Komentarz eksperta

K. Palonka: Obiecująca współpraca polsko-singapurska

Dr-Krystyna-PalonkaNiedawna wizyta premiera Singapuru i towarzyszącej mu delegacji biznesowej w Polsce sprawiła, że singapurskie media z zainteresowaniem zaczęły się przyglądać sytuacji w naszym kraju. Podczas pobytu w Warszawie premier Lee Hsien Loong podkreślił, że „Singapur może być przyczółkiem dla firm polskich w Azji, podobnie jak Polska może być bramą dla firm singapurskich na rynku europejskim”. Słowa te nabierają większego znaczenia, jeśli uwzględni się, że singapurskiemu premierowi towarzyszyła ok. 20-osobowa delegacja biznesmenów reprezentujących przemysł samochodowy czy energetyczny, a także budownictwo, usługi medyczne i logistyczne. Przybyli biznesmeni wyrazili poważne zainteresowanie inwestycjami w Polsce.

Wizyta ta miała zauważalne i warte uwagi reperkusje w singapurskich mediach. Jeden z najpoważniejszych dzienników o profilu ekonomicznym – The Business Times – zamieścił aż sześć obszernych materiałów dotyczących Polski, w tym wywiad z ambasadorem Waldemarem Dubaniowskim, zatytułowanych „Poland: Gateway to Europe”. Zwiększone zainteresowanie Polską wynika również z podpisanej między Unią Europejską a Singapurem Umowy o Wolnym Handlu, która prowadzi do ograniczenia i likwidacji ceł i taryf oraz wielu utrudnień proceduralnych (np. certyfikatów jakości związanych z handlem produktami rolno-spożywczymi).

W artykułach podkreślono wzrost znaczenia Polski. Cytowano m.in. ranking atrakcyjności dla inwestycji zagranicznych Ernest & Young, w którym Polska znalazła się na wiodącej pozycji wśród krajów Europy Wschodniej. Wiele uwagi poświęcono konkurencyjnym zaletom Polski: stabilnej gospodarce, wzrostowi PKB na tle recesji w innych krajach Europy, znaczącym rozmiarom rynku wewnętrznego, wykwalifikowanej sile roboczej oraz korzystnym warunkom w specjalnych strefach ekonomicznych. Ponadto podkreślono znaczenie polsko-singapurskiego forum biznesowego, podczas którego premier Lee zachwalał przyjazne środowisko inwestycyjne Singapuru (pierwsze na świecie w rankingu konkurencyjności) i zachęcał polskie firmy do inwestowania. Gazeta zamieściła obszerne dane o współpracy obu krajów w przemyśle stoczniowym (firma Ezra Holdings współpracuje z Gdańską Stocznią Remontową, gdzie zbudowano dwa specjalistyczne statki). Podczas wizyty w Polsce singapurska delegacja odwiedziła wybrane strefy ekonomiczne i zainteresowała się szczególnie korzystnymi warunkami w tych funkcjonujących na wschodzie Polski.

W innych materiałach bardzo pozytywnie oceniono polski system edukacji i poziom nauki. Artykuł zatytułowany „A top-class Education system” (system edukacji najwyższej klasy), oceniający w samych superlatywach wszystkie szczeble polskiego szkolnictwa i nauki, z pewnością spowodowałby sarkastyczny uśmiech wielu krytyków w Polsce. Warto jednak zaznaczyć, że wielu znakomitych polskich naukowców pracuje w Singapurze, a profesor Wiesław Nowiński, dyrektor biomedycznego laboratorium A*Star, zdobył tytuł Pioniera Medycyny 2013 za prace nad mapą mózgu ludzkiego. Ze względu na osiągnięcia polskiej nauki Singapur zdecydował się na podpisanie wstępnej umowy z polskim Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Singapurczycy zwrócili również uwagę na ulokowane w Polsce laboratorium projektowego koncernu General Electric. W singapurskich materiałach prasowych ukazały się również artykuły o odbywającym się w Warszawie szczycie klimatycznym.

Waga tych publikacji jest nie do przecenienia. Duże zainteresowanie singapurskich mediów dowodzi, że Polska ma szanse na zaistnienie w Singapurze, a chęć zacieśnienia relacji gospodarczych spotyka się z poparciem singapurskich władz. Jest to tym istotniejsze, że Singapur jest ważnym przyczółkiem do działań na terenie Azji. Wreszcie warto zaznaczyć, że ważną rolę w promowaniu wizerunku i rozpoznawalności Polski w Singapurze odgrywa eksport naszej kultury. Ambasada Polski w Singapurze bardzo aktywnie działa w tym obszarze, a ilość koncertów i wystaw organizowana często przy pomocy miejscowych organizacji i przedsiębiorców jest doprawdy imponująca.

Kopie artykułów z singapurskiej prasy dostępne TUTAJ i TUTAJ.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 0
 •  
 •  
 •  
K. Palonka: Obiecująca współpraca polsko-singapurska Reviewed by on 27 listopada 2013 .

Niedawna wizyta premiera Singapuru i towarzyszącej mu delegacji biznesowej w Polsce sprawiła, że singapurskie media z zainteresowaniem zaczęły się przyglądać sytuacji w naszym kraju. Podczas pobytu w Warszawie premier Lee Hsien Loong podkreślił, że „Singapur może być przyczółkiem dla firm polskich w Azji, podobnie jak Polska może być bramą dla firm singapurskich na rynku europejskim”.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 0
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź