Artykuły,Publicystyka

K. Rokita: Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO w Japonii

Japonia jest interesującym kierunkiem turystycznym z wielu względów: piękne zabytki i krajobrazy, unikalna kultura kulinarna, fascynująca historia i tradycja, ciekawe festiwale. Połączenie nowoczesności i oświetlonych neonami metropolii z dzikością przyrody i urokiem starych tradycyjnych budowli sprawia, że każdy może znaleźć w Kraju Kwitnącej Wiśni coś dla siebie. Miłośnicy historii i dawnej architektury mają co podziwiać – na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znalazło się aż szesnaście obiektów znajdujących się w Japonii. Oprócz tego cztery japońskie zabytki przyrodnicze zostały wpisane na tę listę jako tereny naturalnego dziedzictwa. Oto niektóre z tych wyjątkowych miejsc.

horyu-ji

Zabytki buddyjskie zespołu świątynnego Hōryū-ji

Kompleks Hōryū-ji, w prefekturze Nara, to pierwszy japoński obiekt zarejestrowany na liście UNESCO (1993 r.). Zespół świątynny obejmuje około czterdziestu ośmiu zabytków buddyjskich, z których część pochodzi z przełomu VII i VIII w., czyniąc je jednymi z najstarszych drewnianych budynków na świecie. Budowle te są połączeniem inspiracji chińską architekturą buddyjską i tradycyjną kulturą japońską, a ich powstanie zbiegło się z wprowadzeniem buddyzmu do Japonii. Główną świątynia Hōryū-ji została wybudowana w 697 r. na polecenie księcia Shōtoku Taishi. Obecnie na terenie całego kompleksu przechowywanych jest wiele cennych zabytków sztuki japońskiej, m.in. rzeźb sakralnych, malowideł czy rękopisów.

Pałac Himeji-jo

Pałac Himeji-jo

Pałac Himeji-jo (znany również jako Zamek Białej Czapli) to wspaniały przykład japońskiej architektury pałacowej z początków XVII w., łączącej praktyczne funkcje z wysoką wartoscią estetyczną. W skład kompleksu pałacowego znajdującego się w mieście Himeji, w prefekturze Hyogo, wchodzą aż osiemdziesiąt trzy budynki wraz z rozbudowanym systemem obronnym. Przy planowaniu i budowie zabezpieczeń wykazano się wielką pomysłowością, np. biały tynk gipsowy, którym pokryto mury, nie tylko pięknie się prezentuje, ale jest również odporny na ogień i pociski. Droga do zamku to labirynt wąskich przejść, bram i innych przeszkód – wszystko zaprojektowane tak, by zdezorientować ewentualnych intruzów i wpędzić ich w pułapkę.

Zespół zabytkowy dawnego Kioto

Zespół zabytkowy dawnego Kioto

 

Kioto, zbudowane w 794 r., było stolicą Japonii aż do połowy XIX w. Historyczne zabytki Kioto są  świadectwem rozwoju japońskiej architektury drewnianej, zwłaszcza religijnej. Na listę UNESCO zostało wpisanych w sumie siedemnaście obiektów, w tym: Zamek Nijō (znany m.in. ze swej „słowiczej podłogi”, która wydaje specyficzny dźwięk pod wpływem nacisku), kompleks świątynny Kiyomizu-dera z imponującą werandą, świątynia Kinkaku-ji (znana też jako Świątynia Złotego Pawilonu) i świątynia Ryoan-ji z charakterystycznym kamiennym ogrodem. Piękne japońskie ogrody to również ważny element wycieczki do Kioto – one były i nadal są inspiracją dla ogrodów na całym świecie.

Zespół zabytkowy miasta Nara

Zespół zabytkowy miasta Nara

 Nara była stolicą Japonii w latach 710-784 i to był dla niej okres najintesywniejszego rozwoju. Zabytki takie jak buddyjskie świątynie, chramy szintoistyczne czy ruiny wielkiego pałacu cesarskiego Heijōkyō-ato, umożliwiają wgląd w życie japońskiej stolicy w XVIII w. Jedną z najczęściej odwiedzanych świątyń jest Tōdai-ji, w której wnętrzu znajduje się imponujący posąg Wielkiego Buddy (jap. Daibutsu) z brązu o wysokości 14,7 m. Oprócz pozostałych pięciu świątyn na liście UNESCO znalazł się również las pierwotny na wzgórzu Kasugayama, który jest domem dla około 175 gatunków drzew, 60 rodzajów ptaków i 1180 gatunków insektów. 

Yakushima

Yakushima

 Na liście światowego dziedzictwa UNESCO są nie tylko japońskie zabytki kulturowe, ale również przyrodnicze. Aż jedna piąta wyspy Yakushima jest zarejestrowana jako teren naturalnego dziedzictwa. Znajduje się na niej 6 szczytów górskich powyżej 1800 m wysokości – w tym Miyanoura-dake, najwyższy szczyt na wyspie Kiusiu (1935 m n.p.m.) – i z tego względu wyspa nazywana jest często „Alpami na oceanie”. Wyspę porasta różnorodna flora (około 1900 gatunków i podgatunków roslin), w tym cedry japońskie, które potrafią osiagnąć wiek 1000 lat. Oprócz tego można na wyspie znaleźć rzadkie gatunki zwierząt oraz zobaczyć inne ciekawe miejsca, jak wodospad Ōko-no-taki wysoki na 88 m czy plażę Sango-no-hama, gdzie ziarenka piasku mają kształt małych gwiazd.

Góra Fudżi

Góra Fudżi

Fudżi to czynny stratowulkan, a zarazem najwyższy szczyt Japonii (3776 m n.p.m.) leżący na wyspie Honsiu, na południowy-zachód od Tokio. Góra ta pojawiała się w sztuce japońskiej od XI w. i z czasem stała się bardzo lubianym motywem (pojawia się m.in. w postaci drzeworytów ukiyo-e  z serii pt. „36 widoków góry Fudżi” Hokusaia Katsushiki z XIX w.). Jest również znakiem rozpoznawczym Japonii poza granicami kraju. Oprócz inspiracji artystycznej, była przez wieki obiektem pielgrzymek i miejscem religijnych praktyk dla wyznawców buddyzmu i szintoizmu. Fudżi jest częścią Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu, który jest nasłynniejszym tego typu parkiem w Japonii.

Wyspy Ogasawara

Wyspy Ogasawara

Do archipelagu Ogasawara należy ponad trzydzieści wysp skupionych w trzy grupy: Mukojima, Chichijima i Hahajima oraz kilka pojedynczych wysp. Charakteryzuje je ekosystem zbliżony do wilgotnego lasu równikowego, różnorodność krajobrazu oraz bogactwo flory i fauny. Wyspy zamieszkuje aż 195 zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków, rośnie tam około 500 gatunków roślin (z których prawie połowa jest endemitami), a wody tego obszaru są domem dla wielu gatunków ryb, waleni i koralowców. Wyspy Ogasawara są miejscem odizolowanym od reszty kraju i trudnodostępnym – jedynym sposobem aby się na nie dostać jest statek, jako że nie ma tam żadnego lotniska.

Źródła:

http://www.unesco.pl/

http://whc.unesco.org/en/statesparties/jp

http://www.jnto.go.jp/eng/indepth/scenic/worldheritage/

Kinga Rokita

Udostępnij:
 • 23
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  23
  Udostępnienia
K. Rokita: Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO w Japonii Reviewed by on 9 października 2016 .

Japonia jest interesującym kierunkiem turystycznym z wielu względów: piękne zabytki i krajobrazy, unikalna kultura kulinarna, fascynująca historia i tradycja, ciekawe festiwale. Połączenie nowoczesności i oświetlonych neonami metropolii z dzikością przyrody i urokiem starych tradycyjnych budowli sprawia, że każdy może znaleźć w Kraju Kwitnącej Wiśni coś dla siebie. Miłośnicy historii i dawnej architektury mają co podziwiać

Udostępnij:
 • 23
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  23
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź