Korea Pn news

Korea Północna: Nowy człowiek numer dwa w państwie

źródło: koreajoongangdaily.joins.com

źródło: koreajoongangdaily.joins.com

Hwang Pyong So, pierwszy wicedyrektor Departamentu Organizacji i Przywództwa Partii Pracy Korei, zastępuje Choe Ryong Hae na stanowisku dyrektora Departamentu Politycznego Koreańskiej Armii Ludowej.

Wybranie Hwang Pyong So na dyrektora zostało potwierdzone przez Północnokoreańską Centralną Agencję Prasową (KCNA) w sobotę (3.05), gdy pojawiło się wiele spekulacji dotyczących malejącej liczby wystąpień publicznych Choe Ryong Hae.

– Hwang Pyong So, liczący 65 lat, został przedstawiony jako pierwszy zastępca dyrektora Departamentu Organizacji i Przywództwa partii rządzącej w przemówieniu podczas święta wiosny w czwartek (1.05) w nowo wybudowanym hostelu dla pracowników zakładu włókienniczego (Kim Jong Suk Pyongyang Textile Mill) – poinformowała KCNA.

Po dojściu przywódca Korei Północnej Kim Dzong Una do władzy jesteśmy świadkami licznych zmian w kierownictwie wojskowym. Lider Korei Północnej zmienił ostatnio osoby na trzech najważniejszych stanowiskach, wliczając ostatni wybór Hwang Pyong So na szefa Departamentu Politycznego Koreańskiej Armii Ludowej. Ponad Kim Dzong Un wyznaczył Ri Yong Gila na szefa Sztabu Generalnego Armii w sierpniu zeszłego roku i stosunkowo nieznanego generała Jang Jong Nama na ministra Ludowych Sił Zbrojnych.

Hwang Pyong So zaistniał na arenie politycznej Korei Północnej w połowie 2000 roku i okazał się być kluczowym, bliskim doradcą Kim Dzong Una po śmierci Kim Dzong Ila w grudniu 2011 roku. Ostatnio było o nim głośno z powodu egzekucji wpływowego wuja Kim Dzong Una, Jang Song Thaeka w grudniu zeszłego roku.

Hwang Pyong So został wyznaczony na stanowisko szefa Departamentu Politycznego podczas zebrania Komisji Obrony Narodowej Korei Północnej, któremu przewodniczył Kim Dzong Un. Widziano także jak towarzyszył liderowi.

– Chińskie władze pilnie śledziły losy Hwanga od egzekucji Jang Song Thaeka – poinformowało chińskie źródło.

Hwang Pyong So został niedawno awansowany na stanowisko wicemarszałka Korei Północnej. Jest jednym z sześciu wicemarszałków w tym kraju. Pozycja ta jest drugim najwyższym funkcjonującym stopniem wojskowym. Z drugiej strony liczba wystąpień publicznych Choe Ryong Hae zmniejszyła się w ostatnich tygodniach, a kilka raportów twierdzi, że może on być w złym stanie zdrowia.

Choe Ryong Hae, będąc także jednym z wicemarszałków i specjalny wysłannikiem Kim Dzong Una do Chin, był uważany za jednego z najwyższych urzędników wojskowych, drugiego człowieka w Korei Północnej po Kim Dzong Unie, który jest najwyższym dowódcą armii Korei Północnej.

Choe objął stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Obrony Narodowej w dniu 9 kwietnia. Był traktowany jako prawa ręka Kim Dzong Una, zwłaszcza po nagłym obaleniu Jang Song Thaeka. Warto mieć na uwadze, że Choe Ryong Hae jest synem Choe Hyona, bliskiego doradcy założyciela Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Kim Ir Sena.

– Hwang Pyong So przez długi czas nadzorował wojsko jako zastępca dyrektora w Departamencie Organizacji i Przywództwa – powiedział szef Instytutu Pokoju i Współpracy Azji Północno-wschodniej, Chon Hyun Joon. – Jeśli chodzi o tego rodzaju organizację polityczną, jest to osoba odpowiedzialna za nadzór nad armią oraz zmiany pozycji w Departamencie Politycznym. Partia w pełni kontroluje armię.

– Choe Ryong Hae został wyznaczony na stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Obrony Narodowej w zeszłym miesiącu, co wskazuje na to, że nie został odsunięty od władzy – dodał.

Hwang Pyong So jest absolwentem Uniwersytetu im. Kim Ir Sena, był też kolegą z klasy ciotki Kim Dzong Una, Kim Kyong Hui.

Na podstawie: koreajoongangdaily.joins.com
Opracowanie: Maria Gęgotek

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Korea Północna: Nowy człowiek numer dwa w państwie Reviewed by on 9 maja 2014 .

Hwang Pyong So, pierwszy wicedyrektor Departamentu Organizacji i Przywództwa Partii Pracy Korei, zastępuje Choe Ryong Hae na stanowisku dyrektora Departamentu Politycznego Koreańskiej Armii Ludowej. Wybranie Hwang Pyong So na dyrektora zostało potwierdzone przez Północnokoreańską Centralną Agencję Prasową (KCNA) w sobotę (3.05), gdy pojawiło się wiele spekulacji dotyczących malejącej liczby wystąpień publicznych Choe Ryong Hae. – Hwang

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź