Chiny news,Korea Pd news,Korea Pn news

Korea Pn: zaostrzenie prawa podniosło cenę przeprawy przez granicę

granica północnokoreańsko-chińska, Onsong

granica północnokoreańsko-chińska, Onsong

W związku z zaostrzeniem regulacji granicznych, koszty związane z przekroczeniem granicznej z Chinami rzeki Tumen wyraźnie wzrosły. Jak doniósł 19 lutego b.r. „Daily NK” informator z prowincji Północny Hamkyung, od 30 listopada 2009 roku, tj. od dewaluacji północnokoreańskiego wona zostały także zaostrzone przepisy regulujące ruch graniczny z Chinami. Granica została także dodatkowo obsadzona strażnikami.

Z tego też powodu wzrósł koszt przeprawy przez graniczną rzekę Tumen do co najmniej 10.000 juanów. Dla porównania, jeszcze w 2006 roku koszt ten w okolicach Muson czy Onsung w omawianej prowincji Północny Hamkyung, nie przekraczał 500 juanów lub ich równowartości w dolarach amerykańskich. Wzrost ceny za przeprawę przez granicę związany jest głównie z koniecznością opłacenia w chwili obecnej większej ilości osób. Jeszcze kilka miesięcy temu, była to jedynie jedna osoba – strażnik. Teraz owo niepisane porozumienie pomiędzy strażnikami i lokalną ludnością jest nieaktualne. Nie wystarczy już opłacić strażnika, z którym można było nawet targować się co do ceny za „przymknięcie oka”. Obecnie, by móc przeprawić się przez graniczną rzekę trzeba skontaktować się z pośrednikiem, który z kolei stanowi pomost między północnokoreańskim strażnikiem i „przewodnikiem” po stronie chińskiej. Płacąc pośrednikowi, w cenę wliczony zostaje zatem udział pośrednika, północnokoreańskiego strażnika oraz „przewodnika” po stronie chińskiej, w stosunku odpowiednio 4:3:3.

Owe zaostrzone środki bezpieczeństwa na granicy związane były głównie z kolejnymi urodzinami Kim Jong Ila i kwestiami bezpieczeństwa, jak argumentuje reżim. Pewnym jednak jest, że podstawowym celem ich wprowadzenia, była chęć ograniczenia nielegalnego handlu granicznego z Chinami i liczby szmuglerów, przekraczających tę granicę w celach zarobkowych.

To samo źródło informacji podkreśla, że „od grudnia ubiegłego roku wzrosła liczba obywateli północnokoreańskich korzystających z w Chinach w celach zarobkowych. Z tego też powodu agenci National Security Agency oraz People’s Safety Agency bardzo dokładnie tych ludzi obserwują”.

Informator „Daily NK” dodatkowo wyjaśnia, „w chwili obecnej, władze zmuszają straż graniczną do wzajemnej wzmożonej obserwacji tak, aby wychwycić tych pograniczników, którzy robią interesy z pośrednikami lub przekraczającymi granicę handlarzami. W styczniu, w Yusun-dong (Hoiryeong), pewien dowódca kompanii został zdymisjonowany po tym, jak dowódca plutonu doniósł, że ów dowódca kompanii pomaga w pokonaniu granicy”.

Po 2000 roku, wzdłuż granicy i granicznej rzeki Tumen, w pobliżu miast takich jak Namyang, Sambong czy Jongsung (prowincja Północny Hamkyung), lokalne władze umieściły zaporę z haczykowatego drutu, by w ten sposób zapobiec ucieczkom mieszkańców wspomnianych miejscowości. Środki te jednak okazały się nie dość skuteczne, jak zakładano. Z tego też powodu w 2006 roku, władze lokalne rozmieściły stanowiska strażnicze na omawianym terenie, nie informując o tym mieszkańców i fundując nagrodę w postaci „członkostwa w partii” dla strażników, którym uda się złapać osoby przekraczające ją nielegalnie” Kroki te poczyniono w celu zerwania jakichkolwiek związków między strażnikami granicznymi i lokalną gawiedzią”. Rozmówca Daily NK dodaje, że „obecnie nikt z straży granicznej nie pomaga już tak łatwo przekroczyć graniczną rzekę, stąd wzrósł także koszt tej przeprawy”.

Opracował Andrzej Bober na podstawie „Daily NK”
źródło: northkorea.pl

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Korea Pn: zaostrzenie prawa podniosło cenę przeprawy przez granicę Reviewed by on 22 lutego 2010 .

W związku z zaostrzeniem regulacji granicznych, koszty związane z przekroczeniem granicznej z Chinami rzeki Tumen wyraźnie wzrosły. Jak doniósł 19 lutego b.r. „Daily NK” informator z prowincji Północny Hamkyung, od 30 listopada 2009 roku, tj. od dewaluacji północnokoreańskiego wona zostały także zaostrzone przepisy regulujące ruch graniczny z Chinami. Granica została także dodatkowo obsadzona strażnikami. Z

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź