Artykuły,Publicystyka

K. Stasiak: Historia Konferencji NEOAzja

Autorka jest członkiem Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ, organizatora Konferencji NEOAzja. Wydarzenie obędzie się w dniach 21-22 maja w Krakowie.

Konferencja NEOAzja jest flagowym projektem Dalekowschodniego Koła Naukowego, który od kilku lat cieszy się co raz większym zainteresowaniem środowiska akademickiego w Polsce. W każdej edycji staramy się podjąć temat ważny dla zrozumienia procesów i przemian zachodzących w Azji i pozwalający na spojrzenie na ten kontynent z nowej perspektywy. W tegorocznej, szóstej już odsłonie konferencji, przyjrzymy się procesom migracyjnym w Azji oraz zjawiskom im towarzyszącym. 

Celem pierwszej edycji NEOAzji z 2011 roku było zaprezentowanie szerokiego wachlarza problemów, z którymi muszą zmierzyć się społeczeństwa Azji. Podczas tej konferencji prelegenci podjęli tematy związane m.in. z japońską Yakuzą, kwestią opium w Afganistanie, problemem hikikomori oraz migracją zarobkową. Wydarzeniem towarzyszącym NEOAzji I była debata ekspercka pomiędzy reporterką Leną Janickovą a drem Michałem Lubiną dotycząca rewolucji „Czerwonych koszul” w Tajlandii. Konferencja ta okazała się sporym sukcesem, dzięki któremu Dalekowschodnie Koło Naukowe zaistniało w kręgach akademickich w Polsce, co z kolei znalazło swoje odzwierciedlenie w dużym zainteresowaniu, jakim cieszyły się kolejne edycje.

NEOAzja II: Bogactwo a ubóstwo na Dalekim Wschodzie w XXI wieku pozwoliła uczestnikom na skonfrontowanie się z dwoma obliczami Azji- kontynentu, gdzie szybko rozrastające się metropolie wciąż sąsiadują z dzielnicami slumsów. W trakcie tej dwudniowej konferencji wygłoszono wiele prelekcji, które pokazały wieloaspektowość problematyki ubóstwa i bogactwa w Azji. Wśród nich można wymienić: „Ostatnie dni starego Pekinu” – likwidacja hutongów. Modernizacja miasta a ubożenie mieszkańców Antoniny Łuszczykiewicz, Problem bezdomności w Japonii po 1990 Juliana Marcinowa, Wydaj 500 rupii teraz, by zaoszczędzić 50 000 rupii w przyszłości” – czynniki ekonomiczne wpływające na aborcję dziewczynek w Indiach Doroty Kurzyńskiej, Problematyka nierówności społecznej na Dalekim Wschodnie w oparciu o współczynnik Giniego Rafała Billa, czy też Szok kulturowy? – Człowiek Zachodu wobec azjatyckiej biedy i bogactwa Grzegorza Steca. Dalekowschodnie Koło Naukowe przygotowało także wernisaż zdjęć „NEOAzja: obraz trwalszy niż słowa”, pokazy filmów „Burma VJ” i „Podróżnicy i magowie” oraz prelekcję Bogactwo duchowe Bhutanu w kinie Khyentse Norbu poprowadzoną przez Romana Husarskiego.

Trzecia edycja wyróżnia się na tle dotychczas zorganizowanych tym, iż nie określiliśmy ścisłych ram tematycznych konferencji. Zamiast tego pozwoliliśmy prelegentom i ich wystąpieniom nadać ton całemu wydarzeniu. Takie podejście ułatwiło nam prześledzenie zakresu zainteresowań młodych polskich badaczy. W czasie dwóch dni konferencji uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wystąpień uporządkowanych tematycznie w kilku panelach, których problematyka dotyczyła Azji Centralnej, prawa, polityki, kultury, społeczeństwa, religii oraz stosunków międzynarodowych. Niezmienną popularnością w polskim środowisku naukowym cieszy się Japonia, której poświęciliśmy aż dwa odrębne panele: o społeczeństwie i kulturze. W czasie konferencji prelegenci poruszyli takie tematy jak: Pożegnanie z cyrylicą? Polityka językowa na terenie Azji Centralnej od upadku ZSRR po dzień dzisiejszy (Paweł Słoń), Shariat oraz wpływy islamu na nowoczesne prawodawstwo w Indonezji, Malezji i Brunei (Maciej Maćkowiak), Zmiany w obrzędowości rodzinnej w Japonii na przykładzie ceremonii ślubnych i pogrzebowych (Marta Jaworska), a także Chińsko-indyjska rywalizacja o wpływy w państwach Azji Południowej i Wschodniej. Wybrane przykłady (Tomasz Okrasa). Konferencji towarzyszył wernisaż zdjęć, który był zwieńczeniem konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Dalekowschodnie Koło Naukowe.

Sukces trzeciej edycji ugruntował pozycję NEOAzji jako jednej z największych konferencji dotyczących Azji w Polsce i zachęcił nas do organizacji kolejnych odsłon. Czwartą poświeciliśmy skomplikowanym relacjom polityki z religiami. Chcieliśmy pokazać jak religia może być wykorzystywana przez polityków do rozciągania kontroli nad społeczeństwem, przywódcy polityczni byli umiejscawiani w sferze sacrum, z drugiej strony przywódcy religijni już nie jednokrotnie sięgali po władzę polityczną. Wystąpienia prelegentów poruszały kwestie związane z m.in. islamem a polityką państwa japońskiego, buddyzmem jako fundamentem syngaleskiego nacjonalizmu, czy wolnością wyznania a represjami politycznymi w Iranie, polityką religijną ChRL, a także chrześcijaństwem w Korei Północnej.

event logo

Z kolei zeszłoroczna NEOAzja poruszała tematykę nacjonalizmu w Azji. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu zjawisku ze względu na to, że choć ruchy nacjonalistyczne na tym kontynencie przypominają te w Europie, to jednak przyczyny ich powstawania są różne. Nasi prelegenci pokazali w swoich wystąpieniach w jak wielu sferach życia nacjonalizm jest obecny oraz w jak wielu formach można go znaleźć. W trakcie konferencji mogliśmy wysłuchać następujących prelekcji: nacjonalizm w Korei Północnej (Roman Husarski), relacje chińsko – japońskie w cieniu nacjonalizmu (Katarzyna Liwosz), Hindutva – dwie twarze nacjonalizmu hinduskiego (Dominika Sujka),  Koncepcja „chińskiego snu” Xi Jinpinga w perspektywie nacjonalistycznej (Adrian Brona), a także Linia Duranda, Pasztunistan, Talibowie – nacjonalizm Pasztunów, jego przyczyny i wpływ na sytuację Afganistanu (Kamil Ciborowski). Gościem specjalnym konferencji był Sergiusz Prokurat, ekspert CSPA, który wygłosił referat pt. Społeczeństwo Dani w Indonezyjskiej zachodniej Papui.

W tym roku akademickim zdecydowaliśmy się poruszyć temat, który jest w ostatnich czasach nam, Europejczykom niezwykle bliski: migracje. Ten niezwykle złożony proces i problemy z nim związane dotykają także społeczeństw azjatyckich, z którego pochodzi największa liczba migrantów na świecie. W Azji migrują nie tylko niewykwalifikowani robotnicy ale także wykształceni specjaliści oraz studenci chcący zdobyć lepsze wykształcenie. Jako przyczyny migracji można m.in. wymienić procesy globalizacyjne oraz kryzysy ekonomiczne. Kierunki migracji także różnorodne: Azjaci migrują wewnątrz swoich krajów, zazwyczaj ze wsi do miasta, do innych państw, a także na inne kontynenty. W trakcie konferencji chcielibyśmy poruszyć również tematy związane z migracjami, np. aklimatyzacja, kwestie rodzin migrantów, problemy społeczeństw zarówno przyjmujących migrantów, jak i tych, które muszą zmierzyć się z odpływem ludności. By ułatwić prelegentom dobór tematów, przygotowaliśmy listę zagadnień, które chcielibyśmy poruszyć w trakcie konferencji:

 • Wewnętrzne procesy migracyjne w krajach azjatyckich
 • Migracje w celach edukacyjnych
 • Polityka migracyjna w krajach azjatyckich
 • Problematyka migracji w powojennej popkulturze krajów azjatyckich
 • Migracje w kontekście stosunków dyplomatycznych w Azji
 • Migracje ekonomiczne w Azji po II wojnie światowej
 • Kierunki migracji z krajów azjatyckich
 • Społeczne i kulturowe skutki migracji
 • Konflikty na tle etnicznym a procesy migracyjne
 • Problematyka migracji w okresie powojennym
 • Feminizacja migracji- problematyka przemieszczania się kobiet w Azji
 • Prawo stanowione a procesy migracyjne

Mamy nadzieję, że zaproponowana przez nas tematyka zainteresuje studentów i badaczy z różnych dziedzin, co pozwoli nam ukazać wielowymiarowość procesów migracyjnych, a także propagowanie zagadnień związanych z migracjami w polskim środowisku akademickim.

Kamila Stasiak, członek Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ

Udostępnij:
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  15
  Udostępnienia
K. Stasiak: Historia Konferencji NEOAzja Reviewed by on 12 kwietnia 2016 .

Autorka jest członkiem Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ, organizatora Konferencji NEOAzja. Wydarzenie obędzie się w dniach 21-22 maja w Krakowie. Konferencja NEOAzja jest flagowym projektem Dalekowschodniego Koła Naukowego, który od kilku lat cieszy się co raz większym zainteresowaniem środowiska akademickiego w Polsce. W każdej edycji staramy się podjąć temat ważny dla zrozumienia procesów i przemian zachodzących

Udostępnij:
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  15
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź