Wizyta przewodniczącego Xi Jinpinga w Hadze była okazją do spotkania z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. Sygnały płynące po spotkaniu wskazują, że brytyjsko-chińskie więzi gospodarcze zostaną wkrótce wzmocnione.
Obie strony zapowiedziały wspólne prace nad projektami w wielu istotnych dziedzinach gospodarki, takich jak: energia atomowa, koleje dużych prędkości i finanse. Postanowiono także rozszerzyć wspólne programy edukacyjne, współpracę w dziedzinie nauki i techniki, mediów oraz wymianę kulturalną. Dla sprawnego zarządzania tymi obszarami postanowiono coroczne spotkania na najwyższym szczeblu.
Szczególnie interesujące i nowe w tych planach jest to, że Chiny proponują, aby Wielka Brytania przejęła wiodącą rolę w stworzeniu projektu Europejsko-Chińskiej Strefy Wolnego Handlu (EU-China FTZ). Natomiast premier Cameron stwierdził, że jego kraj jest zainteresowany jak najszybszym podpisaniem tzw. paktu inwestycyjnego miedzy UE i Chinami. To porozumienie ma ułatwić procedury wzajemnych inwestycji.
Warto przypomnieć, że rok 2013 był bardzo obiecujący dla brytyjsko-chińskich kontaktów gospodarczych. Obroty handlowe wynosiły 70 mld dolarów (wzrost o 11 proc. w porównaniu do 2012 roku). Chiński eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł o 10 proc., a Chiny stały się największym zagranicznym dostawcą sprzętu elektronicznego do tego kraju.
Także w 2013 roku centralne banki obu krajów podpisały porozumienie swapowe na kwotę 200 mld juanów, co oznacza, że do tej sumy transakcje wzajemne mogą być denominowane w juanach. Jest to jedna z największych sum wśród tego typu porozumień, które Chiny zawarły dotychczas z 23 krajami na świecie. Dla całej Unii Europejskiej, która podpisała takie porozumienie również w 2013 roku, kwota swapowa wynosi 350 mld juanów. Natomiast Hongkong – największy operator zagranicznych obrotów finansowych Chin – otrzymał również kwotę 200 mld juanów.
Tym samym Londyn staje się największym europejskim centrum finansowym dla obrotu aktywami i instrumentami finansowymi denominowanymi w chińskiej walucie. Właśnie w Londynie ma miejsce pierwsza poza Azją emisja słynnych DIM-SUM BONDS – obligacji denominowanych w juanach.
Pragmatyczne podejście, widoczne od kilku lat we wzajemnych stosunkach Chin i Wielkiej Brytanii, daje wymierne ekonomiczne efekty. Nieco separatystyczna postawa Brytyjczyków w Unii Europejskiej i chińska strategia prowadzenia oddzielnych pertraktacji z poszczególnymi partnerami, dająca się również zauważyć np. w rozgrywaniu układów w ramach ASEAN, zapewne okażą się korzystne dla gospodarek obu państw.
Pozostaw odpowiedź