Chiny news,Komentarz eksperta

K. Palonka: Konsekwencje trzęsienia ziemi w Japonii dla Chin

palonka_k

Tragiczne wydarzenia w Japonii nie mogły pozostać w Chinach bez echa. Najważniejsze to sytuacja w przemyśle nuklearnym Chin. Już 16 marca rząd podjął istotne decyzje w sprawie planu budowy elektrowni atomowych. Po pierwsze zawieszono wszystkie decyzje o budowie. Po drugie, zarządzono ze skutkiem natychmiastowym, skrupulatną inspekcje wszystkich funkcjonujących elektrowni. Polecono również poprawić jakość obowiązujących dotychczas standardów dotyczących bezpieczeństwa w obliczu wszelkich możliwych zagrożeń. Posiedzenie rządu pod bezpośrednim przewodnictwem premiera Wen Jiabao zmobilizowało Ministerstwo Ochrony Środowiska (MEP), które jest bezpośrednio odpowiedzialne za nadzór nad energią nuklearną, do wydania szeregu zarządzeń, w tym tych dotyczących szczególnych działań w sytuacjach nadzwyczajnych.

Uznano, że sytuacje takie uznawane są za niezbyt częste, a zatem przepisy regulujące zachowania w razie niebezpieczeństwa są niedopracowane. Należy wiec uaktualnić i poprawić wszelkie zabezpieczenia w już istniejących elektrowniach atomowych. Co do elektrowni w budowie, stwierdzono wprawdzie, że wszystkie one maja znacznie doskonalsze automatyczne systemy zabezpieczeń, w tym systemy błyskawicznego wyłączenia w sytuacji zagrożenia, niż te które uległy awarii w Japonii, niemniej doskonalenie infrastruktury w tym obszarze jest sprawą priorytetową. Tym bardziej, ze chiński przemysł nuklearny rozwija się na wielką skalę i może stanowić istotne zagrożenie dla kraju, jeśli nie podejmie się odpowiednich działań a priori.

Inżynier Chai Guochan –osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo nuklearne w MEP stwierdził, że cały przemysł nuklearny cierpi na niedostatek wykwalifikowanego personelu, a znaczne zwiększenie potencjału tego przemysłu, czyni sytuacje jeszcze poważniejszą. Jego zdaniem same zarządzenia nie wystarcza, należy zmienić obowiązujące prawo, aby uniknąć niebezpieczeństwa w przyszłości.

Druga istotna sprawa to sytuacja chinskich inwestycji zagranicznych ulokowanych w Japonii. Chiński państwowy fundusz inwestycyjny CIC[1] – (China Investment Corporation) ulokowała w Japonii znaczne sumy. W związku z trzęsieniem ziemi i kryzysem w elektrowni atomowej należy spodziewać się znaczących strat. Trudno je dokładnie oszacować, ale CIC już opublikowała, że cena rynkowa Tokyo Electric Power Co. – gdzie fundusz ulokował około 444 milionow dolarów – spadla o około 40%. CIC zakupiła tez znaczne udziały na rynku nieruchomości i pożyczek hipotecznych z nimi związanych. Całość inwestycji, według wartości księgowej osiągnęła sumie 1,1 miliarda dolarów, nie wiadomo dotychczas do jakiego stopnia zniszczenia po trzęsieniu ziemi dotknęły tych inwestycji i do jakiego stopnia buforuje je system ubezpieczeń. CIC jest zaangażowana w inwestycje w japońskim przemyśle samochodowym, elektronicznym, nieruchomości i nieściągalnych długów. (Są to miedzy innymi Canon, Sony, Mitsubishi ). Kapitał CIC w tylko dziesięciu największych japońskich firmach to około 6,45 miliardów dolarów USA. Wszystkie one znacznie ucierpiały wskutek trzęsienia ziemi i tsunami.[2]

Bez wątpienia skutki kataklizmu dotkną także mniejszych chińskich inwestorów w Japonii. Ocena tych skutków będzie wymagała czasu. Wiadomo już, że zamknięcie fabryk w Japonii na pewno ograniczy czasowo eksport komponentów do produkcji wyrobów elektronicznych.

Może to poskutkować ograniczeniem produkcji towarów zawierających te komponenty, będące na najwyższym poziomie technologicznego wyrafinowania. Można się zastanowić czy przypadkiem nie przyspieszy to krajowej – chińskiej – produkcji ich zamienników?

[1]CIC –China Investment Corporation, to państwowy fundusz inwestycyjny (Sovereign Wealth Fund), wydzielony z ogromnych rezerw walutowych Chin w roku 2007, z kapitalem 200mld dolarow. Jako niezależna instytucja finansowa inwestująca w rozmaite aktywa (nie tylko finansowe). Jest to cześć strategii Chin w sferze zarządzania tymi ogromnymi rezerwami, głownie chodzi o ich dywersyfikację, wiec ucieczkę od trzymania wszystkiego w dolarach. Połowa tego funduszu jest przeznaczona na inwestycje zagraniczne (off shore investment). Wedlug ostatnich danych, w strukturze inwestycji CIC 43,8% to inwestycje w USA, 28,4% to inwestycje w Azji, 20,5% w Europie, a 0,8% w Afryce. Należy pamiętać, że inwestycje CIC to nie wszystkie inwestycje zagraniczne Chin.
[2]Wszystkie dane przytoczono na podstawie publikacji CAXIN Online Agency.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Palonka: Konsekwencje trzęsienia ziemi w Japonii dla Chin Reviewed by on 22 marca 2011 .

Tragiczne wydarzenia w Japonii nie mogły pozostać w Chinach bez echa. Najważniejsze to sytuacja w przemyśle nuklearnym Chin. Już 16 marca rząd podjął istotne decyzje w sprawie planu budowy elektrowni atomowych. Po pierwsze zawieszono wszystkie decyzje o budowie. Po drugie, zarządzono ze skutkiem natychmiastowym, skrupulatną inspekcje wszystkich funkcjonujących elektrowni. Polecono również poprawić jakość obowiązujących dotychczas

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź