
Źródło: flickr.com
W piątek (31.04) doszło w Phnom Penh do spotkania premiera Hun Sena oraz polskiego ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego, podczas którego politycy uzgodnili szczegóły nowego etapu w bilateralnej współpracy gospodarczej między krajami. Strony podpisały kilkanaście umów dotyczących kooperacji w gałęziach przemysłu chemicznego, spożywczego, energetycznego i lekkiego.
Morawiecki przybył do Phnom Penh w ramach kilkudniowej podróży po państwach Półwyspu Indochińskiego, w trakcie których spotka się z czołowymi politykami Kambodży, Tajlandii oraz Wietnamu w celu omówienia potencjalnych korzyści wynikających ze wzrostu współpracy polskich podmiotów gospodarczych z ich lokalnymi odpowiednikami. Wicepremierowi polskiego rządu towarzyszy podczas wizyt kilkunastoosobowa grupa reprezentująca polskie środowisko biznesowe.
W Phnom Penh Hun Sen i Morawiecki sygnowali kilka strategicznych umów dotyczących rozwoju polsko-kambodżańskich stosunków gospodarczych, które negocjowane były od połowy zeszłego roku. Zgodnie z ustaleniami, Kambodża zobowiązała się m.in. wyeksportować do Polski w latach 2018-2023 dodatkowe 30 ton kauczuku rocznie oraz warte 200-250 mln dolarów artykuły przemysłu lekkiego – przede wszystkim ubrania, buty oraz galanterię skórzaną.
Największe emocje budzi jednak porozumienie mieszane pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem oraz gigantem kambodżańskiego rynku żywności, państwową spółką KhmeRice. W jego ramach khmerski ryż, którego nasz kraj jest największym odbiorcą w Europie, trafi na polskie stoły częściowo w zamian za dostawy gazu dla coraz prężniej rozwijającego się przemysłu w Kambodży. Dostawy mają być realizowane przy wykorzystaniu gazoportu w Świnoujściu. Dokładne liczby nie zostały jeszcze podane do wiadomości, lecz PGNiG ma w ten sposób sfinansować ponad połowę wartości planowanego importu ryżu.
Polska coraz bardziej polega na ryżu, a przygotowane przez FAO zestawienie za 2016 r. pokazuje, że nasz kraj plasuje się już na 21 miejscu na świecie w rankingu jego największych odbiorców. Minister Morawiecki zaznaczył, że rząd Polski jest zainteresowany niemal dwukrotnym wzrostem kupna zboża w okresie kolejnych pięciu lat. – Ryż stanowi obecnie coraz bardziej popularny składnik polskiej, zdrowiej diety. W przeciągu najbliższych lat spodziewamy się zrównania ilości jego spożycia z ziemniakami – podsumował wicepremier.
Źródło: cambodiadaily.com, gazeta.pl
Opracowanie: Paweł Soja
67 - 67Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź