong Jang, starszy pracownik naukowy Instytutu Sejonga.

Na liście pojawiło się także paru młodych zastępców kierowników, którzy niedawno byli widywani w towarzystwie Kim Dzong Una. Są nimi: Cho Yon Jun i Choi Hwi, pierwsi zastępcy dyrektora Wydziału Organizacji i Kierownictwa PPK oraz Hwang Byong Seo i Ma Won Chun, zastępcy dyrektorów PPK.

Wybrani zostali również reprezentujący północnokoreańską dyplomację: Ji Jae Ryong – ambasador w Chinach, Ja Sung Nam – ambasador przy ONZ, Won Dong Yon- zastępca dyrektora Departamentu Zjednoczonego Frontu PPK i szef delegacji w rozmowach międzykoreańskich na wysokim szczeblu, które odbyły się w zeszłym miesiącu.

Wieloletnimi politykami mającymi symboliczny status, w tym Kim Yong Nam – przewodniczący Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego, Kim Gi Nam – sekretarz finansów, oraz Choi Yong Rim – starszy członek Komitetu Centralnego ds. Finansów, zachowali swoje pozycje, pomimo że mają ponad 80 lat. To sugeruje próbę zrównoważenia wpływu weteranów i nowych wybranych.

Poprzednie wybory odbyły się w 2009 roku i udział w nich brał tylko jeden kandydat przypadający z jednego okręgu, z wyborcami w stanie wybrać tak lub nie, tak jak w przeszłości. Frekwencja wyniosła wówczas 99,97 proc., a kandydaci otrzymali 100 proc. poparcia.

Podczas wyborów 55 proc. wszystkich deputowanych zostało wybranych na urząd po raz pierwszy. To więcej niż w wyborach z 2009 roku, gdy zastąpionych zostało 47 proc. deputowanych.

Na podstawie: english.hani.co.kr, koreaobserver.com
Opracowanie: Maria Gęgotek

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Korea Północna opublikowała listę nowych deputowanych Reviewed by on 15 marca 2014 .

Po skończeniu się 13. wyborów do Najwyższego Zgromadzenia Ludowego, które odbyły się w niedzielę (9.03), Korea Północna opublikowała we wtorek (11.03) listę 687 nowych deputowanych. Większość postaci, które są uważane za zwolenników Kim Dzong Una znajdują się na tej liście, bez większych niespodzianek co do dodanych i usuniętych z tej listy. Kim Dzong Un po

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź