Chiny news,Komentarz eksperta

K. Palonka: Forum Współpracy Europa-Chiny W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2012 a współpraca Polski z Chinami

W dniach 14 – 16 maja odbywał się z inicjatywy Polski  w Katowicach, z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Europejski Kongres Gospodarczy 2012. European Economic Congress 2012  – EEC 2012).

Podczas EEC 2012 odbyło się Forum Współpracy Europa-Chiny z udziałem około 200 zainteresowanych instytucji. Forum odbyło się drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, 15 maja, w Teatrze Śląskim. Debatę prowadził Sławomir Majman, prezes PAIiIZ-u.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej, Unii Europejskiej oraz rządu polskiego. Wśród poruszanych tematów były  m innymi: postrzeganie Chin jako partnera gospodarczego i handlowego w Europie, wizerunek gospodarczej Europy w Państwie Środka oraz rola Polski jako partnera Chin w Europie. Omawiano również projekty „Go-China” i „Go global”, a także czynniki aktywizujące kontakty gospodarcze krajów europejskich i Chin. W Forum Europa-Chiny swój udział zapowiedzieli:

Duleep Aluwihare – partner zarządzający Ernst & Young Polska, Ilona Antoniszyn-Klik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Li Xiao Bo – general manager ICBC Warsaw Branch, Davide Cucino – prezes UE-China Chamber of Commerce, Wojciech Dąbrowski – prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Dirk Dewitte – European Chinese Services Group Leader Deloitte, Krzysztof Domarecki – przewodniczący Rady Nadzorczej Selena FM, Olgierd Dziekoński – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Tamás Fellegi – pełnomocnik rządu ds. stosunków węgiersko-chińskich w latach 2010-2011, Andrzej Kaczmarek – dyrektor KPMG China Practice, Bożena Lublińska-Kasprzak – prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Paweł Jarczewski – prezes Zakładów Azotowych Puławy, Krzysztof Jędrzejewski – prezes Kopeksu, Sławomir Majman – prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych,  Andrzej Pieczonka – I radca w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju, Beata Stelmach – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Boris Wenzel – prezes i dyrektor generalny DCT Gdańsk, Juultje van der Wijk – managing director i global head of Trade Finance Services ING Commercial Banking z Holandii, Herbert Wirth – prezes KGHM Polska Miedź, Jörg Wuttke – główny przedstawiciel BASF China oraz prezes Komitetu Doradczego Biznesu i Przemysłu przy OECD China Task Force, Yu Yang – kierownik Centrum Współpracy Gospodarczej Polska-Chiny w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Chen Yuan – governor China Development Bank, Sun Yuxi – ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Przytaczamy niektóre wypowiedzi :

Chiny przestają być fabryką świata, stają się rynkiem świata –  stwierdziła Yu Yang, szefowa Centrum Współpracy Gospodarczej Polska-Chiny Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. – Polska ma szanse stać się lokomotywą pociągu, który połączy Chiny z Europą Środkową i Wschodnią.

Yu podkreśliła, że chińska strategia Go Global zaczęła się wprawdzie od penetrowania światowych zasobów surowcowych, ale teraz zmienia się ona w stronę otwarcia rynku wewnętrznego i zwiększania importu.

Li Xiao Bo, General Manager ICBC Warsaw Branch. – (ICBC to największy bank świata, ma oddziały w 34 krajach, większość w Europie) – powiedział, że stosunki gospodarcze Polska-Chiny wchodzą w nową fazę o czym świadczy także pojawienie się w Polsce chińskich banków, które mają ułatwić przepływ gotówki między oboma krajami.

Lu Zhongqiang, komisarz Chińskiego Banku Rozwoju , oświadczył, że jego bank stawia sobie za zadanie wspierania działalności zagranicznej chińskich firm. Interesują go duże kontrakty,  jego bank ma nadzieję, że polski rząd, agencje i polskie przedsiębiorstwa będą przedstawiały ciekawe projekty w zakresie współpracy. Polska ze względu na wielkość jest ważnym partnerem. Bank chce wspierać inwestycje w Polsce. Już zresztą wsparł  firmę Liugong , która kupiła część Huty Stalowa Wola. Bank ma linię kredytową w wysokości 10 mld dol,
Krzysztof Jędrzejewski , prezes Kopeksu przyznał, że   na zysk trzeba umieć poczekać, a małych firm na to nie stać. Kopex, duży producent sprzętu górniczego, ma od pięciu lat spółkę w Chinach, ale bezpośredniego zwrotu jeszcze się nie doczekał. – Per saldo przedsięwzięcie jest jednak satysfakcjonujące oświadczył -m.in. dzięki otwarciu drzwi do chińskich koncernów górniczych.

Zdaniem Krzysztofa Domarackiego, szefa rady nadzorczej Seleny, firmy silnie obecnej na chińskim rynku, opłaca się inwestować w Państwie Środka. Domaracki zaznaczył, że Chiny nie czekają na żadne firmy, bo wszystkie same tam idą.

Andrzej Kaczmarek, dyrektor KPMG China Practice stwierdził, ze bez Chin mówienie o ochronie klimatu czy o nowej energetyce nie ma sensu.

Ma Changlin, radca ekonomiczno – handlowy ambasady ChRL w Polsce powiedział : mamy coraz więcej dowodów na to że Polska jest właściwym miejscem dla Chińskich inwestycji w Europie. Potrzebne jest wysłanie przez Polskę specjalnych delegacji do chińskich ich odpowiedników. Konieczne jest nakreślenie mapy drogowej współpracy. Wskazana byłaby także współpraca chińskich i polskich stref ekonomicznych. Istotne byłoby wypracowanie kompatybilności w ramach prawa polskiego i chińskiego.

Podczas Forum podkreślano wielokrotnie ważną role polityki w nawiązywaniu stosunków gospodarczych z Chinami .Powracał temat wizyty w Polsce premiera Chin Wen Jiabao, podczas której naszkicowano plan współpracy gospodarczej, który w ciągu kilku lat ma doprowadzić do podwojenia wymiany handlowej między oboma krajami. Pół roku wcześniej był w Chinach prezydent Komorowski. I mimo że Sławomir Majman, prezes PAIiIZ-u, który prowadził debatę, zapewniał, że wszyscy ministrowie świata w bezpośrednich kontaktach gospodarczych nie zastąpią biznesmenów, to mówiąc o sprawach polsko-chińskich trudno uniknąć polityki i to nawet tej sprzed lat.

Li Xiao Bo przypomniał o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych w 1949 roku (Polska była drugim państwem po ZSRR, które otworzyło przedstawicielstwo dyplomatyczne przy nowych władzach Chin ), a Ryszard Świlski z zarządu województwa pomorskiego, zanim podniósł temat przeładunkowych ambicji tamtejszych portów, nawiązał do chińskiego wsparcia Polski wobec groźby interwencji sowieckiej w 1956 r.

O współczesnej polityce mówił Janusz Reiter, partner CEED Institute. Z jednej strony zainteresowanie Chin Polską ma wyraźny związek z jej rosnącą pozycją w Unii Europejskiej, z drugiej ta sama Unia czuje się tym zaniepokojona. Niektóre ośrodki w UE uważają, że trzeba się będzie zastanowić, czy Polska prowadząc politykę zbliżenia do Chin, nie wchodzi w kompetencje UE.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Palonka: Forum Współpracy Europa-Chiny W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2012 a współpraca Polski z Chinami Reviewed by on 21 maja 2012 .

W dniach 14 – 16 maja odbywał się z inicjatywy Polski  w Katowicach, z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Europejski Kongres Gospodarczy 2012. European Economic Congress 2012  – EEC 2012). Podczas EEC 2012 odbyło się Forum Współpracy Europa-Chiny z udziałem około 200 zainteresowanych instytucji. Forum odbyło się drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, 15 maja, w

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 5

 • @ p. Palonka
  „Niektóre ośrodki w UE uważają, że trzeba się będzie zastanowić, czy Polska prowadząc politykę zbliżenia do Chin, nie wchodzi w kompetencje UE.”

  Czy może Pani podać przykłady stanowiska tych ośrodków w UE.

 • Artykul podnosi na duchu.
  „O współczesnej polityce mówił Janusz Reiter, partner CEED Institute. Z jednej strony zainteresowanie Chin Polską ma wyraźny związek z jej rosnącą pozycją w Unii Europejskiej, z drugiej ta sama Unia czuje się tym zaniepokojona. Niektóre ośrodki w UE uważają, że trzeba się będzie zastanowić, czy Polska prowadząc politykę zbliżenia do Chin, nie wchodzi w kompetencje UE.” – I wlasnie tego sie obawiam, Polska nie jest juz suwerenna.

  • Panie Adamie o wchodzenie w kompetencje UE bym się nie obawiał.Można by w równym stopniu się zapytać czy mezalians Niemiec z Rosją nie kłuci się z kompetencjami UE,jeśli zaś chodzi o stosunki Polski i Chin jestem bardzo zainteresowany ich rozwojem z powodów kture są tu poruszane jak również w niebagatelnym stopniu w celu równoważenia wpływów Rosyjskich których jako Polak i to nieco starszy i znający historię nie pragnie by były zbyt wielkie.Chiny jako potężny kraj mógłby częściowo na początku chociaż gospodarczo równoważyć te wpływy.Rosja jeszcze zapewne nie odwykła od swoich przyzwyczajeń co do krajów Europy wschodniej czemu co rusz daje temu dowody.Dlatego niepokój Unii wydaje się mnie co najmniej wybiórczy,niech Unia zajmie się rozwiązywaniem swoich problemów również gospodarczych i postawi to ciało na nogi zamiast na głowie.Ale to osobny problem.

Pozostaw odpowiedź