Hukou– czyli stale zameldowanie w określonym miejscu jest w Chinach istotnym źródłem rozmaitych przywilejów i udogodnień. Posiadanie ziemi, dostęp do opieki medycznej, możliwość zapisania dzieci do szkoły, załatwienie niezbędnych dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport… wszystko to można załatwić jedynie w miejscu stałego zameldowania. Stad często dyskutowana i ciągle nierozstrzygnięta sprawa trudnej do zaakceptowania sytuacji migrantów zarobkowych, a jest ich w Chinach około 150-200 milionów! Władze zawsze tłumaczyły ten stan rzeczy chęcią powstrzymania i tak ogromnie szybkiego wzrostu wielkich miast, zahamowaniem powstawania slamsów, niemożnością szybkiego dostosowania infrastruktury miejskiej, etc.
Pracujący w wielkich miastach robotnicy są zmuszeni albo pozostawić rodziny na wsi, dzieci często pod opieka starych rodziców, bądź tez sprowadzić je do miejsca pobytu i narazić na niedogodności półlegalnego pobytu. W bogatych miastach wschodu gdzie zarobki są wysokie, wielu mogło sobie pozwolić na prywatne szkoły i prywatne przychodnie- ale to mniejszość.
Według doniesień chińskich mediów jeden z problemów ludzi bez hukou został usunięty. Dotyczy to sześciu wielkich miast: Pekinu, Tianjin, Szanghaju, Chongqing, Guangzhou i Shenzhen. Osoby bez stałego zameldowania w tych miastach mogą od września tego roku, ubiegać się o paszporty i inne „dokumenty podróżne” bez konieczności wyjazdu do miejsc swego stałego zameldowania. Jest to istotnie ulga dla ewentualnych podróżników. Chociaż, według danych Biura Migracji w Pekinie (Beijing Exit and Entry Administration) , pierwszego ranka wpłynęło 3000 aplikacji on line, w tym 1300 podań o paszport. Mieszkańcy Pekinu muszą najpierw zarejestrować się online i oczekiwać na wyznaczenie spotkania w biurze migracyjnym (w Pekinie istnieje 18 takich placówek) w innych miastach nie ma wymogu rejestracji online. Ubiegający się o paszporty musza okazać swoje HUKOU (dokument stałego zameldowanie w jakimś miejscu w Chinach), dowód osobisty i dokument czasowego zameldowania w którymś z wymienionych miast oraz zaświadczenie z miejsca pracy, że mają opłacone ubezpieczenie za ubiegły rok, a studenci, że są na liście określonej uczelni.
Zarówno przedstawiciele Pekinu jak i Chongqing oświadczyli , że kolejki w biurach nie są zbyt długie, jeden z nich oświadczył, że studenci maja obecnie sesję egzaminacyjną i wobec tego nie wybierają się w podróże. Pierwszego dnia w Szanghaju tylko 285 osób wysłało aplikacje w tym 76 osób online. Według wstępnych danych Makao i Hongkong to główne miejsca docelowe osób ubiegających się o paszporty.
Wspomniana innowacja bez wątpienia adresowana jest do młodych ludzi ze statusem studenta i względnie zamożnych. Makao – hazard i Hongkong – biznes, to główne powody wyjazdów – „ za granicę”, ale czy istotnie są to bardzo zagraniczne miejsca?
Niestety kluczowe problemy ludzi bez hukou pozostają w dalszym ciągu nierozwiązane.
KOMENTARZE: 1-
O ile mi wiadomo to w ChRL nie można nabyć ziemi tylko prawo do jej użytkowania (土地使用权), chyba że się coś zmieniło. Do Makau i Hongkongu nie potrzeba Chińczykom z Kontynentu paszportu, potrzebna im przepustka wystawiana na trzy miesiące, o ile dobrze pamiętam – no chyba że się to zmieniło ostatnio. A do Makau jeździ się nie tylko do kasyn, wielu biednych Chińczyków jeździ tam do pracy – są tam nawet specjalne biura pośrednictwa pracy przeznaczone dla przybyszów w Kontynentu właśnie – przynajmniej były jak tam ostatnio byłem :).